Kaip ir kiekvienais metais, paskutinį rudens mėnesį vyrai raginami nesiskusti ūsų ir taip atkreipti dėmesį į vyrų sveikatą, ypač sergamumą prostatos ir sėklidžių vėžiu. Vyrai rečiau kreipiasi pagalbos į sveikatos apsaugos specialistus, bet dažnai tai didelė klaida. Juk laiku pastebėjus ligą, ją lengviau įveikti!

 

"gražus vyras"

Daugelio ligų, kuriomis serga vyrai, galima išvengti, laiku ėmusis prevencinių priemonių. Norint gyventi ilgą ir laimingą gyvenimą, visų pirma reikia žinoti, kaip apsaugoti save.

 

10 dažniausiai pasitaikančių vyrų ligų, kurių galima išvengti:

 
  • Koronarinė širdies liga. Kaip išvengti? Aukštas kraujo spaudimas, didelis cholesterolio kiekis kraujyje ir diabetas gali sukelti širdies ligas. Reikėtų stengtis mažinti cholesterolį, sveikai maitintis, būti fiziškai aktyviems, nerūkyti ir riboti alkoholio vartojimą, stengtis palaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje ir, jeigu reikia, pasitarti su gydytoju, kaip būtų galima pagerinti sveikatą.
 
  • Plaučių, prostatos, storosios žarnos ir sėklidžių vėžys. Plaučių vėžys yra pagrindinė vyrų mirties priežastis. 90 %naujų vėžio atvejų sukelia rūkymas. Prostatos ir odos vėžys yra labiausiai paplitęs. Kaip išvengti? Nors vėžio ne visada įmanoma išvengti, tačiau anksti aptikus ligą, galima išgelbėti gyvybę. Todėl reikėtų reguliariai tikrintis pas gydytojus, nerūkyti ir riboti alkoholio vartojimą, stengtis palaikyti normalų svorį, sveikai maitintis, reguliariai sportuoti, vengti tiesioginių saulės spindulių ir naudoti nuo saulės saugančias priemones, vengti kancerogenų ir žinoti savo šeimos ligų istoriją.
 
  • Netyčiniai sužalojimai (kritimai, gaisrai, avarijos kelyje) – nors tai ne liga, bet viena iš dažniausių vyrų priešlaikinės mirties priežasčių. Kaip išvengti? Reguliariai sportuoti, lavinti ištvermę ir pusiausvyrą, jei įmanoma, ieškoti alternatyvų receptiniams vaistams, turintiems stiprų šalutinį poveikį, kasmet tikrintis akis pas akių gydytoją, sumažinti pavojų namuose, namuose sumontuoti priešgaisrinius dūmų jutiklius (didžioji dalis gaisrų įvyksta namuose, neturinčiuose priešgaisrinių jutiklių), tinkamai prižiūrėti šildymo įrenginius (krosnis, židinius ir kt.), laikytis saugumo instrukcijų, riboti alkoholio vartojimą.
 
  • Lėtinė obstrukcinė plaučių liga. 80 – 90 % mirties atvejų dėl šios ligos nutinka dėl žalingo įpročio rūkyti. Vyrai, kurie rūko, turi net 12 kartų didesnę tikimybę mirti nuo lėtinės obstrukcinės plaučių ligos negu vyrai, kurie nerūko. Kaip išvengti? Kadangi rūkymas yra pagrindinė priežastis, dėl kurios prasideda liga, reikia mesti rūkyti ir vengti būti rūkalių kompanijoje. Taip pat reikėtų vengti kontakto su cheminėmis medžiagomis, kurios didina riziką susirgti šia sunkia liga.
 
  • Insultas. Kaip išvengti? Insulto rizikos faktoriai: aukštas kraujo spaudimas, rūkymas, diabetas, miego ir kitų arterijų ligos, prieširdžių virpėjimas ir kitos širdies ligos. Praeinantys smegenų išemijos priepuoliai (mini insultai), padidėjęs raudonųjų kraujo kūnelių kiekis, pjautuvinė anemija (siklemija), aukštas cholesterolis, fizinis neveiklumas, nutukimas, nesaikingas alkoholio, kai kurių vaistų, narkotinių medžiagų naudojimas.
 
  • Diabetas. Kaip išvengti? 90 % visų diabeto atvejų priskiriama II laipsnio diabetui. Geriausias būdas apsisaugoti – žinoti rizikos faktorius, kuriuos galima keisti ir kurių negalima keisti. Pakeičiami rizikos faktoriai: antsvoris ir nutukimas, aukštas gliukozės lygis kraujyje, aukštas kraujo spaudimas, padidėjęs cholesterolis, fizinis neveiklumas, rūkymas. Nepakeičiami rizikos faktoriai: amžius, rasė, lytis ir šeimos istorija.
 
  • Savižudybė. Kaip išvengti? Depresija – liga, kurią itin sudėtinga įveikti vienam. Kilus įtarimams dėl depresijos, visų pirma reikia pasitarti su gydytoju. Pajutus pablogėjimą galima kreiptis į pagalbos ir krizių centrus. Labai svarbu, kad aplinkiniai žinotų apie sergančiojo savijautą. Pasinaudoti kitų patarimais ir pradėti ieškoti skubios pagalbos. Depresijos taip pat gali padėti išvengti rūpinimasis savo kūnu, fizinė veikla, sportas, stresą mažinantys ir atpalaiduojantys užsiėmimai, nuoširdus pokalbis su draugu ar šeimos nariu, dienos darbų planavimas, alkoholio ir narkotinių medžiagų atsisakymas.
 
  • Gripas ir plaučių uždegimas. Kaip išvengti? Kiekvienais metais pasiskiepyti nuo gripo. Ypač rekomenduojama tą daryti žmonėms, vyresniems nei 55 metai. Dažnai plauti rankas, vengti kontakto su infekcijos nešiotojais, nerūkyti, stiprinti imuninę sistemą.
 
  • Alzheimerio liga. Tai vienintelė mirties priežastis iš dešimties, kurios negalima išvengti, išgydyti ir sulėtinti. Tačiau ką tuomet daryti? Nors patikimo gydymo nuo Alzheimerio nėra, bet šį tą galima padaryti net ir šiuo atveju. Labai svarbu stiprinti širdį. Rekomenduojama reguliariai sportuoti, palaikyti normalų svorį, kontroliuoti kraujo spaudimą ir cholesterolio lygį. Demencijos progresavimą gali šiek tiek sulėtinti intelektuali veikla, vadinamoji smegenų mankšta.
 
  • Lėtinės kepenų ligos. Kaip išvengti? Ne visada įmanoma išvengti sunkių ligų, ypač vėžio, tačiau anksti pastebėjus ligos užuomazgą galima išgelbėti gyvybes. Sveikas gyvenimo būdas padeda ilgiau išlikti sveikiems. Be to, labai svarbu saikingai vartoti alkoholinius gėrimus.