Apyrankės ant kojos arba apykojės istorijoje žinomos nuo seniau nei aukštakulniai bateliai ir nagų lakas. Anksčiau jos naudotos kaip būdas pritraukti partnerį, parodyti, kad jau turi partnerį arba tiesiog pademonstruoti savo turtus. O dabar jos vėl grįžta į madą!

 

apykojes

Seniausios rastos apykojės siekia 8000 metų amžių. Anuomet tai buvo daugiau nei gražus ir stilingas aksesuaras. Moterys Mesopotamijoje šį papuošalą nešiojo, norėdamos pademonstruoti savo vyrų turtą. Daugybę metų Viduriniuosiuose Rytuose tai buvo labai populiarus papuošalas.

 

Vidurio Rytų apykojės

 

Senovės Egipte apykojės taip pat buvo nepaprastai madingos. Tai buvo stilingas ir brangus turtingų moterų aksesuaras. Šios dailiosios lyties atstovės savo statusą pademonstruodavo, nešiodamas žėrinčius akmenis ir metalus. Ne tokios turtingos, darbininkų klasės moterys paprastai nešiodavo rankų darbo apykojes, pagamintas iš pigesnių ir paprastesnių akmenukų. Gamindamos tokius papuošalus jos niekuomet nepamiršdavo įterpti simbolių, galinčių atnešti joms sėkmę ateityje.

 

Net ir šiandien dailios apykojės yra svarbus elementas Viduriniųjų Rytų pilvo šokėjų aprangoje. Įmantrios, rankų darbo apykojės sukuria subtilų ir gražų garsą, kai pilvo šokėjos judina savo kulkšnis.

 

Apykojės Indijoje

 

Per visą istoriją Indijoje apykojės taip pat vaidino svarbų vaidmenį. Moterys nešiojo šį gražų aksesuarą daugybę šimtmečių savo vestuvių dieną ir vėliau – kaip ištekėjusios moters statuso ženklą. Kaimiškose Indijos vietovėse šiandien ypač populiarios sunkios apykojės. Etninių grupių Radžastane gyventojos nešioja rankų darbo sidabrines apykojes, kurios yra labai sunkios, bet rodo moters drąsą. Apykojės Indijos kultūroje atliko tokį didžiulį vaidmenį, kad apie jas net yra sukurta epinė poema. Garsioje poemoje „Shilappadikaram” yra pasakojama apie tai, kaip vedęs vyras įsimyli kitą moterį, kuri nešioja apykoję. Jos apykojė turi tokių magiškų galių, kad jis tampa bėjėgiu, kad galėtų atsipirti jos kerams.

 

Apykojių išpopuliarėjimas Amerikoje

 

Apykojės Amerikoje pradėtos nešioti apie 1950 metus ir ateinančius kelis dešimtmečius tapo ypatingai populiariu stiliaus aksesuaru. Deja, XX amžiaus pradžioje pasklido gandas, kad apykojes nešioja tik prostitutės. Dėl šios priežasties daugelis motinų draudė savo dukroms jas nešioti, nepaisant to, kad nėra pagrįstų įrodymų, jog būtent taip ir buvo. Tačiau juk apkalbomis ir gandais taip lengva patikėti! Vis dėlto iki 1970 metų apykojės anapus Atlanto labai išpopuliarėjo ir atėjo į madą. Rankų darbo papuošalai šiuo laikotarpiu tapo ypač madingi, o dar geriau, jei apykojės būdavo dekoruotos įvairiais talismanais ir amuletais.

 

Šiandien apykojės taip pat yra vienas iš daugelio mėgstamų aksesuarų, ypač vasarą, kai dažniau avimi atviri bateliai arba basutės. Ypač gražiai šis kojos aksesuaras atrodo prie paplūdimio aprangos. Apykojės šiandien gali būti gaminamos iš įvairių medžiagų, taip pat ir brangiųjų metalų – aukso ir sidabro, o dekoruojamos akmenėliais, karoliukais, kriauklelėmis ir pan.