Jau ankstyvoje vaikystėje išmokome, kad liežuvį rodyti – nemandagu. Tačiau visą laiką jį laikyti už dantų nereikėtų. Kartais jį reikėtų apžiūrėti, nes įvairūs pokyčiai gali įspėti apie sveikatos būklę ir ligas. Geriausia tą daryti valantis dantis. Jeigu liežuvis yra rausvas, be apnašų, dėmių ir padengtas skaidria seilių plėvele, tai žmogaus sveikata yra puiki. Kitu atveju reikėtų sunerimti.

 

liezuvis

Apnašos ant liežuvio – vienas dažniausių ir akivaizdžiausių simptomų. Jų atsirasti gali dėl bet kokios virškinimo trakto patologijos arba dėlto, kad ignoruojama liežuvio higiena. Įrodyta, kad beveik 100 % bakterijų, sukeliančių dantų ėduonį ir uždegimą, yra aptinkama ant šio už kalbą atsakingo organo.

 

Kinai nuo senų laikų diagnozę nusistatydavo pagal apnašų spalvą. Balkšvos – įspėjamasis požymis apie kvėpavimo takų ligas (nuo slogos ir plaučių uždegimo); melsvos – galimi kepenų veiklos sutrikimai; gelsvos – problemos su skrandžiu, įvairiaspalvės – tuberkuliozė. Avietinės spalvos liežuvis – skarlatinos požymis. Kita vertus, ne viskas nuo apnašų spalvos priklauso, todėl nereikėtų panikuoti be reikalo! Kartais liežuvis gali pakeisti spalvą nuo kai kurių maisto produktų, pavyzdžiui, mėlynių, apelsinų ar morkų sulčių. 90 % liežuvio pakitimų galima išvengti, jei jis valomos du kartus per dieną. Geriausia šį burnos organą valyti specialiu liežuvio valikliu arba paprastu šaukšteliu. Paprasto šepetėlio nepakanka, nes jis tik nustumia bakterijas toliau. Dėl netinkamai valomo liežuvio ilgainiui gali atsirasti blogas burnos kvapas. Kramtomoji guma ir burnos gaivikliai jį pašalins tik laikinai.

 

Lygus, lyg nupoliruotas ir raudonas liežuvis gali įspėti apie mažakraujystę ir vitamino B12 ir nikotino rūgšties, kurie svarbūs eritrocitų gamybai, trūkumą. Taip dažnai nutinka bręstančioms mergaitėms, vegetarams bei tiems, kurie ilgai laikosi dietos. Progresuojanti mažakraujystė gali išsivystyti į patologinę organizmo būklę – megaloblastinę anemiją, būdingą pagyvenusiems žmonėms. Šiuo atveju liežuvio valymas jau nebepadės, būtina keisti mitybos įpročius ir vartoti daugiau gyvulinių maisto produktų, turtingų vitamino B12: mėsos, kiaušinių, žuvies, pieno.

 

Liežuvis gali pakeisti ne tik spalvą, bet ir formą. Dažniausiai jis patinsta. Kartais rytą, po nakties miego galima išvysti dantų įspaudus ant liežuvio. Tai gali būti arba glositas, liežuvio uždegimas, arba dėl rūgštaus, aitraus maisto. Dar viena priežastis – jodo trūkumas, kuris dažnai gresia asmenims, gyvenantiems šio mineralo trūkumo zonoje. Kai trūksta jodo, gali sutrikti skydliaukės veikla. Jei problema yra jodo trūkumas, būtina kreiptis į endokrinologą ir pradėti vartoti daugiau jūrų dumblių bei jūrų gėrybių. Liežuvio forma gali pakisti dėl įkandimų, nusideginimų karštais gėrimais arba breketų. Paprastai liežuvio forma greitai atsistato ir seilės užgydo žaizdas.

 

Kartais liežuvis gali būti nusėtas baltais spuogeliais. Tai pienligės požymis. Paprastai ji kyla dėl netinkamo antibiotikų vartojimo. Tokie vaistai visada turėtų būti vartojami su priešgrybeliniais vaistais.

 

Sausas liežuvis – dehidratacijos požymis. Burnos ir liežuvio sausumą sukelia viduriavimas, vidinis kraujavimas, apendicitas. Jeigu rytą jaučiamas kartus skonis burnoje, galima įtarti tulžies takų diskineziją. Nemalonus skonis dingsta, ko nors užvalgius, tačiau vis tiek reikėtų pasitikrinti pas gastroenterologą. Burnos sausumas taip pat gali būti diabeto, skydliaukės sutrikimų simptomas. Vandens gėrimas šitos problemos nepašalins.

 

Liežuvis gali prarasti simetriją. Tada reikėtų susirūpinti nervų sistema. Pavyzdžiui, pažeidus poliežuvinį nervą, jis pakrypsta į vieną pusę. Gali pradėti skaudėti liežuvio šaknį arba galiuką, gali nemaloniai dilgčioti. Paprastai simptomai sustiprėja į vakarą. Dažniausiai jie įspėja apie polineuritą arba alerginę reakciją į tam tikrus vaistus. Liežuvis reaguoja į plombas, gimdos kaklelio gaubtelius, spirales ir prastos kokybės kramtomąją gumą.

 

Eksfoliacinis glositas pasireiškia liežuvio paviršinio odos ląstelių sluoksnio lupimusi. Sergant šia liga, ant liežuvio taip pat atsiranda raudonų dėmių.