Nors anyžiai naudojami rečiau negu cinamonas ar imbieras, tačiau jie nemažiau vertingi. Anyžius – tai salierinių šeimos augalas, kurio vaisiai skleidžia gaivų, pikantišką kvapą ir yra salsvo skonio. Dažniausiai šių, žvaigždės formos prieskonių dedama kepinius, pieno produktus, košes, žuvis, marinatus ir t.t.

 

15 – 50 cm užaugantis anyžius – vienas seniausių augalų, pradėtų specialiai auginti. Senovės romėnai valgydavo pyragą iš anyžių, kepamą ant lauro lapų. Kepinys buvo ypatingas tuo, kad gerino apetitą, virškinimą ir padėdavo išvengti pilvo pūtimo.

 

Tūkstančius metų kultivuojamas šis prieskoninis augalas, kurio gydomąsias savybes aprašė jau Hipokratas ir Avicena.

 

Viduramžiais, kaip ir daugelis kitų prieskonių, anyžius buvo labai brangus. Iš vertingų anyžiaus vaisių ir sėklų buvo gaminamos tinktūros, nuovirai ir užpilai. Liaudies medicinoje buvo naudojami kaip karščiavimą mažinantys, skausmus malšinantys, skatinantys prakaito ir šlapimo išsiskyrimą vaistai. Be to, pastarasis prieskonis laikomas miegamajame gerina oro kokybę ir padeda nuo nemigos.

 

Anyžius padeda atsikosėti, dėl to vartojamas peršalus, sergant bronchitu, astma, viršutinių kvėpavimo takų kataru. Taip pat šio prieskonio dažnai dedama į vaistinius preparatus, siekiant, kad jie būtų skanesni.

 

Anyžiai taip pat gali padėti nuo širdies ir kraujagyslių sutrikimų, galvos svaigimo, migrenos, vaikų pilvo dieglių, impotencijos ir frigidiškumo, trūkstant motinos pieno.

 

Anyžių užpilas – laiko patikrinta priemonė nuo kosulio (arbatinį šaukštelį trintų anyžių sėklų užpilti karštu vandeniu ir išgerti). Užpilas taip pat gydo gerklės skausmą, dantenų ligas, malšina menstruacijų skausmus bei naikina blogą burnos kvapą. Galima ruošti tik anyžių užpilą arba maišyti su kitais prieskoniais (pavyzdžiui, kmynų ar pankolių sėklomis). Užpilą rekomenduojama gerti iškart po valgio. Sveikata taip pat gali pagerėti, jei maistas bus reguliariai pagardinamas šiais prieskoniais.

 

Anyžių sėklose yra 8 – 28 procentai riebalų ir 2,3 procentai eterinio aliejaus, kuris suteikia joms ypatingą kvapą ir skonį. Sėklose taip pat gausu fruktozės, baltymų, mineralinių ir kitų medžiagų.