Antras nemėgstamiausias turtuolis JAV
2025-03-19 07:17Šiuo metu Elonas Muskas yra ne tik vienas turtingiausių, bet ir liūdniausiai pagarsėjusių žmonių pasaulyje. Technologijų genijaus, milijardieriaus, o dabar ir naujojo JAV Vyriausybės efektyvumo departamento vadovo vardas mirga žiniasklaidos antraštėse. Jam negailima kritikos dėl netinkamų sprendimų. Prasta reputacija jį lenkia tik JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Visgi, kad ir kaip kontroversiškai šis vyras būtų vertinamas, sunku paneigti, jog jam kyla tokių idėjų, kokių niekas kitas nesugalvotų. Juk E. Muskas ruošiasi kolonozuoti Marsą.
Niekada nestokojo pinigų, bet nepatyrė tėvo meilės
Elonas Reeve’as Muskas gimė 1971 m. birželio 28 d. Pietų Afrikos Respublikoje. Jo tėvai – Maye Musk (mergautinė pavardė Haldeman), modelis iš Kanados, ir Errolas Muskas, Pietų Afrikos elektromechanikas inžinierius. Šeimoje augo dar du vaikai – jaunėlis Kimbalas ir sesuo Tosca. Elonas prisipažino, kad tėvų meilės ar rūpesčio jautė mažai: „Tėvus matydavau retai, tačiau ir auklės neturėjau. Namais rūpinosi samdiniai, kurie tiesiog prižiūrėjo, kad nieko nesugadinčiau ar nesulaužyčiau. Skaičiau knygas, gaminau raketas ar net sprogmenis. Keista, kad turiu visus pirštus. Taigi pirmiausia mane augino knygos, tik po to tėvai.“ Kai buvo paauglys, tėvai išsiskyrė. Brolis ir sesuo pasiliko gyventi su mama, tad, kaip sakė pats Elonas, jis pagailėjo tėvo, kad šis lieka vienas, ir nusprendė toliau gyventi su juo. „Jis atrodė liūdnas ir vienišas, taigi pagalvojau, kad galėčiau būti jam tinkama kompanija“, – paaiškino pridurdamas, kad netrukus šio sprendimo pasigailėjo, nes tik tada suprato, koks iš tiesų yra tėvas. Nors milijardierius pripažįsta, kad tėvas yra genialus inžinierius, iš kurio paveldėjo smalsumą ir norą kažką sukurti, taip pat E. Muskas sako, kad tėvas yra siaubingiausias žmogus. „Jis padarė visus blogiausius dalykus, visus nusikaltimus, kuriuos tik galite sugalvoti“, – ne kartą interviu paslaptingai dėstė milijardierius, tačiau daugiau leistis į detales apie tėvą nepanoro. Vyresnysis Muskas teigė, kad tyčia nieko nenuskriaudė ir niekam nekėlė pavojaus, jokie tikri kaltinimai jam nebuvo kelti, nebent tai, kad nužudė tris žmones, kurie įsilaužė į jo namus. Teisme tai buvo pripažinta savigyna. Visgi vieno turtingiausių planetos žmonių ryšys su tėvu beveik nutrūko. Pats E. Muskas sako, kad tai buvo pamoka, kurią turėjo išmokti: „Stengiausi, kad tėvas pasikeistų, išbandžiau viską, tačiau viskas tik į bloga. Jis niekada nebus kitoks.“ Štai su motina sutaria puikiai. Garbaus amžiaus buvęs modelis neretai su sūnumi pasirodo viešumoje. Tačiau moteris yra prisipažinusi, kad sunkiai supranta savo vaiką, nors ir labai jį myli. Elonui viešai prisipažinus, kad serga Aspergerio sindromu (autizmo spektro smegenų vystymosi pakitimas, pasireiškiantis emocinio ryšio deficitu bei sunkumais bendraujant su žmonėmis), būtent šiuo sutrikimu stengėsi pateisinti ne visada priimtiną sūnaus elgesį.
Pirmieji 500 dolerių ir gausybė verslų
Pirmus 500 dolerių E. Muskas uždirbo būdamas 12 metų. Tuo metu ėmė domėtis kompiuteriais ir gana greitai savarankiškai išmoko programuoti. Tada sukūrė vaizdo žaidimą „Blastar“ ir jį pardavė. Gautų pinigų neišleido saldumynams ir pramogoms, už juos nusipirko farmacijos įmonės akcijų. 17-metis E. Muskas, vengdamas šaukimo į kariuomenę, nusprendė išvykti į Kanadą ir stoti į Queenso universitetą. Po poros metų įstojo į Pensilvanijos universitetą, ten baigė fizikos studijas ir Whartono verslo mokyklą prie Pensilvanijos universiteto. Paskui įstojo į doktorantūrą Stenfordo universitete, tiesa, jau antrą dieną studijas metė. Būsimasis verslininkas nusprendė grįžti prie mėgstamų kompiuterių ir kartu su broliu Kimbalu 1995 m. ėmė kurti programą „Zip2“. Programai kurti tėvas davė 28 tūkst. dolerių. Jau po ketverių metų broliai pardavė programą ir uždirbo 22 mln. dolerių.Vėliau E. Muskas įkūrė internetinę mokėjimų kompaniją „X.com“, kuri 2000 m. susijungė su „Confinity“ ir galiausiai virto daugeliui gerai pažįstama „PayPal“. Šią 2002 m. už 1,5 mlrd. JAV dolerių nusipirko „eBay“. 2002 m. gegužę E. Muskas įsteigė kosmoso technologijų ir kosminio transportavimo paslaugų kompaniją. Jis yra jos vadovas. Kartu su kitais asmenimis 2003 m. įkūrė elektromobilių gamybos kompaniją „Tesla“ bei saulės baterijų gamybos bendrovę. Jis – šių kompanijų vadovas ir produktų kūrėjas.2015 m. E. Muskas įkūrė nepelno mokslinių tyrimų kompaniją „OpenAI“, siekusią spartinti dirbtinio intelekto vystymą. 2016 m. liepą kartu su keliais bendraminčiais įkūrė neurotechnologijų kompaniją „Neuralink“, kuri nori sukurti žmogaus smegenų ir kompiuterių sąsajas. 2016 m. gruodį E. Muskas įkūrė infrastruktūros ir tunelių statybos kompaniją „The Boring Company“. Be pagrindinių savo verslų, E. Muskas taip pat siekia sukurti greitaeigę transportavimo sistemą „Hyperloop“, taip pat pasiūlė vertikaliai pakylančių ir nusileidžiančių elektrinių lėktuvų idėją. Milijardierius taip pat nusipirkęs socialinį tinklą „Twitter“, kurią veikiai pervadino „X“ ir atliko precedentų neturinčių pokyčių. Sukūrė sistemą, leidžiančią vartotojams kurti netikras paskyras. E. Muskas yra sakęs, kad „SpaceX“, „Tesla“ ir „SolarCity“ ir kitų kompanijų tikslas – pakeisti pasaulį ir žmoniją. Štai jo asmeninis tikslas – sumažinti klimato atšilimą tvariai gaminant ir naudojant energiją, sukiu sumažinti „žmonijos išnykimo riziką“.
Ne didvyris ar gelbėtojas
Nors Elono vieši pasisakymai byloja, kad vienas turtingiausių planetos žmonių iš tiesų nori nuveikti kažką itin reikšmingo, galbūt net padėti padaryti pasaulį geresne vieta gyventi, tačiau jo pasirinkti metodai daugeliui kelia abejonių. Itin daug kritikos sulaukia jo idėja įkurti koloniją Marse. Marso kolonizavimas bus labai brangus. Bet jei Žemę sunaikins karas, klimato kaita ar kosminiai smūgiai, tai bus vienintelė vieta, kur žmonės galės gyventi. Dėl to dabar dažnai manoma, kad E. Muskas ir jo „SpaceX“ Raudonojoje planetoje kuria koloniją turtingiesiems. 2021 m. jis per tiesioginę transliaciją internete priminė, kad siūlo 100 mln. dolerių prizą bet kam, kad sukurs anglies šalinimo iš atmosferos technologiją, taip kartu tvirtindamas, kad nori išsaugoti Žemę. Jis tikina, kad iš pradžių Marso tyrai bus prieinami tik užsispyrusiems nuotykių ieškotojams. Ypač tiems, kurie pasiryžę mirti dėl Marso kolonizavimo. Keliones į Marsą E. Muskas lygina su istoriniais žygiais į Antarktidą. Keliautojai turės žinoti, kad tai pavojinga – tikėtina, jog jie negrįš į Žemę. „Nuoširdžiai, iš pradžių daug žmonių tikriausiai žus“, – teigė E. Muskas. Ir neatrodo, jog žmonių aukos jį itin jaudintų. Tai, kad tikslas jam svarbiau nei priemonės jį pasiekti, milijardierius įrodė ne kartą. Dar 2018 m. pasaulį apskriejo nemalonus incidentas, kai jis ne tik nepadėjo gelbėti viename Tailando urve užstrigusių vaikų, bet ir iškoneveikė gelbėtojus savanorius. Mat šie sukritikavo jo keistą idėją vaikus išvaduoti naudojant „Tesla“ sukurtą miniatiūrinį povandeninį aparatą. Dar prasčiau E. Muskas pasirodė, kai 2024 m. paaiškėjo, jog Rusijos pajėgos Ukrainoje galimai naudojasi E. Musko bendrovės palydoviniu interneto ryšiu. Nors suskubta tai paneigti, tačiau daugeliui kilo įtarimų, kurią pusę E. Muskas iš tiesų palaiko. O atsakymas šiuo atveju veikiausiai daug paprastesnis nei daugeliui atrodo. E. Muskas visada domisi tik savo paties reikalais. Pasauliniai įvykiai jam įdomūs tik tiek, kiek gali atnešti naudos arba paskatinti asmeniškai aktualius procesus. Tai, kad vadovaujasi būtent tokiu siauru požiūriu, įrodė ir pradėjęs eiti JAV Vyriausybės efektyvumo departamento vadovo pareigas. Vos vienas jo išsiųstas laiškas sukėlė chaosą visoje JAV biurokratijoje. Per klaidą vos nebuvo atleisti net tie žmonės, kurie atsakingi už branduolinio ginklo saugumą.
Painus asmeninis gyvenimas
Daugelis E. Musko sprendimų atrodo prasilenkiantys su bet kokia logika. Ir unikaliu būdu jis tvarko ne tik JAV biurokratinį aparatą ar kompanijas, bet ir asmeninį gyvenimą. Vos prieš kelias dienas jam gimė keturioliktas vaikas. Jo motina – Shivon Zilis, su kuria jis jau turi tris atžalas. Shivon nuo 2017 iki 2019 m. dirbo „Tesla“ kompanijoje ir iki 2023 m. buvo E. Musko įmonės „Neuralink“ vadovė. Ji ir milijardierius 2021 m. lapkritį pirmą kartą pranešė, kad jiems gimė dvynukai – berniukas ir mergaitė. 2024 m. vasarį jiems gimė dar viena duktė. Ar Sh. Zilis ir E. Muskas yra pora, nežinoma. Vasario viduryje skelbta, kad E. Muskas esą 13-ą kartą tapo tėvu. Autorė Ashley St. Clair, kuri, be kita ko, yra parašiusi knygą vaikams apie tradicines šeimos vertybes, Valentino dieną tinkle X pareiškė prieš penkis mėnesius pagimdžiusi kūdikį, kurio tėvas yra E. Muskas. Verslininkas to kol kas oficialiai nepatvirtino. Jis esą vaiką matė tik tris kartus. A. St. Clair kreipėsi į teismą, kad vaiko globa būtų priskirta jai. Iš pirmosios santuokos su Justine Wilson E. Muskas turi šešis vaikus. Sūnus Nevada miręs. Jiems taip pat gimė dvynukai Griffinas ir Vivian bei trynukai Kai‘is, Saxonas bei Damianas. E. Muskas ir J. Wilson buvo susituokę nuo 2000 iki 2008 m. Dar tris vaikus milijardierius turi su atlikėja Grimes. 2020 m. gimė sūnus X AE A-XII, dar žinomas kaip X. Praėjus trims mėnesiams po išsiskyrimo surogatinė motina jiems pagimdė dukterį Exa Dark Sideræl, kuri dar vadinama Y. 2022 m. birželį gimė trečias jųdviejų vaikas Techno Mechanicusas. Ne visi E. Musko vaikai didžiuojasi savo tėvu. 2022 m. dukra Vivian pateikė teisinius dokumentus siekdama pakeisti savo pavardę į Wilson. Ji taip pat viešai pasakė, kad nebenori turėti nieko bendro su biologiniu tėvu. Pats E. Muskas jų susvetimėjimą aiškino tuo, ką jis vadina „budraus proto virusu“. Deja, tikslesnio paaiškinimo nepateikė. Tačiau akivaizdu viena, kad prieštaringai vertinamas milijardierius yra sukūręs savotišką haremą ir pamažu mėgina įgyvendinti viešai neįvardintą tikslą – palikti Žemėje kuo daugiau savo palikuonių. Gerai tai ar blogai, nuspręsti sunku. Viena vertus, tikėtina, kad genijaus vaikai paveldės jo talentus. Tačiau neramina tai, jog šis ekscentriškas vyras gyvena savo pasaulyje ir laikosi tik savų taisyklių. O dabar tokią neįprastą tvarką bei abejotiną moralę mėgina reklamuoti ir vienos galingiausių valstybių pasaulyje piliečiams.
Autorius Eglė Stratkauskaitė