Antkaklis ar petnešos – kas geriau?
2024-08-22 08:39Rinkoje gausu šunų vedžiojimo aksesuarų. Nors tradicinius antkaklius vis dažniau keičia petnešos, nereikėtų aklai vaikytis madų. Kas tinka vienam, gali pakenkti kitam. Sprendimas priklauso nuo augintinio kūno sudėjimo, temperamento ir dresūros lygio.
Antkaklio pliusai ir minusai
Tai nuo senovės priimtas šuns rišimo būdas. Daugiafunkcis aksesuaras padeda geriau kontroliuoti elgesį, kartu puošia augintinį. Pripratinus nuo mažų dienų paprastai nekyla jokių problemų. Antkaklis tinka jauniems šuniukams, kurie judrūs, žaismingi, neklusnūs, taip pat vykdant aktyvią dresūrą. Greičiau pajaučia šeimininko siunčiamus signalus ir mokosi komandų. Lengviau užtikrinti saugumą sudėtingose situacijose, pavyzdžiui, gatvėje ar užpuolus kitam gentainiui. Antkaklio savybė, dėl kurios sulaukia daugiausia kritikos, – mechaninis poveikis jautriai kaklo zonai. Visa apkrova, susijusi su pavadėlio timpčiojimu, persiduoda į gerklas, trachėją, todėl gali sukelti diskomfortą. Atliekant staigius judesius, kai šuo raunasi į priekį didele jėga, kyla rizika sužaloti limfmazgius, skydliaukę, kaklo slankstelius. Nepatyrusiems augintojams sunku tinkamai reguliuoti apimtį. Jei antkaklis bus per laisvas, šuo išsiners eidamas atbulas. Per ankštas aksesuaras dusina, trikdo rijimą, riboja judėjimo laisvę. Atsakingai reikėtų rinkti ilgaplaukiams šunims, nes trinties vietoje išretėja kailis, apykaklė praranda estetinį vaizdą.
Verta žinoti. Antkaklis parenkamas atsižvelgiant į šuns amžių, dydį, kailio ypatybes. Jaunikliams tinka ploni, lankstūs odiniai ar tekstiliniai dirželiai. Galima prisegti atšvaitą, metalinį pakabuką su išgraviruotais kontaktais. Augant reikia didinti apimtį taip, kad uždėjus antkaklį lengvai užlįstų du pirštai. Taigi, optimalus ilgis – 2–3 cm didesnis nei kaklo apimtis. Stambių veislių jaunikliams parenkami platesni dirželiai su tvirtesne sagtimi. Svarbu, kad aksesuaras atlaikytų fizinę jėgą, kuri proporcinga gyvūno kūno masei. Ilgaplaukiams šunims puošniu kailiu, pavyzdžiui, karališkiesiems pudeliams, afganų kurtams, tinka antkakliai su šilkiniu pamušalu, kuris apsaugo nuo vėlimosi. Jei šuo būna lauke visą dieną, rekomenduojami lengvi tekstiliniai aksesuarai. Namuose dirželį nusegti, kad nedirgintų odos, netrintų kailio, o keturkojis jaustųsi patogiai.
Petnešų pliusai ir minusai
Aksesuaro konstrukcija nukopijuota nuo arklių pakinktų, kurie reikalingi tempiant vežimą. Šiaurinėse šalyse plačiai naudojamos sniego šunims, traukiantiems roges. Vakarų pasaulyje paplito palyginti neseniai, kaip humaniškesnė, nesmaugianti antkaklio alternatyva. Dirželiai apjuosia pečių ir krūtinės sritį, užsisega ant keteros, todėl netraumuoja trachėjos ir gerklų. Tačiau sunkiau uždėti ir nuimti. Augintinis turi mokėti pagrindines paklusnumo komandas, gebėti trumpą laiką ramiai pastovėti ar pasėdėti. Kita vertus, iš tinkamai uždėtų petnešų sudėtinga išsinerti ir išsilaisvinti. Naudingos veržliems šunims su stipriai išreikštu medžiojimo instinktu. Jei keturkojis staiga raunasi iš vietos, petnešos tolygiai paskirsto apkrovą pečių, krūtinės, nugaros srityse. Aksesuaras tinka ilgiems pasivaikščiojimams gamtoje ir trumpiems pasibuvimams mieste. Lengva sugriebti ir ištraukti, jei augintinis įkrito į atvirą šulinį, griovį. Idealus pasirinkimas terapiniams gyvūnams, aklųjų vedliams, tarnybinėms ir kinkinių veislėms. Petnešos rekomenduojamos visiems brachicefalinių veislių atstovams (bokseriams, anglų, prancūzų buldogams, mopsams, pekinams), kurie turi kvėpavimo sutrikimų. Tinka šunims ilgu liemeniu ir trumpomis kojomis (taksams, basetams). Taip pat miniatiūrinėms veislėms, tokioms kaip žaislinis pudelis, čihuahua, nykštukinis pinčeris, Maltos bišonas, Jorkšyro terjeras.
Verta žinoti. Petnešos ne visada tinka jauniems šunims, kurie auga, formuojasi kaulai, sąnariai. Rekomenduojama naudoti tik nuo 8–10 mėn. amžiaus. Nors prekybos vietose apstu įvairaus dizaino prekių, netinkamas modelis gali pakenkti sveikatai. Veterinarai rekomenduoja vengti petnešų, kurios dengia kūną labai plačiai, ypač mentes ir peties sąnarį, turi horizontalius diržus krūtinės priekyje. Tokie aksesuarai varžo judesių amplitudę, sutrumpėja žingsnis, mažėja apkrova priekinėms letenoms. Silpsta raumenys ir didėja traumų rizika. Specialistai pabrėžia, kad labiausiai tinka petnešos, kurių diržai krūtinės srityje sudaro X arba Y formą, nevaržo judesių, nespaudžia peties sąnarių.
Problemas lemia ne vienas ar kitas aksesuaras, o netinkamas naudojimas. Kai šuo jaučia diskomfortą, priešinasi. Dėvėjimas tampa kančia tiek augintiniui, tiek šeimininkui. Visi aksesuarai turėtų būti pagaminti iš kokybiškų, tvirtų ir praktiškų medžiagų. Tinka modeliai, turintys paminkštinimą vidinėje pusėje. Reikėtų vengti veržiančių antkaklių, grandinių ir apykaklių su spygliais. Nors vyrauja nuomonė, kad tokios priemonės drausmina šunį, gali sukelti skausmą ir sužaloti. Užuot naudojus drastiškus metodus, verta pasidomėti pozityviu auklėjimu, grįstu ne bausmėmis, o gero elgesio skatinimu. |
Renkamės pavadėlį
Pavadėlis – būtinas aksesuaras, be kurio neišsiverčia nė vienas šuns augintojas. Lengva paklysti margoje pasiūloje, todėl dažnai pasitaiko, jog patys gražiausi labiausiai nepraktiški. Pavadėlio pasirinkimą lemia šeimininko gyvenimo įpročiai, šuns aktyvumo lygis ir, žinoma, kūno masė.
Automatiniai pavadėliai su ergonomiška rankena – patogus variantas gyvenantiems mieste. Šuo gali laisvai lakstyti į visas puses, tačiau pavadis nesivelka žeme, nesusitepa. Prireikus lengva sustabdyti keturkojį, fiksuoti ilgį ar patraukti link savęs. Pagrindinis kriterijus, renkantis automatinį pavadėlį, yra šuns svoris. Informacija pateikiama ant pakuotės. Perkant jaunam šuniukui, rekomenduojama kliautis suaugusio gyvūno svoriu ir orientuotis į maksimalią ribą. Jei mažylis sveria 4 kg, tačiau veislės standartas – 10 kg, tinka ruletė, skirta 10–20 kg. Pavadėliai būna įvairių ilgių, patogiausi – apie 5 m. Dekoratyvinių veislių atstovams tinka virveliniai, aktyviems mažo ir vidutinio dydžio šunims – tvirtesni juostiniai.
Tradiciniai pavadėliai gaminami iš įvairių natūralių ir sintetinių žaliavų. Labiausiai tinka pasivaikščiojimams gamtoje ir dresūrai. Nors odiniai aksesuarai atrodo solidžiai, yra brangesni ir sunkesni. Į tai reikia atsižvelgti, nes ilgą pavadį tenka nešiotis rankose. Praktiškiausi aksesuarai iš PVC – lengvesni, atsparūs purvui ir drėgmei. Optimalus ilgis – 2–5 m. Kuo šunelis mažesnis, tuo siauresnė juosta. Ir, atvirkščiai, stambiems tarnybiniams keturkojams gali prireikti 3 cm pločio diržo. Nors ne taip patogu naudoti, palyginti su rulete, nepamainomi tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, mokantis komandų per atstumą.
Verta žinoti. Pavadėlis turi būti patogus ne tik šuniui, bet ir jį laikančiam žmogui. Prioritetus lemia laisvalaikio būdas. Planuojama vaikščioti gatvių šaligatviais, parkais, daugiabučių kiemais ar daugiau laiko skirti laukinei gamtai, o gal sportui? Ne paskutinėje vietoje – ergonomiška rankena. Plaštaka turi lengvai tilpti kilpoje, nenuslysti ir neveržti. Jei šeimininkas mėgsta važinėti dviračiu, riedučiais ar bėgioja, galima rinktis pavadį, tvirtinamą ant žmogaus liemens. Abi rankos lieka laisvos. Auginant neramų, didelio svorio gyvūną pravers pavadis su amortizuojančiomis gumomis, kurios sušvelnina tempimą ir apkrovą šeimininko sąnariams.
Autorius Jurgita Ramanauskienė