PSO duomenimis, beveik 2 mlrd. pasaulio žmonių susiduria su anemija. Deja, ne visi žino turintys šią problemą. Kaip laiku ją atpažinti ir kokių gelbėjimosi priemonių imtis?

 

Doctor,During,Consultation,Held,In,His,Hand,And,Shows,PatientPavojingas sutrikimas

 

Visuomenėje anemiją (kitaip mažakraujystė) vis dar įprasta laikyti menku sveikatos sutrikimu. Iš tiesų ši būklė daug pavojingesnė. Tai nėra paprasčiausias geležies trūkumas organizme, kaip kad dauguma mano. Anemija – liga, kai kraujyje sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų). Kartu sumažėja ir deguonį pernešančio baltymo hemoglobino. Pasekmė – organizmo audiniai ir organų sistemos ima kentėti nuo deguonies bado. Šiam itin jautri širdis bei smegenys, o juk tai pagrindiniai gyvybiniai organai! Anemijai komplikavusis didėja negrįžtamų galvos smegenų pažeidimų, infarkto, insulto, inkstų ir kitų gyvybiškai svarbių organų veiklos sutrikimo rizika. Esant kritiškai žemam hemoglobino lygiui žmogus miršta.

 

Trukdo gyventi

 

Vos prasidėjusios mažakraujystės kurį laiką dar galima nepastebėti, bet būklei blogėjant simptomai aštrėja ir vis dažniau bei aiškiau primena, jog sveikata sutrikusi. Anemiją galima įtarti, kai vargina tokie simptomai:

 
  • Silpnumas, nuolatinis nuovargis
  • Galvos svaigimas, skausmas
  • Dusulys
  • Padažnėjęs pulsas
  • Suprastėjusi fizinio krūvio tolerancija
  • Suprastėjusi atmintis, dėmesio koncentracija
  • Depresyvi nuotaika
  • Slenkantys plaukai, lūžinėjantys nagai, išsausėjusi oda
  • Šaltos plaštakos bei pėdos
  • Kojų ir rankų patinimai
  • Nusilpęs imunitetas
  • Apetito stoka
  • Blogas burnos kvapas
  • Dažnas mėšlungis, bendras raumenų nusilpimas
  • Menstruacinio ciklo sutrikimai
 

Daugybė rūšių

 

Iš viso priskaičiuojama per 400 anemijos rūšių. Dažniausia – geležies stokos anemija. Ja susergama, kai organizme nepakanka šio svarbaus mikroelemento atsargų. Taip gali nutikti tiek netekus daug kraujo, pavyzdžiui, po operacijų, traumų, gimdymo, sergant tam tikromis lėtinėmis ligomis, tiek organizmui negaunant užtektinai geležies su maistu arba negebant jos įsisavinti. Tam tikrais gyvenimo momentais, pavyzdžiui, vaikystėje, kai greitai augama, paauglystėje, kai vyksta sparti lytinė branda, laukiantis, geležies organizmas išeikvoja daugiau nei įprastai, todėl, nepasirūpinus papildomomis jos atsargomis, šio svarbaus elemento ima trūkti.

 

Kita dažna mažakraujystės rūšis – vitaminų stokos anemija. Dažniausiai ja susergama, kai organizme trūksta vitamino B12 (folio rūgšties). Įprastai tai lemia nesubalansuota mityba, bet kartais kaltos ir virškinimo sistemos ligos, medžiagų apykaitos sutrikimai.

 

Aplastinė anemija pasitaiko retai. Tai kraujo liga, dėl kurios kaulų čiulpai negamina užtektinai raudonųjų, baltųjų kraujo kūnelių bei trombocitų. Liga galima susirgti bet kokiame amžiuje. Aplastinės anemijos priežasčių gali būti įvairių, bet dažnai pasireiškia po chemoterapijos ar radioterapijos, kurios sutrikdo kaulų čiulpų funkcijas. Įtakos gali turėti ir kai kurie vaistai (pavyzdžiui, reumatoidiniam artritui gydyti), tam tikros virusinės infekcijos (Epšeino-Baro virusas), autoimuninės ligos.

 

Hemolizinė anemija pasireiškia dėl priešlaikinio kraujyje cirkuliuojančių eritrocitų irimo. Šios mažakraujystės priežastys dažniausiai paveldimos bei imuninės sistemos ligos.

 

Pjautuvinė anemija (siklemija)  paveldima liga, susijusi su hemoglobino struktūros pakitimu, dėl kurio jo kristalinė sandara įgauna neįprastą formą. Toks hemoglobinas vadinamas S tipo. Eritrocitai, nešantys S tipo hemoglobiną (vietoj įprasto hemoglobino A), stebint pro mikroskopą yra pjautuvo formos. Jie dėl tokios formos dažnai užkemša kraujagysles, taip sutrikdydami normalią kraujotaką.

 

Tai – tik kelios anemijos rūšys iš daugybės galimų. Kiekvienu atveju svarbu nustatyti konkrečią, nes nuo to priklauso ir gydymas.

 

Būtina gydyti

 

Negydoma anemija ne tik vis labiau blogina savijautą ir trukdo įprastai kasdienei veiklai, bet ir gali sukelti įvairių antrinių sveikatos problemų, net pavojų gyvybei. Pati anemija diagnozuojama įvertinus kraujo tyrimo rodiklius. Tam pakanka sumažėjusio hemoglobino kraujyje, kurį parodo bendras kraujo tyrimas. Visgi norint tikslesnės diagnozės, reikalingi papildomi kraujo tyrimai: feritino, vitamino B12, kreatinino, bilirubino, transferino ir kt. Papildomi tyrimai leidžia identifikuoti anemijos rūšį ir parinkti tinkamiausią gydymą. Diagnozavus dažniausiai pasitaikančią geležies stokos mažakraujystę, dėl galimo kraujavimo iš virškinimo trakto gali būti atliekamas slapto kraujo išmatose tyrimas, gastroskopija, kolonoskopija.

 

Geležies stokos anemija gydoma geriamaisiais geležies preparatais. Kartais pacientai jų netoleruoja, tada skiriama į veną leidžiama geležis. Kartu svarbi ir mitybos korekcija, pacientas turėtų valgyti kuo daugiau natūralių geležies šaltinių.

 

Folio rūgšties anemija gydoma skiriant vitamino B12 tabletes. Jeigu įsisavinimas per virškinimo traktą sutrikęs, gali būti skiriami į raumenis ar veną leidžiami preparatai.

 

Galima išvengti

 

Dažniausiai pasitaikančios geležies stokos anemijos galima išvengti. Tam svarbiausia subalansuota mityba. Kasdien natūraliai netenkame 1–2 mg geležies – su šlapimu, išmatomis, prakaitu. Prarastas atsargas svarbu atstatyti maistu. Moterims per parą rekomenduojama suvartoti 15 mg, o vyrams – 10 mg geležies. Iš maisto įsisavinama ne visa jame esanti geležis – iš gyvūninių produktų žmogaus organizmas jos pasiima apie 30 %, o iš augalinių – apie 10 %. Puikūs natūralūs geležies šaltiniai yra: raudona mėsa, paukštiena, kiaušinių tryniai, pupelės, lęšiai, tamsiai žalios lapinės daržovės, moliūgų sėklos, riešutai, rugiai, grikiai ir kt. Norint pagerinti geležies įsisavinimą, jos gausių produktų patartina vartoti su tais, kuriuose daug vitamino C. Tarkime, mėsą valgyti su špinatų ir pomidorų salotomis arba gardinti citrinos sultimis. Vitaminas C augalinės geležies įsisavinimą gali pagerinti net iki 6 kartų. Kofeino, taninų, fosfatų ir fitino gausūs produktai (pavyzdžiui, kava, vynas, juodoji arbata, pieno produktai ir kt.), taip pat sėlenos geležies įsisavinimą trikdo, tad jais geriau nepiktnaudžiauti, ypač jau esant geležies stygiui. Esant nevisavertei mitybai ar dideliam geležies trūkumui rekomenduojami maisto papildai, nes tuomet vien su maistu atkurti reikiamas geležies atsargas beveik neįmanoma. Svarbu žinoti, kad juos būtina vartoti mažiausiai 3 mėnesius.

 

Įdomu

 
  • PSO duomenimis, geležies trūksta net per 3,5 mlrd. pasaulio gyventojų. Ne visi jie serga anemija, bet stipriai rizikuoja susirgti, jei nepapildys geležies atsargų organizme.
  • Moterys anemija serga dažniau nei vyrai.
  • Lietuvoje su anemija susiduria 25–30 % nėščiųjų.
  • Geležies stokos anemija paplitusi ir tarp vaikų. Su ja susiduria 25–40 % Lietuvos kūdikių ir apie 25 % paauglių.
  • Labiausiai paplitusi yra geležies stokos anemija, antra pagal dažnumą – nulemta lėtinių ligų.
 

Autorius Jūratė Survilė