Amžiaus ir priežiūros įtaka plaukų grožiui
2019-08-21 08:34Žmogaus senėjimo procesas – neišvengiamas reiškinys, negailestingai paženklinantis išvaizdą: keičiasi kūnas, raukšlėjasi oda, žyla plaukai. Dėl pastarųjų pokyčių labiausiai nerimsta dailiosios lyties atstovės – juk stiprūs, žvilgantys ir sveiki plaukai yra kiekvienos moters pasididžiavimas. Tačiau galbūt ne viskas prarasta? Kokių permainų grožio srityje atneša skubantys metai ir kaip prižiūrėti plaukus, kad jie ir vėl taptų puošmena?
Gąsdinantys plaukų kuokšteliai
Plaukų kasdien netenka kiekvienas. Iškritusius plaukus galima išvysti po maudynių duše ar kruopščiai pasidarbavus šukomis. Skaičiuojama, kad kasdien prarandama 50–100 plaukų. Tai visiškai normalu. Tačiau vyresnius nei 40 m žmones plaukų slinkimo problema vargina vis dažniau. JAV dermatologų akademijos tyrimo duomenimis, kas ketvirta pusamžė moteris yra patyrusi vidutinį arba stipresnį nei vidutinį plaukų slinkimą. Plaukams stiprinti rekomenduojama į savo valgiaraštį įtraukti daugiau maisto produktų, kuriuose būtų vitamino D ir cinko, mat pastebima, kad jų itin trūksta žmonėms, kurių medžiagų apykaita sutrikusi, o plaukai ir nagai – trapūs. Tinkamiausi produktai: žuvis, jautiena, kiaušiniai, pievagrybiai, sūris (juose gausu vitamino D) bei grūdai, riešutai, ankštinės daržovės, morkos, česnakai, bulvės, vištiena (juose yra cinko). Beje, plaukai gali slinkti ir dėl netinkamos priežiūros. Dažomų nekokybiškais dažais, per dažnai rišamų, tiesinamų, garbanojamų plaukų šaknys silpnėja, tad daugiau plaukų iškrenta.
Prarastas žvilgesys
JAV dermatologų akademijos tyrimų duomenimis, plaukai praranda natūralų žvilgesį dėl to, kad bėgant metams organizme mažėja riebalų rūgščių ir keratino. Plaukus lengviau pažeidžia tai, kas jaunystėje nedarydavo neigiamos įtakos, t. y. dažymas, formavimas ir pan. Beje, dėl riebalų stygiaus plaukai labiau sausėja, lūžinėja. Siekiant susigrąžinti prarastą žvilgesį ir sustiprinti plaukus, būtina vadovautis keliomis taisyklėmis. Visų pirma bent jau kuriam laikui atsisakyti visų plaukus žalojančių priemonių ar prietaisų: tiesintuvų, garbanojimo žnyplių, ilgalaikio plaukų formavimo procedūrų. Taip pat kartą per savaitę plaukus rekomenduojama užtepti kokosų aliejaus, palaukti 30 min. ir įprastai išplauti. Garsi žvaigždžių stilistė S. Potempa siūlo kiekvieną kartą trenkant galvą galiausiai praskalauti plaukus vėsiu vandeniu. Harvardo universiteto (JAV) tyrimų duomenimis, šaltas vanduo ne tik suaktyvina įvairių organų veiklą ar padeda įveikti skausmą, bet ir stangrina kūną, stiprina plaukus.
Sidabrinės sruogos
Ištyrus daugiau kaip 40 tūkst. 45–65 m. žmonių pastebėta, kad net 74 % turi žilų plaukų. Išvestas vidurkis parodė, kad net 27 % tokio amžiaus asmenų plaukų yra žili. Teigiama, kai plaukai pakeičia spalvą, kai juose pasikeičia melanino pigmento kiekis ir kokybė. Tačiau pasitaiko ir išimčių – septintą dešimtį metų skaičiuojantys asmenys džiaugiasi natūralia, ryškia plaukų spalva, o dar nė trisdešimtmečio nesulaukusių jaunuolių galvose atsiranda žilų sruogų. Pastebėjus, kad atsiranda žilų plaukų, į mitybą vertėtų įtraukti folio rūgšties turinčių produktų, pavyzdžiui, žalių lapinių daržovių (špinatų, kopūstų, brokolių), bananų, melionų, ankštinių daržovių, grybų, mėsos ir nevalytų grūdų produktų. Beje, žilimą gali skatinti ir nuolat patiriamas stresas bei žalingi įpročiai. Pastebima, kad rūkantys asmenys anksti pražyla net 4 kartus dažniau nei nerūkantys!
Auksinės taisyklės
- Mityba. Subalansuota mityba – ne tik sveiko kūno, bet ir gražios išvaizdos pagrindas. Norintiems didžiuotis stipriais ir natūraliai gražiais plaukais, kurių nepaveiktų net metų našta, siūloma į mitybą įtraukti daugiau baltymų, geležies ir vitamino D turinčių maisto produktų. Baltymų reikia, kad būtų užtikrinamas plaukų augimas (jie yra pagrindinė plaukų sudedamoji dalis). Geležis sumažina plaukų slinkimo tikimybę. Šio mikroelemento gausu raudonoje mėsoje, ankštinėse daržovėse ir sėklose. O vitaminas D svarbus, kad plaukai būtų stiprūs ir nenustotų augti. Šio vitamino galima gauti būnant saulėje arba valgant kai kurių maisto produktų. Nepriekaištingam plaukų grožiui užtikrinti būtina gerti užtektinai vandens. Stingant drėgmės plaukai ima šiurti ir lūžinėti, praranda natūralų žvilgesį ir ryškią spalvą, kartais net pradeda slinkti.
- Trinkimas. Išsiplauti plaukus atrodo taip paprasta ir natūralu – atrodytų, kad tai moka kiekvienas. Tačiau laikantis tam tikrų taisyklių plaukai papildomai puoselėjami. Prieš trenkant plaukus vertėtų iššukuoti šukomis, geriausia medinėmis. Taip bus pašalinamos negyvos odos ląstelės ir skatinama kraujo cirkuliacija (plaukai sparčiau augs). Visgi svarbiausia – tinkama vandens temperatūra. Specialistai pažymi, kad dauguma įpratę plaukus trinkti pernelyg karštu vandeniu – neva taip bus geriau išplaunami. Labiausiai tinka šiltas (35–40 ºC temperatūros) vanduo, mat toks nepažeidžia riebalų sluoksnio. Beje, šampūnu įtrinti galvą rekomenduojama kelis kartus, mat neiškart pašalinami visi nešvarumai.
- Pirmoji pagalba. Senstant plaukai pradeda sausėti ir lėčiau auga, tad pravartu juos kartais palepinti kaukėmis. Jų lengva pasigaminti namuose, o procedūras pakaks kartoti vos kartą per savaitę. Augimui skatinti tinka kiaušinių baltymai. Du baltymus atskirti nuo trynių ir išplakti iki putų. Įtrinti į galvos odą ir palaukti, kol visiškai išdžius. Plaukus išplauti šampūnu, gerai išskalauti. Plaukus nuo išsausėjimo apsaugos pačių gamybos kaukė iš majonezo, kiaušinio trynio ir aliejaus. Šaukštą riebaus majonezo sumaišyti su kiaušinio tryniu ir šaukštu majonezo. Masę užtepti ant plaukų, palaikyti 20 min. ir kruopščiai išplauti. Plaukai ne tik nebeatrodys tokie sausi, bet ir žavingai blizgės.
Specialistės komentaras
Plaukų stilistė Vytautė Jasienė
Ar skiriasi jauno ir brandaus amžiaus sulaukusio žmogaus plaukų priežiūra?
Brandesnio amžiaus žmonių plaukai nebe tokie žvilgantys ir tankūs, nes plaukai bėgant laikui sensta. Kai kuriems šie procesai prasideda vos įkopus į ketvirtą dešimtį. Be to, lėtėjant viso organizmo medžiagų apykaitai ir mažėjant plaukų folikuluose esančių riebalinių liaukų veiklai, plaukai ima lėčiau augti. Visgi plaukais atsakingai reikia rūpintis tiek jaunystėje, tiek vyresniame amžiuje. Juos būtina kasdien prižiūrėti (trinkti, šukuoti), o naudojamas priemones papildyti naudingosiomis medžiagomis. Labiausiai tinka šampūnai ar kondicionieriai, kurių sudėtyje yra riebalų ar aminorūgščių, mat jie didina plaukų lankstumą ir elastingumą. Jeigu plaukai dažnai modeliuojami, būtina naudoti saugančias nuo karščio ir drėkinančias priemones.
Bėgant metams plaukai praranda grožį – sausėja, retėja, netenka natūralaus žvilgesio. Ką vertėtų daryti?
Visos šios problemos iš tiesų užklumpa žmogui senstant. Brandžiame amžiuje plaukai praranda žvilgesį, tampa silpnesni, retesni, nes vietoj iškritusių nebespėja užaugti naujų. Taip iš dalies nutinka dėl to, kad bėgant metams organizmui pradeda trūkti svarbių maisto medžiagų. Todėl pirmiausia vertėtų pasirūpinti savo sveikata, organizmo būkle – gerti daug vandens, sveikai maitintis. Be to, plaukus neužmiršti palepinti kaukėmis, galiukus patepti plaukų aliejumi. Žinoma, plaukų senėjimas – visiškai natūralus procesas, tačiau visgi ir sulaukus vyresnio amžiaus galima jaustis ir atrodyti gerai.
Kokie plaukų kirpimai labiausiai tinka brandžioms moterims?
Šių dienų plaukų mados iš tiesų stebina. Dabar ypač madingi žili plaukai, tačiau ne visos gali būti tokios drąsios ir specialiai paryškinti, o ne paslėpti tai, kas ilgus metus asociavosi su senatve. Žila spalva dažyti plaukus dabar mėgsta jaunos merginos, kurioms iki natūralios tokios plaukų spalvos dar labai toli. Taip jos siekia išreikšti save, pabrėžti savitą stilių. Kalbant apie plaukų stilių brandžiame amžiuje, pastebimas konservatyvumas – dažniausiai plaukai kerpami trumpai. Kartą net teko girdėti moterį kalbant, kad sulaukusi keturiasdešimties metų ji plaukus taip pat trumpins, nes tokio amžiaus sulaukusiai moteriai nedera būti ilgais plaukais. Taigi kol kas, bent jau Lietuvoje, vyrauja tokios tendencijos ir jos, panašu, dar kurį laiką nekis.