Amerigas Vespučis – žmogus, likęs K. Kolumbo šešėlyje
2014-08-28 16:33Italų jūrininkas ir geografas Amerigas Vespučis istorijoje labiausiai žinomas dėlto, kad jo vardu buvo pavadinti Šiaurės ir Pietų Amerikos žemynai. Tikriausiai daugeliui įdomu, kodėl būtent jo, o ne Kristupo Kolumbo vardu buvo pavadintos 1492 metais naujai atrastos žemės?
Tyrinėtojas pirmasis suprato, kad Šiaurės ir Pietų Amerikos – tai skirtingi žemynai, kurių iki tol nežinojo nei europiečiai, nei azijiečiai, nei afrikiečiai. Iki A. Vespučio atradimo jo amžininkai galvoja, kad Naujasis pasaulis yra Azijos dalis. Tą jis nustatė 1501 metais, plaukdamas palei Pietų Amerikos žemyno smaigalį.
Atradėjas gimė 1454 metų kovo 9 dieną Florencijoje, Italijoje. Nuo mažų dienų labai domėjosi knygomis ir žemėlapiais. Vespučių giminė buvo kilminga, giminiavosi ir draugavo su garsiaisiais Medičiais, kurie valdė Italiją ilgiau nei 300 metų. Pas Medičius Amerigas dirbo bankininku ir laivų įrengimo versle Sevilijoje. Į Ispaniją persikėlė gyventi 1492 metais.
Dirbdamas Amerigas Vespučis galėjo stebėti, kaip paruošiami laivai didelėms ekspedicijoms ir pamatyti, kaip vyksta didžiausi atradimai. Tuo metu tyrinėtojai bandė rasti šiaurės vakarų kelią į Indiją, kad palengvintų prekybą su tolimais Azijos kraštais. A. Vespučio vadovaujama kompanija padėjo paruošti vieną iš K. Kolumbo laivų. 1496 metais jis turėjo galimybę asmeniškai pasikalbėti su žmogumi, kuris pirmasis istorijoje įžengė į indėnų žemę.
Susitikimas taip pakerėjo A. Vespučį, kad jo galvoje kilo mintis išvykti ir savo akimis pamatyti Naująjį pasaulį. Lyg tyčia verslas pradėjo nebesisekti, todėl suorganizuoti ekspediciją buvo dar paprasčiau.
Istorikai iki šiol ginčijasi, kad prasidėjo pirmoji A. Vespučio kelionė vandenynu. Vieni mano, kad ji įvyko 1499 metais, praėjus 7 metams po to, kai K. Kolumbas atplaukė prie Bahamų salų. Per šią ekspediciją jis plaukė ties šiaurine Pietų Amerikos dalimi ir Amazonės upe. Tada jis dar manė, kad yra Indijoje, todėl naujus objektus žemėlapyje pavadindavo lyg būtų Indijoje, pavyzdžiui „Gango įlanka“. Keliaudamas Amerigas taip pat patobulino dangaus navigacijos metodus. A. Vespučis buvo talentingas šturmanas ir nustatydamas Žemės perimetrą padarė tik maždaug 80 kilometrų paklaidą.
Kiti istorikai linkę tikėti rastu laišku, pagal kurį A. Vespučio kelionė 1499 metais iš tikrųjų buvo antra. Pirmą kartą jis išplaukė į tolimus vandenis 1497-aisiais. Rastas laiškas parašytas atradėjo maniera, nors yra abejojančių jo autentiškumu. Jeigu laiškas aukščiausiajam Florencijos miesto tarybos nariui nėra klastotė, tai Amerigas Vespučis Naująjį pasaulį (Bahamų salas ir Centrinę Ameriką) aplankė porą mėnesių anksčiau nei Džonas Kabotas ir metais anksčiau nei Kristupas Kolumbas.
1501 metais A. Vespučis išvyko į jūros ekspedicija laivu, kuriame buvo iškelta Portugalijos vėliava. Vespučio vadovaujami laivų ekipažai plaukė šalia Pietų Amerikos Patagonijos regiono krantinės. Jis aplankė vietas, kurios dabar žinomos kaip Rio de Žaneiras ir La Plata upių estuarija. Žvalgydamasis atradėjas pastebėjo, kad vietovės visiškai nepanašios į matytas Azijoje. Norėdamas įsitikinti jis nuplaukė dar virš 600 km iki Ugnies žemės – salyno pačiuose Pietų Amerikos žemyno pietuose. Jis suprato, kad atsidūrė visiškai naujame žemyne, kuris yra didesnis negu buvo galima įsivaizduoti iš pradžių.
Ekspedicijos metu A. Vespučis rašė laiškus į Europą, detaliai aprašydamas Naujojo Pasaulio skirtumus nuo Azijos kraštų ir vadindamas jį visiškai atskiru žemynu. Laiškuose taip pat aprašė tenykščius gyventojus ir jų savitą kultūrą: religiją, mitybą, santuokos papročius, net seksualinį gyvenimą ir gimdymą. Laiškai Europoje buvo išversti į keletą kalbų ir parduoti už labai didelius pinigus (kur kas brangiau nei K. Kolumbo laiškai). Tai labai pamalonino Amerigą.
Vėlesnės jūrų ekspedicijos A. Vespučiui nebuvo tokios sėkmingos kaip 1501-ųjų. Istorikai nė nežino, kiek tiksliai jų buvo. 1503 metais jis nuplaukė į Braziliją, paskui naujų atradimų nebepasitaikė ir ekspedicijų komanda nutarė baigti darbus. Prieš grįžtant į Lisaboną, A. Vespučio skatinami jūreiviai atrado dar dvi naujas vietas: Bahiją ir Pietų Džordžiją.
Manoma, kad 1505 ir 1507 A. Vespučis dar buvo suorganizavęs dvejas ekspedicijas. 1505 metais jis tapo Ispanijos piliečiu, o 1508 metais – Ispanijos locmanų majoru. Jis tapo labai gerbiamas visuomenėje ir tapo atsakingas už naujų navigacijos sistemų kūrimą ir locmanų atrinkimą. Dirbo iki 1522 metų vasario 22 dienos. Mirė sulaukęs 58-erių nuo maliarijos, kuria užsikrėtė Ispanijoje. A. Vespučis palaidotas Florencijoje.
Ilgą laiką į A. Vespučio atradimus buvo žiūrima kaip į bandymą atimti šlovę iš K. Kolumbo. Tai, kad net du žemynai buvo pavadinti moteriška Amerigo vardo versija kaltas vokiečių dvasininkas ir mėgėjas kartografas Martinas Valdzemiuleris, kuris išstudijavęs A. Vespučio žemėlapius pastebėjo, kad atrastos vietos buvo pavadintos „Amerika“. Pagal jį M. Valdzemiuleris sudarė pirmą žemėlapį, kuriame Naujasis pasaulis buvo įvardytas kaip Amerika.