Absoliuti klausa – Dievo dovana ar prakeiksmas?
2013-02-08 09:03Absoliuti klausa – tai fenomenalus gebėjimas atpažinti kiekvieną natą iš klausos. Maždaug 1 iš 10000 kūdikių gimsta turėdami šį talentą, tačiau dauguma jų paaugę jį praranda, nes netobulina.
Paprastai daugelis suaugusių muzikantų, turinčių absoliučią klausą, mokytis muzikos pradeda nuo 5 metų. Nuo 9 metų išugdyti tobulą absoliučią klausą praktiškai neįmanoma. Vėliau šį gebėjimą dažniausiai įgyja vaikai, turintys vystymosi sutrikimų, sergantys autizmu.
Kai kuriose tautose pasitaiko daugiau absoliučios klausos atvejų. Žmonės, kurių gimtoji kalba yra toninė (tokios yra dauguma Rytų Azijos kalbų, pvz., kinų, vietnamiečių, dalis korėjiečių dialektų), dažniau gali pasigirti šiuo unikaliu gebėjimu. Nustatyta, kad absoliuti klausa būna paveldima iš kartos į kartą.
Absoliuti klausa – tai ne tik Dievo dovana. Ji gali tapti ir prakeiksmu, nes tokie žmonės dažnai negali mėgautis muzika kaip paprasti mirtingieji. Juos gali erzinti aplinkos garsai.
Kai kurie žmonės, turintys absoliučią klausą, labai stipriai jaučia spalvas arba turi kitų sustiprintų pojūčių.
Absoliuti klausa nėra būtina tobulam muzikavimui. Muzikos genijai buvo ir V. A. Mocartas, kuris turėjo absoliučią klausą, ir P. Čaikovskis, kuris jos neturėjo…
Kiti žymūs žmonės, gimę su šiuo unikaliu gebėjimu: Stivas Vonderis, Džiulė Endrius, Liudvikas van Bethovenas, Selin Dion, Ela Ficdžerald, Vladimiras Horovicas, Maiklas Džeksonas, Barbra Streisend, Frenkas Sinatra, Šakira ir t.t.