Yra daugybė gabių bei talentingų žmonių, kurie niekada nepasiekia profesinių aukštumų ir neįgauna savo srities žvaigždžių statuso. Tačiau yra ir tokių, kurie nepasižymi ypatingais gabumais, tačiau juos žino daugybė tos srities mėgėjų. Kodėl taip nutinka? „Pirmiausia reikia būti tikru savo profesijos profesionalu. Tačiau jei yra du pagal profesionalumą visiškai lygūs žmonės, visada laimi tas, kuris sukuria keletą papildomų elementų“, – sako psichologas Tomas Lagūnavičius ir tvirtina, kad žvaigžde gali tapti kone kiekvienas.

 

zvaigzdes

Manote, kad norint tapti žvaigžde svarbiausia – puikiai išmanyti žvaigždžių rinkodaros dėsnius?

 

Taip. Tai – savotiška rinkodara. Tik vieni ją jaučia intuityviai, kiti turi savo vadybininkus, kurie padėlioja, kur tai žvaigždei eiti, ką daryti, o treti tiesiog patys to mokosi. Netgi Lietuvoje yra keletas žvaigždžių, kurios pačios save užsiaugino, pačios analizavo, ieškojo savo nišų. Ir joms pavyko. Dažnai žmonės klaidingai mano, kad yra tiesiog puikūs, todėl visi juos savaime už tai mylės. Juk panaršius internete nesunku suvokti, kad yra tūkstančiai tokių pat asmenų, kurie užsiima panašia veikla. Todėl labai svarbu kuo nors išsiskirti.

 

Tačiau ar įmanoma tapti žinomu neturint ypatingų profesinių įgūdžių? 

 

Iš dalies taip, bet tokie žmonės turi daryti keistus dalykus. Pavyzdžiui, šokti nuo 10 m tramplyno ant galvos. Tuomet aplinkiniai į taip rizikuojančius žiūri ir mąsto: „Užsimuš arba ne.“ Juos stebintiems tiesiog suteikiami keisti, netikėti baimės, nerimo jausmai, galbūt juokas. Tuomet ir atsiranda tokios „žvaigždės“, kurios iš tikrųjų net nėra žvaigždės. Tai – realybės šou žvaigždės. Ir kuo baisesnis realybės šou, tuo geriau. Tarkime, žvaigždžių šokiai ant ledo. Juk Lietuvoje profesionalių čiuožėjų – vos keletas. Visi kiti – mėgėjai, rizikuojantys savo kūnais. Žiūrovai juos stebi ekrane ir nuolatos galvoja: „Užsimuš ar ne.“ Tokiuose realybės šou žiūrovai vertina ir suvokia, kaip blogai tie čiuožiantys neprofesionalai atrodo. Kai žmogus mato tuos blogai atrodančius, mąsto: „Kokie kvailiai, aš to nedarau, dėl to atrodau solidus ir kietas.“ Tokie ekstremalūs realybės šou – puiki priemonė sociumui sukurti. Visais laikais taip būdavo vadinami klounai arba keistuoliai, kurie suburdavo bendruomenę, kurios nariai visi būdavo vieni į kitus panašūs. Tokia visuomenė stebi tuos „kitokius“ ir apsibrėžia savo ribas. Todėl tokių neprofesionalių žvaigždžių paskirtis – skelbti žinią: „Nebūk toks, kaip aš, būk toks, kaip visi.“ Klouno vaidmuo buvo reikalingas visose visuomenėse. Tik bėgant laikui keičiasi jų repertuaras. Anksčiau klounai pasakas sekdavo, šokdavo. Dabar dalyvauja realybės šou, rengia itin drąsias ir atviras fotosesijas ar pan.

 

Yra sričių, pavyzdžiui, sportas, menai, kur tik šou elementų neužtenka, reikia turėti ir ypatingų gabumų. Kaip šiose srityse tampama žvaigždėmis? 

 

Sportas, menai išskirtiniai tuo, kad čia reikia daug laiko tam, jog būtų pasiektas tam tikras meistriškumo lygis. Todėl žmogus, stebėdamas tikras meno arba sporto žvaigždes, suvokia, kad to niekada nepadarys. Juk kai Lionelis Mesis spiria kamuolį beveik nuo vidurio aikštės, ir šis, skriedamas ypatinga trajektorija, pataiko į vartus, dauguma suvokia, kad to niekada nepadarys. Tokia nuostaba – pozityvus pavyzdys to, kad visada galima tobulėti savo srityje. Todėl visada valdantieji yra suinteresuoti turėti profesionalių žvaigždžių ir jas demonstruoti kitiems. Neatsitiktinai politinės partijos taip vilioja žvaigždes.

 

Tačiau neseniai į politiką buvo įžengusi A. Valinsko suburta partija, kurią sudarė tik žvaigždės. Kodėl ji nepasiteisino?

 

Arūnas Valinskas įrodė, kad galima padaryti partiją lygiai tokią pat, kaip ir šou. Už tai nusipelnė pagarbos, nes tai padarė kaip profesionalas. Tik pamiršo, kad paėmus valdžią į savo rankas reikia išmokti ja naudotis. A. Valinsko partijos nariai nebuvo profesionalūs politikai. Reikėjo tik į pagalbą pasikviesti keletą profesionalių politikų. Tuomet A. Valinsko partija būtų galėjusi tapti rimta, klasikine liberalių pažiūrų partija. Meistriškumas reikalauja daug darbo.

 

Kokia tikimybė, kad tėvai žvaigždės išaugins savo atžalą žvaigžde?

 

Didelė galimybė, kad jiems pavyks užauginti žvaigždę, jeigu tik atžala seks tėvų pėdomis, t. y., jei dirbs toje srityje, kurioje dirbo gimdytojai. Vaikai perima tėvų įgūdžius. Dažnai paauglystėje atžalos nusprendžia, kad tėvai yra kvaili, o jos – protingos. Ir pasirenka visiškai kitą negu tėvų kryptį, kur reikia viską pradėti nuo pradžių, jų pasirinktoje srityje draugų, pažįstamų nėra, technologijų, kaip toje srityje siekti karjeros, nežino. Svarbu žinoti ne ką daryti, o kaip daryti. Jeigu vaikas būtų ėjęs tėvų pėdomis, jam visi keliai būtų atviri. Vaikai itin dažnai nenori sekti tėvų pramintu taku, nes jaučia, kad bus labai sunku pralenkti gimdytojus. Todėl jei tik tėtis siūlo prisijungti prie šeimos verslo, reikėtų sutikti. Tai bus puiki galimybė savo srityje tapti žinomais žmonėmis.

 

Kaip paaiškintumėte Arvydo Sabonio 4 vaikų pasirinkimą. Juk nepaisant to, kad tėtis – pasaulinio lygio krepšinio žvaigždė, profesionalaus krepšinio keliu pasuko tik du jo sūnūs?

 

Du sūnūs, be to, vienas jų ypač perspektyvus. Čia suveikia ir kiti dalykai. Neužtenka tik daug dirbti, reikia ir tam tikrų gebėjimų. Jeigu ne A. Sabonis, jo saboniukai vargu ar būtų tiek dabar pasiekę. Tėtis pasirūpino, kad jo sūnūs treniruotųsi pas geriausius trenerius, todėl ir stebime proveržį. A. Sabonis – puikus gero tėvo pavyzdys. Vaikais reikia rūpintis ir jiems padėti daryti karjerą.

 

Kalbėdamas apie žvaigždes nė karto neužsiminėte apie charizmą. Kodėl?

 

Nes jos nėra. Charizma yra padaroma. Tik vieni ją sukuria savaime, intuityviai, kiti sąmoningai, vadovaudamiesi tam tikromis taisyklėmis. Kol kas didžiausia bėda ta, kad trūksta žmonių, kurie ryžtųsi gyventi kažkieno gyvenimą tam, jog padėtų jam tapti žvaigžde. Šiuolaikinėje visuomenėje visi nori būti žvaigždės, netgi konsultantai, todėl niekas nenori aukotis. Kur rasti žmonių, kurie norėtų auginti žvaigždes?

 

Ar iš kiekvieno žmogaus galima padaryti žvaigždę?

 

Taip, be jokių problemų. Tik reikia tą žmogų nuprausti, aprengti, sušukuoti, nuvesti į sporto klubą, padaryti kurioje nors vienoje srityje profesionalu. Jeigu tik žmogus pasiduoda mokomas, tikrai gali tapti žvaigžde. Aišku, turi būti labai darbštus ir aklai klausyti konsultantų. Kalbama apie ilgalaikes, o ne apie trumpo spindėjimo žvaigždes.

 

***

 

Kuriant žvaigždės įvaizdį svarbu:

 

vaizdas. Jeigu žmogus neišsiskiria savo išvaizda, vadinasi, yra toks, kaip visi. Tokio asmens profesinis meistriškumas gali būti gana didelis, tačiau jis nieko nepasieks.

 

judesys. Žvaigždės judesiai privalo būti ypatingi, savotiški.

 

frazės. Iš kitų išsiskiriantis žmogus privalo mokėti šnekėti tam tikromis frazėmis, kurios aplinkiniams leistų pajusti, jog jis kalba logiškai ir aiškiai. Yra intelektualių žmonių, kurie šneka labai ilgais, painiais sakiniais, todėl niekas jų nesupranta ir negirdi. Kalba privalo būti tiksli ir aiški.

 

vaizdinga kalba. Dėmesį traukiantis žmogus moka kalbėti metaforomis, kurios padeda sukurti ir išreikšti norimą pasakyti kontekstą. Reikia ne tik tikslumo, bet ir emocijų.

 

intelektas. Privalu žinoti daug faktų ir gebėti juos akcentuoti. Mokslininkai, kurie žino labai daug faktų, analizuoja, daro tyrimus, tačiau negeba išskirti jų ir akcentuoti. Svarbiausia tai, kad jie nežino, kas naudinga žmonėms ir ką jiems reikia akcentuoti.

 

geri atsiliepimai. Santykis tarp gerų ir blogų atsiliepimų turėtų būti 4:1, t. y. 4 geri bei 1 blogas. Tuomet žmogus būna žinomas ir pozityvus. Galima žaisti atvirkščiai – sąmoningai kurti neigiamą įvaizdį. Tuomet žaidžiama pagal formulę „aš – kitoks“.

 

emocijos. Jeigu žmogus nėra emocionalus, jis nesijaučia savas. Dauguma žmonių nemėgsta emociškai šaltų žmonių. Visiems labiau patinka emocionalūs asmenys. Tik nereikia peržengti ribų ir demonstruoti isterijos.

 

tinkamas scenarijus. Yra žinoma 12 pagrindinių „žvaigždžių“ kūrimo scenarijų. Reikia labai tiksliai pasirinkti savąjį.