„Gyvenimo kokybę lemia aplinka, kurioje praleidžiama daugiausia laiko“, – teigia interjero dizainerė Laura Sakalauskienė. Tačiau nuo ko pradėti kurti namų interjerą? Ir kaip pasirinkti tinkamiausią jo stilių?

 

interjeras

Kokių yra sąsajų tarp interjero dizaino ir būsto gyventojų asmenybių?

   

Visi žmonės turi skirtingą charakterį, temperamentą, savybes. Tad būstą įsirengia remdamiesi savo būdu, norais ir poreikiais. Koks žmogus yra, taip ir gyvena. Namai – asmenybės dalis. Nėra tiksliai kiekvienam žmogui suformuotų taisyklių. Tačiau galima rasti tam tikrų bruožų. Pavyzdžiui, susikaupęs melancholikas ieško užuovėjos ir stengiasi apsisaugoti nuo jį supančio pasaulio. Todėl toks žmogus savo gyvenamąją erdvę padalija į atskirus kampelius, kambarėlius, kur gali maloniai leisti laiką. Labiausiai ramina gelsva, švelniai žydra spalvos. Iniciatyvūs, atviri, judrūs žmonės renkasi stiklą ir plastiką, baltą metalą, ekstravagantiškas smulkmenas.

 

Kas lemia interjero stiliaus pasirinkimą?

 

Pradedant įsikurti naują būstą neaišku, kokios vyraus spalvos, kokius pirkti baldus ar kaip įrengti apšvietimą. Sunku išsirinkti tinkamą prekę iš gausybės variantų. Dažnai žmonės žino, kaip turėtų atrodyti jų namai, bet negeba patys sukurti tokio interjero. Tokiais atvejais tenka kreiptis į specialistus, kurie padeda įgyvendinti svajones. Visų pirma žmogus turėtų suprasti, kas jam labai patinka, o ko nemėgsta. Norint nuspręsti, koks stilius dominuos interjere, reikia įvertinti daugelį dalykų: kokios vyraus spalvos, faktūros, apšvietimas, ar norisi daugiau erdvės, kiek reikės baldų, koks žmogaus būdas, norai, poreikiai, kuo domisi. Šeimos narių skoniai dažnai skiriasi, tad gali reikėti ieškoti kompromiso, tarkime, įrenginėjant butą derinti kelis stilius arba detales. Pagal pasirinktą stilių reikia atlikti apdailos darbus, įsigyti baldus ir aksesuarus.

 

Kaip specialistai padeda žmogui apsispręsti dėl tam tikro interjero?

   

Pagrindinis tikslas – atidžiai išklausyti kliento norus. Jeigu tai šeima, geriausia išgirsti kiekvieno šeimos nario poreikius, norus, viską apibendrinti ir sukurti bendrą interjero stilių. Tai labai svarbu, nes kiekvienas turi savo mylimiausią kampelį, kuris atspindi vidinę būseną. Tai nelengvas darbas, reikalaujantis žinių, meninių gabumų ir intuicijos. Kai išsiaiškinamas kliento skonis, norai, charakteris, galima iškart suprasti, koks būtent stilius jam tiks labiausiai. Tuomet prieinama prie kito etapo, kuris skirstomas į tam tikrus žingsnius:

 
  • pateikiama dizaino projekto idėja;
  • paruošiamas funkcinis būsto erdvių išplanavimas;
  • parenkamos spalvos, atliekami vizualizacijos darbai;
  • sukuriamas projekto brėžinys;
  • nubraižomi grindų, lubų, apšvietimo planai;
  • padaromi elektros instaliacijos brėžiniai.
 

Kuriant būsto interjerą nereikėtų žiūrėti, ką renkasi kaimynas, o atkreipti dėmesį į savo gyvenimo būdą, nes tik taip sukuriami namai, kuriuose gera ir miela gyventi.

 

Kuriant minimalistinį interjerą vadovaujamasi taisykle, kad mažiau yra daugiau. Tačiau šis dizainas daugeliui nepriimtinas. Kodėl?

 

Minimalistinio stiliaus esmė – neapkrauta baldais erdvė. Joje turėtų būti tik reikalingiausi, funkcionalūs, paslankūs baldai. Šiam stiliui būdingos griežtos, aiškios linijos, kur nėra jokių puošybos elementų. Ne visi žmonės, pasirinkę minimalistinį interjero stilių, ryžtasi atsisakyti nereikalingų daiktų, kurių prisikaupė per daug metų. Todėl minimalizmą dažniausiai renkasi jauni žmonės. Nėra lengva gyventi tokioje sterilioje aplinkoje, kur net ant sienos negalima pakabinti padovanoto rėmelio su nuotrauka, nes taip galima sugadinti interjero dizainą. Daugumai tokia gyvenamoji aplinka atrodo pernelyg paprasta, skurdi, šalta, joje trūksta puošnumo, nėra kur dėti reikalingų daiktų. Tokį stilių mėgsta veiklūs ir ryžtingi cholerikai, kuriems reikia erdvės.

 

Skandinaviško stiliaus mėgėjams būdingas draugiškumas, socialumas, domėjimasis kultūra, elegancija, puošnumas. Ar tai atsispindi ir namų interjere?

 

Šis stilius paplitęs visame pasaulyje, ypač Skandinavijoje, kur dažnai šalta, niūru, o oras būna prastas. Pastebima, kad vis dažniau lietuviai renkasi skandinavišką stilių. Jam būdingas jaukumas, lengvumas, komfortas ir šviesios patalpos. Žmonės, kurie renkasi skandinavišką stilių, vertina patogumą, jaukumą ir šilumą. Jiems svarbu dalyvauti kultūriniame gyvenime. Be to, mėgsta į namus dažnai kviestis draugus. Tai atskleidžia baldų apstatymas, nes televizorius nėra centrinis kambario akcentas.

 

Kam patartumėte rinktis vintažinį dizainą?

 

Interjero dizaine atsispindi praėjusių laikų stilius, kuriame neretai galima pamatyti senus arba pasendintus baldus ir aksesuarus. Žmogui, kuriam namie trūksta jaukumo, šilumos ir romantikos, kuris pavargsta nuo minimalizmo bei naujovių, vintažinis stilius gali padėti sukurti naują harmoningą klasikos ir retro derinį.

 

Kokias žmogaus savybes atspindi Provanso stiliaus detalės interjere?

 

Provanso stilius suteikia namams pietryčių Prancūzijos žavesį – saulėta pieva, mėlyna jūra, kvapūs prieskoniai ir provincijos peizažai. Tokiam interjerui labiausiai tinka pastelinės spalvos: žydra, violetinė, alyvuogių atspalviai, geltona, rožinė, taip pat gėlių, augalų raštai ir dryžiai. Šiam stiliui būdinga natūrali mediena, įvairios medžiagos ir elegantiški šviesūs baldai. Patalpos turi būti erdvios ir dvelkti paprastumu. Provanso stiliaus detales interjere renkasi romantiški, jausmingi, konservatyvūs žmonės arba tie, kuriems padarė įspūdį Provanso žavesys. Šiuo metu madinga interjerą įsirengti savaip, tarkime, galima rinktis kaimišką arba prabangų Provanso stilių.

 

Japoniškas stilius – naujovė? Kas dažniausiai gyvena tokiuose namuose?

 

Šiuo metu madingas ne tradicinis japonų stilius, o interjerui suteiktas tokio stiliaus įvaizdis su tam tikrais elementais. Tokį stilių renkasi tie lietuviai, kurie tam tikrą laiką gyveno arba lankėsi Japonijoje, kuriuos sužavėjo šios šalies kultūra, papročiai, gyvenimo būdas. Šį interjerą gali rinktis šiuolaikiniai žmonės, kuriems nereikia daiktų, aksesuarų ir kurie gali gyventi beveik tuščiame kambaryje. Taip pat japonišką stilių renkasi tie, kuriems svarbūs natūralūs daiktai, prietema ir šešėlių žaismas. Tokia aplinka ramina. Tokiame interjere dominuoja minimalistinės ir griežtos baldų formos, kurios neužgriozdina patalpos bei suteikia tvarkos pojūtį. Išlaikoma spalvų įvairovė, tačiau žmonės dažniausiai renkasi ne daugiau nei tris pagrindinius atspalvius. Toks interjeras – vienas lakoniškiausių stilių dizaino istorijoje.

 

Kokie charakterio bruožai būdingi klasikinį būsto interjerą pasirinkusiems asmenims?

 

Klasikinį interjerą renkasi tie, kurie vertina šeimos tradicijas, komfortą ir patogumą. Tai ramūs, elegantiški, patikimi, savimylos, atkaklūs žmonės. Jie vertina medinius baldus, paveikslus brangiais rėmais, senovinius daiktus. Dažnai tai būna aktyvios, energingos, sumanios ir valdžios siekiančios asmenybės. Jos visada vaikšto aukštai iš laiko galvą, apskaičiuoja daromus judesius, lėtai ir aiškiai kalba, dėvi neryškius klasikinius, netgi konservatyvius drabužius, puošiasi brangiais papuošalais. Šį stilių mėgstantys žmonės dažniausiai gerbia amžiną grožį. Šios asmenybės yra kilnios, žavingos ir atsargios.

 

Ką išduoda kelių skirtingų stilių deriniai?

 

Gyvenamoji aplinka turi labai gerai atspindėti asmenybę ir jos būdą. Būste gali vyrauti vienas arba kelių stilių deriniai. Skirtingų stilių deriniai interjere atspindi daugialypę asmenybę. Neretai pasitaiko situacijų, kai kelių šeimos narių skoniai skiriasi, todėl būstas įrengiamas taip, kad visiems patiktų. Tačiau tik dizaino specialistas gali padėti suderinti skirtingų stilių baldus ir puošybos elementus.