Kai pradedame kalbėti apie naminius augintinius, daugelis įsivaizduoja šuniukus ir katytes, galbūt triušiukus ar žiurkėnus. O jei užsimintume, kad mažasis augintinis nebūtinai turi būti gauruotas, dažnam topteltų žuvyčių pilnas akvariumas. Tačiau jei norite svečius nustebinti tikra egzotika, galbūt esate svarstę apie driežo, vėžlio arba gyvatės įsigijimą?

 

 

Svetimas namuose

Kalbant apie daugelį roplių rūšių, reikia atkreipti dėmesį, kad į namus priimamas gyvūnas, kurio specifinė aplinka ir ypatingi maitinimosi poreikiai labai skiriasi nuo tos, iš kurios jis kilęs. Egzotiškų augintinių savininkai turi skirti nemažai laiko ir pinigų, kad sukurtų tokią gyvenamąją aplinką, kuri nebūtų nei per šalta, nei per karšta, nei per drėgna, nei per sausa, kitu atveju roplys paprasčiausiai susirgs ir nugaiš. Priemonių, kurios padėtų palaikyti tinkamą temperatūrą ir oro drėgmę kaip vasarą, žiemą dažniausiai nepakanka. Pavasarį ir rudenį tamsiuoju ir šviesiuoju paros metu svyruojanti oro temperatūra taip pat nepalengvina situacijos. Jei neturite lėšų investuoti į šildymo ir apšvietimo įrangą bei neturite laiko sekti dienos ir nakties temperatūros svyravimų, galbūt jums reikėtų atsisakyti minties įsigyti egzotišką augintinį.

   

Įdomu? O dabar…

Nesvarbu, ar jūsų vaikui šešeri ar šešiolika, dauguma jų praranda susidomėjimą ropliu, kai nuslūgsta pirminis entuziazmas. Tą patį galima pasakyti ir apie suaugusiuosius, ypač kai reikia augintinius šerti, jų guolį valyti ir dezinfekuoti, tikrinti vandenį ir temperatūrą, prižiūrėti, ar roplys normaliai neriasi iš odos, ir pan. Nuslopus entuziazmui, šeimoje greitai gali prasidėti ginčai ir kaltinimai, kad tas ar kitas šeimos narys per mažai skiria dėmesio ropliui, o šis, dėl minimalios priežiūros gali susirgti. Nustatyta, kad nemažai egzotinių gyvūnų nugaišta būtent dėl aplaidumo.

   

Roplių gydytojas

Dauguma įsigydami augintinį tikisi, kad jis niekada nesirgs ir laimingai gyvens. Vis dėlto egzotiniai gyvūnai, kurie ypač jautrūs tiek maistui, tiek gyvenimo sąlygoms, nepatyrusių šeimininkų rankose gali greitai susirgti, ir toli gražu ne visi veterinarai nusimano apie šių gyvūnų gydymą. Reikėtų į tai atkreipti dėmesį, nes vėliau bus apmaudu, jei išleidę daug pinigų gyvūno įsigijimui ir aplinkos įrengimui neilgai trukus roplio neteksite, nes paprasčiausiai nerasite, kas jį galėtų pagydyti.

   

Gyvasis maistas

Gyvatės ir driežai, kurie paprastai gamtoje patys pasigauna grobį, tik apsidžiaugs, jei patieksite jau nugalabytų pelyčių, žiurkyčių ar triušiukų. Tačiau jei nerasite gyvūnų priekių parduotuvės, kuri parduoda tokį „grobį“, būsite priversti tai daryti patys. Arba turėsite susitaikyti su faktu, kad jūsų šaldiklyje gulės šaldyti peliukų lavonėliai, jei rasite tokių pirkti. Kirminai ir vabzdžiai turi būti patiekiami gyvi, o jiems laikyti taip pat reikalingi specialūs konteineriai. Taigi jei mėsėdiškas grobuoniškas jūsų būsimo augintinio būdas jums ne prie širdies, apsvarstykite tai.

   

Populiariausi – ropliai?

Minėtais faktais jokiais būdais nesistengta atgrąsinti nuo šaltakraujo augintinio. Ropliai yra nuostabūs gyvūnai, kurių kaimynystė gali atnešti nepaprastai daug džiaugsmo ir malonumo. Paprasčiausiai renkantis bet kokį augintinį reikia prisiimti už jį atsakomybę ir apsvarstyti visus pliusus, minusus ir savo galimybes. Ropliai, kaip augintiniai, sparčiai populiarėja Didžiojoje Britanijoje. Anot statistikos, šioje šalyje šaltakraujai gyvūnai namuose sutinkami netgi dažniau nei šunys! Didėjant roplių augintojų gretoms, plečiasi ir jiems paslaugas teikiančių įmonių pasiūla. Populiariausi namuose auginami ropliai yra leopardiniai gekonai, barzdotieji drakonai, kukurūzinės gyvatės, karališkieji pitonai ir Hermano vėžliai, taip pat populiarūs chameleonai bei skiauterėtieji gekonai. Beje, pastaroji driežų rūšis iki 1994 m. laikyta išnykusia, kol buvo nustatyta, kad tai penktas pagal populiarumą nelaisvėje veisiamas driežas.

 

Įdomūs faktai

  • Ropliai yra vieni ilgiausiai gyvenančių gyvūnų Žemėje, pavyzdžiui, didieji vėžliai sulaukia daugiau nei 150 metų, o pitonai, kurie auginami namuose, – 40 metų.
  • Net du trečdaliai pasaulyje gyvenančių gyvačių yra nenuodingos. Tik 500 rūšių šių roplių yra nuodingi ir tik 30–40 jų pavojingi žmogui. Taigi tik 2 % gyvačių yra nuodingos!
  • Ropliai yra šaltakraujai gyvūnai, tai reiškia, kad jų kūno temperatūra priklauso nuo išorės sąlygų, pavyzdžiui, saulės šilumos.
  • Mūsų planetoje gyvena daugiau nei 8 000 rūšių roplių, išskyrus Antarktidą, kur jiems paprasčiausiai per šalta.