Pavasario pradžią žymi ne tik vis skaisčiau šviečianti saulė, šiltėjantys orai, sprogstantys medžiai, bet ir laikrodžių rodyklės, pasukamos valandą į priekį. Organizmui prisitaikyti prie laiko pokyčių, kada miegoti, valgyti, mokytis, dirbti ir užsiimti kita aktyvia veikla, gali reikėti apie savaitės. Kol vyksta prisitaikymo procesai, gali būti sunku užmigti, gali pradėti kamuoti nemiga ir gali būti sunku pabusti ir atsikelti laiku. Regis, tik viena valanda, pasukamas laikas, tačiau tai turi didelę įtaką tam, kaip mes jaučiamės.

 

Geri patarimai, kaip greičiau prisitaikyti prie laiko pokyčių:

 

"laikas"

  • Geriausia būtų kelias dienas prieš laikrodžių rodyklių persukimą nusistatyti žadintuvą šiek tiek anksčiau. Tuomet darbo dieną bus lengviau keltis įprastu laiku.
 
  • Kiekvieną rytą valgyti sveikus pusryčius. Maistas siunčia signalą organizmui, kad laikas pabusti ir pradėti naują dieną.
 
  • Šviesa, ypač dienos, padeda greičiau prisitaikyti prie laiko pokyčių.
 
  • Įvedus žiemos / pavasario laiką, jei kamuoja mieguistumas, gali padėti popietės pogulis. Tačiau rekomenduojama vengti miegoti valanda ilgiau rytais. Po kelių dienų biologinis laikrodis prisitaikys prie laiko pokyčių.
 
  • Susikurti tinkamą miegui aplinką. Galima išbandyti akių kaukę miegui, ausų kištukus, balto triukšmo generatorius arba viską iš karto. Sureguliuoti temperatūrą miegamajame kambaryje. Ji turėtų būti 16 – 24 laipsnių. Miegoti rekomenduojama ant patogaus čiužinio. Jeigu namuose yra neramių arba knarkiančių naminių gyvūnų, naktį juos reikėtų iškelti į kitą kambarį. Taip pat iš miegamojo išnešti visą elektroniką, įskaitant televizorių, kompiuterį, DVD grotuvą, radijo aparatą. Miegamasis turėtų būti skirtas tik miegui, seksui ir atsipalaidavimui.
 
  • Atsipalaiduoti prieš miegą. Stresas ir hiperstimuliacija gali neleisti laiku užmigti. Todėl reikėtų stengtis vengti intensyvaus siužeto televizijos programų ar filmų prieš miegą. Rekomenduojama atsipalaiduoti šilto vandens vonioje arba susirangyti lovoje su knyga. Nerimas skatina streso hormono kortizolio, skatinančio išlikti budriems, išsiskyrimą. Jeigu nerimas neleidžia užmigti, galima prieš miegą surašyti kitos dienos dienotvarkę ir planus, paieškoti sprendimų būdų iššūkiams, su kuriais gali tekti susidurti. Jeigu nerimaujate dėl neatidėliotinų reikalų rytoj, rekomenduojama nueiti anksčiau miegoti ir atsikelti anksčiau rytą. Nedirbti iki vėlumos. Smegenims reikia poilsio. Rytą, kai smegenys bus pailsėjusios, greičiausiai tą patį darbą padarysite greičiau negu kankindamiesi per visą naktį.
 
  • Gera miego higiena gali padėti laiku užmigti, gerai ir saldžiai išsimiegoti visą naktį. Kas yra miego higiena? Tai reiškia atsisakyti arba sumažinti kofeino ir alkoholio suvartojimą, porą valandų prieš miegą atlikti lengvą mankštą, susikurti raminančių ritualų prieš miegą, kurie palaipsniui atpalaiduotų (pavyzdžiui, išsimaudyti šiltoje vonioje), miego metu dėvėti akių kaukę ir naudoti ausų kištukus ir pan. Be to, labai svarbu keltis ir eiti miegoti kasdien tuo pačiu metu. Mokslinių įrodymų, kad tam tikra dieta gali turėti kokią nors įtaką paros ritmui, tačiau teigiama, kad užmigti ir gerai išsimiegoti gali padėti angliavandenių vartojimas.
 
  • Ne visus žmones laiko pokyčiai veikia vienodai. Daugiausiai sunkumų patiria tie, kurie kasnakt miega septynias valandas arba mažiau. Nuo įpročio anksti eiti miegoti ir anksti keltis arba eiti miegoti vėlai ir keltis vėlai taip pat priklauso tai, kad prisitaikyti prie laiko pokyčių būna sunkiau. Tiems, kurie įpratę anksti keltis ir gulti, sunkiau prisitaikyti prie pokyčių, kai įvedamas žiemos laikas. O tie, kurie vėlai keliasi ir gulasi, sunkiau prisitaiko, kai įvedamas pavasario laikas.
 
  • Vaistų paprastai neprireikia, kai laikas pasikeičia tik viena valanda. Tačiau kai kuriais atvejais gali būti naudojami vaistai nuo miego sutrikimų. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad tokie vaistai gali sukelti priklausomybę, gali neigiamai paveikti miego kokybę ir juos gali išrašyti gydytojas arba miego specialistas.
 

Pirmą darbo dieną po vasaros laiko įvedimo gatvėse gali pasitaikyti daugiau pavargusių ir svirduliuojančių žmonių. Pirmadienį gali padaugėti nelaimingų atsitikimų ir mirtingų atvejų kelyje. Tačiau, vertinant ilgą laiko periodą, nelaimių keliuose sumažėja, įvedus vasaros arba žiemos laiką. Kitą dieną po laiko įvedimo kyla daugiau pavojų dėl žmonių mieguistumo. Galbūt kartais būtų geriau šiek tiek ilgiau pabūti namuose, išgerti antrą puodelį kavos (geriau be kofeino) ir, kai saulė bus visiškai pakilusi aukštai, vykti į darbą.