Pavargę po ilgo šaltojo metų sezono, dauguma lietuvių trokšta kuo daugiau laisvalaikio vasarą praleisti lauke, pasimėgauti gamta ir pakvėpuoti grynu oru. Tačiau vasarą stovyklaujant, vykstant į žygius ar tiesiog tinginiaujant prie ežero reikia saugotis nuo vabzdžių, kurie gali skaudžiai sugelti. Lietuvoje yra daug vabzdžių, tačiau dauguma iš jų labai didelių sveikatos problemų ir mirtino pavojaus gyvybei nesukelia. Dažniausiai vabzdžių sukąstas vietas kurį laiką tiesiog paniežti.

 

vabzdziai

7 vabzdžių įkandimų tipai, kurie gresia vasarą:

 
  • Erkės. Lietuvoje erkių yra labai daug ir jos platina ligas: nuo erkinio encefalito galima pasiskiepyti, o nuo Laimo ligos skiepų nėra, tad teks tiesiog saugotis ir vietų, kur gali būti erkių. Pastebėjus įsisiurbusią erkę reikėtų kreiptis į gydytoją ir pašalinti ją mechaniškai.
 
  • Uodai. Uodai Lietuvoje pavojingų ligų neplatina, tokios ligos labiau būdingos tropinio klimato šalims. Keliaujant po karšto klimato šalis galima užsikrėsti Zika, Vakarų Nilo virusu ir kitomis ligomis. Dauguma žmonių, užsikrėtusių Vakarų Nilo virusu, arba nepatiria jokių simptomų, arba labai silpnus: šiek tiek pakyla temperatūra, skauda galvą, raumenis, didelis nuovargis. Uodus atbaido specialūs purškalai, citrinžolių ekstraktas, bet juos reikia naudoti pakartotinai keletą kartų, kol būnama lauke.
 
  • Bitės, vapsvos ir širšės. Jų įgėlimai labai skausmingi, bet šie vabzdžiai neplatina jokių infekcijų, nors kai kuriems žmonėms gali sukelti įvairių alerginių reakcijų ir net anafilaksinį šoką. Alergiški žmonės vaistinėlėje turėtų turėti adrenalinu užpildytų švirkštų, kurie padėtų išvengti šios pačios pavojingiausios alerginės reakcijos. Sugeltą vietą iš karto reikėtų nuplauti su vandeniu. Sunku vasarą išvengti tokių įkandimų, bet reikėtų šių vabzdžių neerzinti.
 
  • Sparvos ir mašalai. Šių vabzdžių įkandimai labai skaudūs, bet didelės grėsmės sveikatai nėra. Norint nuo jų apsisaugoti, rekomenduojama naudoti purškalus nuo vabzdžių ir stengtis, kad būtų kuo mažiau atvirų kūno vietų.
 
  • Vapsvavoriai ir vorai kryžiuočiai. Lietuvoje yra tik dviejų rūšių vorų, kurie galėtų įkąsti. Vis dėlto net jie kanda labai retai. Vis dėlto, jeigu voras įkąstų, jis gali perduoti infekciją, nes jie minta kitais vabzdžiais, kurie gali platinti infekcijas. Keliaujant po egzotiškus kraštus labiausiai reikėtų saugotis mirtinai pavojingų vorų, juodųjų našlių, įkandimų. Jiems įkandus, įkandimo vietą reikėtų nuplauti vandeniu ir iš karto kviesti greitąją pagalbą.
 
  • Parazitinės blakės. Šie parazitai nėra būdingi tik vasarą, tačiau vasarą padaugėja atvejų, kai odą sukandžioja patalynėje besiveisiančios blakės. Vasarą žmonės dažniau atostogauja, keliauja, miega ne savo lovoje, kur ne visada galbūt yra idealios higienos sąlygos. Blakės neplatina infekcijų, bet skaudžiai kanda, oda būna nusėsta niežtinčiais, raudonais odos plotais. Svarbiausia šiuo atveju išnaikinti blakes namuose ir jų neplatinti kitose vietose. Kilus įtarimams, kad namuose gali būti blakių, paklodes ir čiužinius reikia labai gerai išvalyti (pasinaudoti profesionalaus valymo paslaugomis).
 
  • Skruzdėlės. Lietuvėje gyvena kelių rūšių skruzdės, bet infekcijų jos neplatina. Skruzdžių sugeltas vietas labai niežti, bet beveik niekada nesukelia komplikacijų. Vasarą skruzdės stato skruzdėlynus, todėl reikėtų vengti užkliudyti jų koloniją.