Gyvūnai padeda saugoti sveikatą
2016-03-02 15:01Gyvūnai kartu su žmogumi gyvena jau tūkstančius metų. Per tiek laiko paaiškėjo, kad jie yra ne tik geriausi draugai, tačiau ir padeda saugoti sveikatą. Na, o šiais laikais gydančios gyvūnų galios buvo įrodytos netgi moksliniais tyrimais!
Jolantos Bliuj, gyvūnų terapijos specialistės, įmonės „Nuotykių akademija“ vadovės komentaras:
Kaip gyvūnų terapija gali padėti pasveikti?
Gyvūnų terapija yra labai efektyvi pagalbinė reabilitacinė priemonė. Bendraujant su gyvūnu patiriamos teigiamos emocijos, tokios, kaip džiaugsmas, laimė. Tai pažadina organizme slypinčias gyvybines jėgas, paspartinamas sveikimo procesas.
Ar gyvūnų terapija išgydo ir fizines ligas?
Esant fiziniams negalavimams, su šunų pagalba galima pasiekti gerų rezultatų. Yra daug pratimų ir užsiėmimų, kurie tinkami esant įvairiems sutrikimams. Pavyzdžiui, jeigu vaikas turi judėjimo sutrikimų, yra blogai išsivysčiusi motorika, šunys taip pat gali padėti. Teko matyti, kaip vaikas, turintis judėjimo problemų, mėgino šukuoti šunį. Jam buvo sunku į ranką paimti šukas. Tačiau jau antrojo, trečiojo užsiėmimo metu buvo galima pamatyti pažangą.
Kaip šunys gali pagerinti emocinę žmogaus būseną?
Patys patyrėme, kad kai šuo yra laimingas, geros nuotaikos, jis perduoda savo džiaugsmą ir žmogui.Šunys yra jautrūs, jie moka reaguoti į žmogaus emocijas. Yra šunų, kurie pajunta, kada liūdna, ateina ir prisiglaudžia. O juk kada būna sunku, labai svarbus toks artumas, nesavanaudiškas elgesys. Šunų terapija gali padėti vystyti ir socialinius įgūdžius. Mes bendradarbiavome su vaikų namais, kuriuose gyveno vaikai su negalia. Vaikai po šunų terapijos pasidarydavo drąsesni, atviresni. Gydytojai pasakojo, kad netgi vaikai, kurie nekalbėdavo, po gyvūnų terapijos užsiėmimų persilaužė ir pradėjo kalbėti.
Ar užtenka tiesiog namuose auginti šunį?
Šuo gyvenantis namuose yra gerai, tačiau norint, jog jis padėtų pasveikti, reikėtų žinoti, kur link reikia nukreipti bendravimą. Vis dėlto, gyvūnas gali padėti daugiau judėti, daugiau laiko praleisti gamtoje. Dabar to labai trūksta, nes daug laiko praleidžiame nejudėdami ar prie kompiuterio. Dabartiniai vaikai turi viską, tačiau kai kuriems iš jų yra naujovė, kad kitu reikia pasirūpinti. Todėl rūpinimasis šunimi padeda užaugti geresniu žmogumi.
Gydo nerimą ir padeda tausoti širdį
Įrodyta, kad bet koks bendravimas su gyvūnais ne tik mažina nerimą, bet ir padeda pasveikti nuo nerimo sukeltų ligų, pavyzdžiui, padidėjusio kraujo spaudimo. Praleidus vos 30 minučių su šunimi, kraujyje sumažėja streso hormono kortizolio kiekis, išsiskiria endorfinai ir dopaminas. Gyvūnų terapija netgi mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir kraujo plazmoje. Kai kurie gydytojai šunų terapiją lygina su alkoholio atsisakymu arba dieta be druskos. Gydo ne tik didieji, bet ir mažieji gyvūnai. JAV Galladeut universiteto profesorė C.C.Riddick atliko tyrimus, kurių metu viena grupė senjorų stebėjo tikrus akvariumus, kita grupė stebėjo vaizdo įrašus, kuriuose buvo nufilmuotas akvariumas, o trečioji grupė žiūrėjo visai su niekuo nesusijusius vaizdo įrašus. Buvo pastebėta, jau po 8 minučių žiūrėjimo į tikrą akvariumą sumažėdavo kraujo spaudimas ir raumenų įtampa, sulėtėdavo pulsas.
Padeda pasveikti po operacijų
Sumažėjęs stresas, išsiskyrusios natūralios medžiagos organizme gali padėti greičiau pasveikti po traumų, operacijų. Bruklino universiteto sveikatos fakulteto mokslininkė E.Friedman stebėjo 369 pacientus, sveikstančius po miokardo infarkto. Buvo pastebėta, kad auginę gyvūnus žmonės išgyvena 30 % dažniau, negu tie, kurie neaugina jokių gyvūnų. Šveicarijoje Ciūricho universitetinėje ligoninėje pacientams po plaučių persodinimo operacijos buvo leista laikyti gyvūnus. Gyvūnus auginę pacientai geriau jautėsi, lengviau kvėpavo, jų organizmai neatmetė naujų organų.
Padeda apsisaugoti nuo alergijų
Italų mokslininkas M. Olivieris iš Veronos universitetinės ligoninės atliko tyrimus, kurių metu aštuonerius metus stebėjo 6292 savanorius. Paaiškėjo, kad vaikystėje turėtas katinas sumažino alergijos tikimybę beveik du kartus. Vaikai, kurių motinos besilaukdamos augino kates, vaikystėje joms nebūdavo alergiški. Tiesa, taip eksperimentuoti nederėtų, jeigu pati motina yra alergiška katėms. Dar viename Australijoje atliktame tyrime 1982 – 2002 m. dalyvavo 224 vaikai. Paaiškėjo, kad tie, kurie augino kates iki tol, kol jiems suėjo 18 metų, suaugę žymiai rečiau sirgo alergijomis. Kiti tyrimai rodo, kad vaikai, kurie auga kaime ir nuolatos turi kontaktą su įvairiais gyvūnais ir augalais, jiems nebūna alergiški. Gali būti, kad organizmas tiesiog pripranta prie šių medžiagų. Pastebėta, kad dažnai alergiški būna tie vaikai, kurie augo mieste, labai švarioje aplinkoje, neaugino jokių gyvūnų, nežaidė lauke.
Gydo ir dvasios ligas
Tyrimais įrodyta, kad naminius gyvūnus auginantys vaikai yra labiau psichiškai stabilūs, atsparesni stresui. Emociniu intelektu jie smarkiai lenkia tuos, kurie neturi gyvūnų. Vaikai, kurie turi naminius gyvūnus ir jais rūpinasi turi geriau išvystytą atsakomybės jausmą, paaugę geriau susitvarko su savo pareigomis. Taip pat vaikai, kurie augina naminius gyvūnus, lengviau išgyvena su krizes, pavyzdžiui, tėvų skyrybas. Gyvūnų terapija taip pat sėkmingai yra taikoma autizmą turintiems vaikams. Vaikai autistai dažnai sunkiai supranta kūno kalbą, neiškart suvokia, kas jiems sakoma. Šunys ir kiti gyvūnai bendrauja daugiausia kūno kalba. Todėl gyvūnas gali padėti ugdyti empatiją, suprasti, ką išgyvena kitas. To dažnai trūksta vaikams, turintiems vystymosi sutrikimų arba stokojantiems socialinių įgūdžių.
Pastebėta, kad gyvūnai gali padėti netgi sergantiems psichikos ar nervų sistemos ligomis. JAV, Millard Fillmore slaugos namuose buvo rengiami gyvūnų terapijos užsiėmimai. Kitą savaitę Alzheimerio liga sergantys pacientai buvo ramesni, jiems lengviau pavykdavo atlikti užduotis.
- Gyvūnų augintojai gyvena vidutiniškai 4 – 5 metus ilgiau negu tie, kurie jų neaugina.
- Ezoterikai mano, kad gyvūnai gydo savo biolauku. Manoma, kad sveikų, laimingų gyvūnų biolaukas yra labai harmoningas, darnus. Todėl tokie gyvūnai, būdami šalia žmogaus harmonizuoja ir jo biolauką.
- Auginat šunis tenka daugiau laiko praleisti lauke. Įrodyta, kad dažnas būvimas gamtoje ir gryname ore sumažina psichikos ligų, ypač depresijos tikimybę.
- Pas senolius, kurie augina šunį, gydytojai lankosi rečiau, negu pas tuos, kurie neturi jokių gyvūnų.
- Pasirodo ne tik gyvūnai, bet ir žmonės gali gydyti! Panašų efektą, į tą, kuris gaunamas būnant su gyvūnais, galima pasiekti bendraujant su artimu žmogumi.