Daugybė žmonių išbando pačias įvairiausias dietas, bet nesulaukia tokių rezultatų, kokių trokšta. Priešingai – neretai alinančios dietos taip pagerina apetitą, kad netrukus priaugama dar daugiau svorio. Intuityvi mityba gali padėti tokiais atvejais.

 

"dietos"

Intuityvi mityba grindžiama tuo, kad organizmas natūraliai žino, kokių maistinių medžiagų ir kiek jam reikia. Žinoma, pirmiausiai reikia išmokti atpažinti kūno siunčiamus signalus apie alkį ir sotumo jausmą. Intuityvios mitybos pagrindinis tikslas nėra numesti svorio ar labai sveikai maitintis, tačiau žmonės, išmokę įsiklausyti į savo organizmo poreikius, yra linkę dažniau rinktis sveikus produktus, būti fiziškai aktyvūs, dėl ko ilgainiui gali sumažėti ir svoris. Pastaraisiais metais intuityvia mityba susižavi ne tik daugelis dietologų, bet ir tie, kurie nusivilia įprastomis dietomis.

 

Intuityvaus valgymo šalininkai teigia, kad visi žmonės kažkada turėjo gebėjimą pasirinkti tinkamiausią maistą. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia – tokį gebėjimą turi maži vaikai. Jie valgo tik tada, kai jaučiasi alkani ir nustoja pajutę sotumo jausmą. Moksliniame žurnale „New England Journal of Medicine“ rašoma, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams, leidus patiems nuspręsti, kiek valgyti, jie suvartoja tiek kalorijų, kiek jų reikia patenkinti fiziniams poreikiams.

 

Tačiau prigimtinis gebėjimas augant pamažu nyksta. Dažniausiai prie to prisideda klaidingas tiesas apie tai, kiek ir ko suvartoti, vaikams diegiantys tėvai, bendraamžiai ir žiniasklaida. Suaugę jie jau nebemoka atpažinti tikrųjų savo organizmo poreikių. Pašėlęs gyvenimo ritmas skatina valgyti greitai ir godžiai arba apskritai praleisti pagrindinius dienos valgymus. Tokie mitybos įpročiai ilgainiui lemia, kad žmogus praranda gebėjimą atpažinti, kada jis yra alkanas, o kada sotus.

 

Nuolatinis persivalgymo ir nepakankamo valgymo ciklas ir lemia tai, kad svarstyklės pradeda rodyti ne tai, ko norėtųsi. Kuo ilgiau laikomasi dietų, tuo blogiau. Daugybė sėkmingų pavyzdžių liudija, kad atsisakius dietų ir pažadinus savyje miegantį vidinį vaiką, galima ne tik geriau jaustis, bet ir numesti nemažai svorio.

 

Priešingai nei tradicinės dietos, intuityvi mityba leidžia valgyti tai, ko žmogus nori, net jei tai reiškia mėsainį, traškučius ar šokoladinį pyragą. Daugeliui žmonių, įpratusiems save griežtai kontroliuoti, tai atrodo labiausiai gąsdinanti intuityvios mitybos dalis. Iš pradžių jiems atrodo, kad tokia mityba neveda niekur kitur, o tik prie nekontroliuojamo valgymo. Tačiau iš tikrųjų, kai galima rinktis, ką valgyti, sumažėja noras piktnaudžiauti maistu.

 

Intuityvus valgymas pakeičia žmonių gyvenimus. Jis padeda atsipalaiduoti ir džiaugtis gyvenimu, o ne šokinėti nuo vienos abejotinos, bet madingos dietos, prie kitos. Išbandžiusieji intuityvią mitybą teigia, kad dabar jie turi daugiau laiko ir energijos siekti savo svajonių ir įgyvendinti tikslus, nes nebereikia nuolatos skaičiuoti kalorijų ir galvoti, ką galima ir ko negalima valgyti. Intuityvi mityba išlaisvina ir tai yra didžiausias jos privalumas.

 

4 auksinės intuityvios mitybos taisyklės:

 
  • Išalkus – pavalgyti. Nesate tikri, ar esate alkani, ar ne? Tada iš tikrųjų nesate alkani. Tikras alkis atsiranda palaipsniui. Jis aiškus, nuolatinis ir fizinis. Tai ne tas jausmas, kuris aplanko, einant pro delikatesų krautuvėlę ar mėgstamą restoraną. Tai nėra atsakas į liūdesį, baimę, sumišimą, nuobodulį arba pyktį. Tikrasis alkis yra paprasčiausias fizinis pojūtis skrandyje, kurio verta palaukti. Pajutus alkį reiškia, kad organizmui iš tikrųjų reikia maisto, todėl tada jau galima valgyti iki soties. Beje, kadangi organizmas yra išalkęs maistas atrodo skanesnis ir skalsesnis.
 
  • Valgyti tai, ko nori organizmas. Laukinėje gamtoje gyvūnai ieško maisto, kuris patenkintų jų vitaminų, mineralų, druskos, baltymų, riebalų ir angliavandenių poreikį. Jie apie tai negalvoja – tiesiog kliaujasi instinktais. Žmonėms yra kiek sudėtingiau, nes jie yra greitai mąstančios būtybės, todėl jie susipainioja savo tikruosiuose noruose. Pamačius skanaus maisto nuotrauką, kyla mintis, kad esate alkanas, nors iš tikrųjų tai smegenys sužadinta reakciją į paveikslėlį. Iš tikrųjų organizmas visai nėra alkanas. Norint suprasti, ar iš tikrųjų kamuoja alkis, reikia akimirkai sustoti ir įsiklausyti į savo kūno pojūčius.
 
  • Mėgautis kiekvienu kąsniu. Mokslininkai nustatė, kad sąmoningas valgymas padeda sumažinti suvartojamų per dieną kalorijų kiekį. Jei valgymas nebeteikia malonumo, reikia paprasčiausiai nustoti tai daryti. Valgant reikėtų sukoncentruoti mintis tik į valgymo procesą, neužsiimti jokia pašaline veikla: neskaityti, nežiūrėti televizoriaus, nenaršyti internete, negerti alkoholio, nespręsti kryžiažodžių, nevairuoti automobilio, neiti gatve, nekalbėti telefonu. Kiekvieną kąsnį rekomenduojama sukramtyti 20 kartų. Valgyti maistą, kaip tai daro gurmanai: pajusti jo skonį, poskonius ir tekstūrą.
 
  • Nustoti valgyti, pajutus sotumo jausmą. Sotumo jausmas – tai kūno signalas, kad suvartojote pakankamai maisto. Emociniam valgymui alkio ir sotumo jausmas neturi įtakos, nes tai yra būdas užmaskuoti gilesnes problemas. Dėl šios priežasties žmonės yra linkęs ignoruoti kūno siunčiamus signalus. Neretai žmonės valgo vien tam, kad pataisytų savo nuotaiką. Šiuolaikiniame pasaulyje žmones nuolatos vartoti daugiau skatina maisto produktų gausa, reklamos už kiekvieno kampo, todėl labai svarbu neprarasti sąmoningumo.