Didelių gabaritų atliekos. Kaip tvarkyti?
2025-03-25 08:43Pavasarį suskubus tvarkyti namus ar atnaujinti būstą, žmonėms kyla klausimas, kaip tinkamai atsikratyti senų baldų, buitinės technikos ar čiužinių. Juk tiesiog palikti šalia buitinių atliekų konteinerių draudžiama, nors ir atsiranda taip darančių. Prie konteinerių paliktos stambiosios atliekos ne tik atrodo netvarkingai, bet ir teršia aplinką, taip blogindamos aplinkinių gyventojų gyvenimo kokybę. Dėl netinkamo atliekų tvarkymo gresia baudos. LR Administracinių nusižengimų kodekso 367 straipsnis numato, kad atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 140 Eur. Jei nusižengiama pakartotinai, gyventojas gali gauti baudą, siekiančią 140–600 Eur.
Atliekų tvarkymo administratoriai primena, kad gyventojams suteikiamos dvi galimybės tvarkyti didelių gabaritų atliekas. Namuose susidariusias stambiąsias atliekas, sveriančias iki 250 kg, į šių atliekų surinkimo aikšteles galima atgabenti patiems. Neturintys tam tinkamos transporto priemonės gali nemokamai jas priduoti didelių gabaritų atliekų vežėjui, kuris pasiims pats. Šios paslaugos teikimą administruoja atitinkamo miesto atliekų sistemos administratorius, o nemokamai kartą per kalendorinius metus gali pasinaudoti visi atliekų tvarkymo rinkliava apmokestinamų nekilnojamojo turto objektų savininkai.
Svarbu prisiminti, kad be papildomo mokesčio gali būti paimti 8 vienetai didelių gabaritų atliekų (vieno vieneto svoris negali viršyti 25 kg, o jeigu dėl didelio svorio ar gabaritų daiktą turės nešti du darbuotojai, tai laikoma dviejų vienetų paėmimu), kurių bendras svoris sudaro iki 200 kg. Viršijus šį svorį, papildomai mokama pagal vežėjo nustatytus įkainius. Pagal šiuos principus paimamos šios buityje susidarančios stambiosios atliekos: baldai, čiužiniai, buitinė technika, tekstilės maišai, statybinių atliekų maišai, langai, durys, klozetai, kilimai ir pan.
Pavojingosioms atliekoms priskiriama: baterijos ir akumuliatoriai, lakų, dažų, klijų, tirpiklių, cheminių medžiagų, gyvsidabrio turinčios atliekos, panaudoti tepalai ir pan. Tokios atliekos turi būti sandariai supakuotos, o ant pakuotės pažymėta, kokia medžiaga yra viduje.
Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės savivaldybių teritorijose įsteigtos siekiant sudaryti sąlygas gyventojams tinkamai rūšiuoti buityje susidarančias stambiąsias atliekas. Šiuo metu Lietuvoje įrengta 115 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių (DGSA) ir 113 atliekų priėmimo punktų (APP). Visa informacija apie DGSA pateikiama Aplinkos apsaugos agentūros interneto puslapyje https://aaa.lrv.lt/lt/. Taip pat jų kontaktus galima rasti atliekų tvarkymo administratorių bei savivaldybių interneto puslapiuose.
Autorius Eglė Stratkauskaitė