Ar jūsų kūdikis staiga tapo irzlesnis ir alkanesnis nei įprastai? Galbūt jis patiria augimo šuolį. Tėvams tai gali tapti iššūkiu, bet mažyliui – normali vystymosi dalis, reiškianti jo pažangą. Ką reikėtų žinoti apie augimo šuolius?

 

Kas vyksta?Cute,Baby,Girl,In,Growth,Cycle,Progress,Set

 

Turbūt kiekvienas sutiktų, kad kūdikiai auga žaibišku greičiu. Visgi jiems vystantis būna momentų, kai šis augimas dar labiau paspartėja. Tai ir vadinama augimo šuoliu. Jo metu mažylis paauga greičiau nei įprastai – gali staigiai pasikeisti ūgis, svoris, galvos apimtis. Tokiais atvejais, rodos, dar prieš porą dienų tikę rūbeliai staiga pasidaro ankšti. Nors augimo šuoliai daugiausia apima fizinius pokyčius, jie reikšmingi ir protiniam, smegenų vystymuisi, jutimų apdorojimui, motoriniams įgūdžiams.

 

Dažniausiai augimo šuoliai tęsiasi 2–3 dienas, bet kartais gali užsitęsti iki savaitės. Nors kiekvienam vaikučiui augimo šuoliai pasireiškia individualiai, skiriami keli amžiaus tarpsniai, kai jie labiausiai tikėtini. Tai:

 
  • 7–10 dienomis
  • 2–3 savaitę
  • 4–8 savaitę
  • 3 mėnesį
  • 6 mėnesį
  • 9 mėnesį.
 

Augimo šuoliai gali įvykti ir po kūdikystės, tačiau ryškiausi – per pirmuosius 12 gyvenimo mėnesių. Beje, kartais tėvai augimo šuolius supainioja su dantų dygimu – tai irgi gali sukelti miego pokyčius, dirglumą. Dažniausiai dantukai pradeda dygti 4–7 mėnesį. Procesą lydi padidėjęs seilėtekis, patinusios dantenos, polinkis viską kišti į burną, kramtyti.

 

Būdingi požymiai

 

Tiksliai nustatyti, ar kūdikis patiria augimo šuolį, sudėtinga, nes tam nėra jokių specifinių tyrimų ar unikalių požymių. Vis dėlto tai įtarti galima, jeigu:

 

Padidėja kūdikio alkis. Augimo šuolį patiriantys mažyliai įprastai nori maitintis dažniau arba ilgiau. Tai pasireiškia ne tik dienomis, bet ir naktimis. Atrodo, kad kūdikis amžinai alkanas. Ši patirtis išvargina žindančias mamas, bet svarbu prisiminti, kad tai laikinas ir gana trumpas etapas.

 

Pasireiškia miego pokyčiai. Neretai augimo šuolio metu kūdikiai miega daugiau nei įprastai. Miegas itin svarbus augimui, nes miegant organizme išsiskiria augimo hormonas. Nors bendra miego trukmė pailgėja, galimi dažnesni prabudimai, nes mažylis dažniau jaučiasi alkanas.

 

Atsiranda dirglumas. Augimo šuolį išgyvenantys kūdikiai gali tapti nervingesni, jautresni, elgtis irzliau nei įprastai. Manoma, kad tai sukelia diskomfortas dėl staigaus augimo skausmų arba staiga atsiradusio didelio energijos poreikio.

 

Pastebimi fiziniai pokyčiai. Po augimo šuolio galite pastebėti, kad kūdikis staiga išaugo drabužėlius, akivaizdžiai pasunkėjo, pailgėjo, padidėjo jo galvos apimtis.

 

Kaip padėti mažyliui?

 

Augimo šuoliai gali kelti stresą tiek mažyliui, tiek jo tėvams. Todėl svarbiausia apsišarvuoti kantrybe, priimti tai kaip neišvengiamą normalų vystymosi etapą ir nuolat sau priminti, jog tai greitai praeis. Šiuo etapu svarbu:

 

Maitinti pagal poreikį. Augančiam mažyliui reikia daugiau kalorijų, kad galėtų palaikyti greitą augimą. Leiskite jam maitintis tiek, kiek reikia, taip užtikrinsite, kad kūdikio organizmas gautų visų būtinų maistinių medžiagų. Įprastai natūraliai žindomus kūdikius tenka maitinti dažniau, o maitinamiems mišinėliais truputį padidinti porcijas.

 

Užtikrinti tinkamą poilsį. Miegas augimo šuolių metu – vienas svarbiausių dalykų, todėl leiskite mažyliui miegoti tiek, kiek jam natūraliai norisi. Jeigu atrodo labiau pavargęs, nebijokite pakoreguoti įprastos rutinos – prie jos spėsite sugrįžti vėliau (arba tiesiog teks susikurti naują, ką kūdikystėje tenka daryti ne kartą).

 

Suteikti komfortą. Augimo šuolis mažyliui gali kelti diskomfortą, gąsdinti, padidinti jo jautrumą, todėl svarbu išlikti kuo dėmesingesniems ir švelnesniems. Šiuo etapu rekomenduojama kūdikį kuo dažniau glausti prie savęs, nešioti ant rankų, sūpuoti, raminamai dainuoti – daryti viską, kas padeda vaikučiui atsipalaiduoti ir pasijusti saugiai.

 

Pasirūpinti savimi

 

Augimo šuolio metu kūdikį tenka dažniau maitinti, todėl gali sutrikti jo (sykiu ir tėvų) miegas. Gimdytojams šis etapas – sekinanti patirtis. Tad geriausia veikti kaip komandai, dalintis atsakomybėmis ir darbais, leisti vienas kitam pailsėti, kai tai įmanoma. Jeigu šalia yra padėti galinčių artimųjų, neatsisakykite tiesiamos pagalbos rankos. Tai gali būti net paprasčiausias aprūpinimas maistu, pagalba atliekant nedidelius buities darbus. Svarbu prisiminti, kad norint gerai atlikti tėvų pareigas pirmiausia būtina tinkamai pasirūpinti savimi.

 

Kada kreiptis į gydytoją?

 

Nors augimo šuoliai tiek mažyliui, tiek tėvams gali būti nemalonūs, tai nėra sveikatos sutrikimas. Augimo šuolių jokiu būdu neturi lydėti karščiavimas, stiprūs skausmai, ypač didelis nervingumas, mieguistumas, apatija. Jeigu pasireiškiantys požymiai kelia klausimų ar neramina, būtina nieko nelaukiant pasitarti su gydytoju, nes kartais tėvams nepavyksta atskirti augimo šuolio nuo ligos.

 

Įdomu

 
  • Per pirmuosius gyvenimo metus mažylis gali patirti iki 8 augimo šuolių.
  • Per augimo šuolio kelias dienas kūdikis gali paaugti net 2,5–5 cm ir pasunkėti 0,5–1 kg!
  • Šiuo etapu krūtimi maitinami mažyliai gali žįsti net kas 20–30 min. ir tai normalu.
  • Naujagimio smegenys yra maždaug ketvirtadalio suaugusio žmogaus smegenų dydžio. Sulaukus metukų mažylio smegenys jau siekia apie 70 % suaugusio žmogaus smegenų dydžio. Visa tai daugiausia dėl augimo šuolių įtakos.
  • Augimo šuolių metu kūdikiai gali miegoti net iki 4 val. ilgiau per parą nei įprasta.
 

Autorius Jūratė Survilė