Elegantiška lyg aprengta pačios Coco Chanel
2025-02-06 09:34Coco Chanel – legendinė mados dizainerė, pakeitusi mados pasaulį. Ji pažadėjo aprengti moteris elegantiškai ir paprastai, o pagrindiniu aksesuaru paversti rafinuotumą. Savo pažadą ištesėjo – subtiliai pabrėžė moters kūno grožį. Tai kėlė visuotinį susižavėjimą, tad dizainerės sukurtos stiliaus taisyklės aktualios ir dabar. Mat vadovaujantis C. Chanel išmintimi lengva susikurti patogų, stilingą ir elegancija spinduliuojantį stilių.
C. Chanel filosofija ir modernios kolekcijos
Mados kūrėjos dizaino filosofija buvo paprasta: drabužiai turi būti praktiški ir elegantiški. Ji siekė sukurti patogius, sykiu madingus rūbus, kuriuos moterys galėtų dėvėti kasdien. Legendinė dizainerė manė, kad moters stilius turi būti natūralus ir laisvas, o mada – atitikti jos gyvenimo būdą. Tiesa, turėjo omenyje tą gyvenimo būdą, kuris buvo įprastas XX a. pasiturinčioms damoms: laiko leidimą restoranuose ir parduotuvėse, dalyvavimą kviestiniuose pietuose bei elegantiškuose kokteilių vakarėliuose. Tik vėlesniuose kūrybos etapuose garsioji dizainerė pradėjo kurti drabužius, kuriuos patogiai vilkėti galėtų ir dirbančios moterys. Tačiau savo vizijos netgi tuomet neišsižadėjo, mat buvo įsitikinusi, kad gerai apsirengusi moteris gali išsikovoti vietą po saule. Nors C. Chanel mirė 1971 m., jos įtaka gyva. Šiandien mados namai „Chanel“ toliau tęsia dizainerės idėjas, o kiekvienas naujas kūrinys primena, kokia svarbi elegancija šiuolaikiniame pasaulyje.
Ne išimtis ir dvi naujausios „Chanel“ mados namų kolekcijos. 2024–2025 m. rudens ir žiemos kolekcija žavėjo androginiškomis potekstėmis bei užuominomis į klasikinį kiną. Modeliai buvo papuošti plačiapečiais prašmatniais chalato stiliaus paltais su diržais. Taip pat iš naujo atgimė klasikiniai tvido kostiumai. Šaltymečiui mados namai siūlė klasikinio kirpimo liemenį pabrėžiančias kelnes ir laisvai besiplaikstančias palaidines. Spalvų paletė įkvėpta gamtos ir besikeičiančio dangaus. Žemiškus rusvus atspalvius pagyvino pastelinė rožinė, blyškiai mėlyna, šiek tiek oranžinių akcentų. Tai, beje, yra madingiausių šio sezono spalvų paletė. Tad „Chanel“ diktatūra mados pasaulyje akivaizdžiai vis dar galioja. Taigi, laukiant šiltesnių orų įkvėpimo verta pasisemti iš 2025 m. pavasario ir vasaros kolekcijos. Juk tai, kas parodyta ant podiumo, neabejotinai bus atkartota masinės gamybos drabužių kūrėjų ir atsidurs prekybos centruose. Pavasariui ir vasarai „Chanel“ siūlo rinktis pastelines permatomų audinių sukneles, gėlėtus šortus, sijonus su skeltukais, plataus kirpimo, glotnios tekstūros kelnes, lengvus margus paltus ir šifono pelerinas. Viska šviesu, lengva ir subtilu. Taip, kaip ir mėgo legendinė dizainerė.
7 drabužiai ir aksesuarai, kuriuos rekomenduotų Coco
Maža juoda suknelė. Tai turbūt svarbiausias ir žymiausias rūbas mados istorijoje. Jos oficialia gimimo data laikoma 1926 m. spalio 1 d. Būtent tada „Vogue“ žurnale pasirodė C. Chanel sukurta suknelė iš juodo šilko. Gerai žinomas buvęs „Chanel“ mados namų kūrybos vadovas Karlas Lagerfieldas prieš kelis dešimtmečius net pasakė: „Dėvėdama juodą suknelę moteris atrodo nei per prastai, nei per daug išsipusčiusi.“ Ir tai visiška tiesa – tinkamai pasirinkusi aksesuarus, su juoda suknele puikiai atrodo tiek darbo dieną, tiek prabangiame kokteilių vakarėlyje. Tačiau ne visos juodos suknelės vienodos. Kaip teigia stiliaus ekspertai, itin svarbu rinktis tokią, kuri pabrėžia figūros privalumus, paslepia trūkumus ir aktuali išlieka bent 3–4 sezonus. Norint, kad suknelė atitiktų tokius reikalavimus, geriausia paieškas pradėti nuo tvirto audinio klasikinių modelių, pabrėžiančių liemenį. Beje, stilistai ragina netikėti mitu, neva maža juoda suknelė privalo būti trumpa. Šis rūbas gali siekti kelius ar net pusę blauzdų.
Šilkinė palaidinė. Šilkas – tai puiki, kokybiška ir prabangiai atrodanti medžiaga, leidžianti pasijusti Holivudo žvaigžde. C. Chanel labai vertino šilką ir dažnai vilkėdavo šilkinius drabužius, derindama prie netikėčiausių aksesuarų ar avalynės. Moderni mada šilko palaidines linkusi pakeisti baltais klasikinio dizaino marškiniais. Mat šie gerokai praktiškesni. Visgi spintoje turėti šilko palaidinę tikrai verta. Šis rūbas turėtų būti ne per ankštas, ilgomis rankovėmis, geriausia pilkos, kreminės ar rusvos spalvos. Tuomet šilko palaidinę bus galima lengvai derinti tiek su tiesiai kirptais klasikiniais mėlynais džinsais, tiek su varpelio silueto sijonu, kuris šį sezoną itin madingas.
Švarkelis, tinkantis bet kokiai progai. C. Chanel teigė, kad drabužiai neturėtų trukdyti judėti. Ši taisyklė atitinka patogų, bet elegantišką švarkelį, kuris tapo tikra mados namų „Chanel“ legenda. Anot garsiosios dizainerės, švarkelis dėvimas ant paprastos, geriausia – šilkinės pastelinės spalvos palaidinės. „Chanel“ stilistikos švarkeliai priklauso universalių drabužių kategorijai, nes juos galima drąsiai derinti ir su elegantiškomis suknelėmis, kostiumo kelnėmis, ir su vasariška laisvalaikio suknute ar patogiais džinsais.
Elegantiškos kelnės. Garsioji maištininkė pirmiausia pakvietė damas išeiti į viešumą su kelnėmis, nors pati beveik jų niekada nedėvėjo. Dizainerė sukūrė tiesias moteriškas kelnes, subtiliai pabrėžiančias kūno linkius. Jų liemuo kiek aukštesnis nei vidutinis, o klešnių ilgis siekia kauliukus. Tokios kelnės puikiai dera tiek su balerinukėmis, tiek ir su aukštakulniais bateliais. Garsieji „Chanel“ stiliaus kelnių kostiumai apibūdinami kaip funkcionali klasika. Mat tiek švarką, tiek kelnes galima dėvėti atskirai ir sukurti keletą skirtingų įvaizdžių.
Tvidas visiems metų laikams. Tvirtas, pastelinių ar žemės spalvų eglutės rašto tvidas – nepamainomas audinys tiek moterų, tiek ir vyrų aprangai. Iš tvido siuvami paltai, švarkai, kostiumai. Šio audinio pagrindas – kokybiška vilna. Tvidas atsparus ir puikiai išlaiko formą. Dėl šių savybių C. Chanel taip mėgo kurti būtent tvido kostiumus. Ne mažiau svarbu ir tai, kad audžiant galima reguliuoti tvido storį. Tad galima įsigyti tiek žiemai tinkamų, tiek ir šiltymečiu tinkamų dėvėti tvido drabužių.
Rankinė kaip statuso simbolis. C. Chanel aistringai domėjosi aksesuarais, tačiau reikalavo juos naudoti apgalvotai ir ribotai. Ji teigė, kad aksesuarų žavesio paslaptys – paprastumas ir kokybė, ne kiekis. Stilinga moteris atrodo elegantiškai, nes vadovaujasi saiko pojūčiu. Dizainerė įkvėpė eksperimentuoti su papuošalais, tačiau pati daugiau dėmesio visada skirdavo rankinėms. Mat buvo įsitikinusi, kad kokybiška rankinė ne tik parodo damos gerą skonį, bet ir gali išduoti aukštą socialinį statusą.
Jeigu reikia rinktis vieną papuošalą, tegul tai būna perlai. Karalienė Elžbieta I juos laikė tyrumo simboliu ir reikalaudavo perlais išsiuvinėti ne tik sukneles, bet ir perukus, pirštines, apykakles. Stiliaus ikona Jackie Kennedy sakė, kad perlai tinka prie visko. O C. Chanel mokė, kad skoninga bižuterija – šiuo atveju perlai – gali tapti firminiu stiliaus ženklu. Perlų galima pamatyti kiekviename „Chanel“ kolekcijos pristatyme. Pati Coco labiau vertino vėrinius ir dirbtiniais perlais puošė klasikinių švarkelių apykakles. Maištingasis jos palikimo puoselėtojas K. Lagerfeldas bižuteriją naudojo drąsiau – siūlė puoštis architektūriškais perlų auskarais, žiedais, apyrankėmis, derinti skirtingų dydžių perlus ir nesibaiminti atrodyti neskoningai. Mat puošiantis perlais tai tiesiog neįmanoma.
Nuotraukos iš nurodytų parduotuvių archyvų. Redakcija už kainų skirtumus neatsako.
Autorius Eglė Stratkauskaitė