Terminas „retro“ madoje pradėtas vartoti XX a. 7-ajame dešimtmetyje. Tuomet Didžiosios Britanijos mados dizaineriai kolekcijose panaudojo akcentus iš ankstesnių laikotarpių ir vos per kelerius metus toks mados ciklas, kai maždaug kas 10, 20 ar net 30 metų aktualūs būna tie patys elementai ar kirpimai, tapo ne tik įprastas, bet net pageidautinas. O 2023 ir 2024 metų sandūroje į praeitį žvelgiama dar atidžiau. Štai kokie drabužiai turėtų atsidurti mados aktualijas sekančių spintose.

 

Nauja – tiesiog pamiršta senaCool,Teenager.,Fashionable,Dj,Girl,In,Colorful,Trendy,Jacket,And

 

Lotyniškai retro reiškia „atgal“. Retro sieja praėjusio šimtmečio kelių atskirų dešimtmečių įvairovę. Nors vadinamieji mados ciklai oficialiai pastebėti ir pripažinti tik prieš maždaug 60 metų, tačiau tokia pasikartojimų tendencija egzistavo ir gerokai anksčiau. Tiesiog nebuvo prasmės to nei įvardyti, nei tyrinėti. Mat žmonės turėjo daug mažiau drabužių, o madas sekė tik turtingieji. Iki prasidedant pigiai masinei rūbų gamybai drabužius siūdavo individualiai, tad dažniausiai vyraudavo klasikiniai siluetai ir pritaikomos kelios lengvai keičiamos detalės. Būtent atskiri akcentai, t. y. apykaklės, nėriniai, raukiniai ar liemens vieta išduodavo, ar drabužis (ne)madingas. Mados istorikai pasikartojimo madoje elementus atseka iki maždaug 1910-ųjų ir patikina, kad retro bei vintažas nėra tas pats. Abu terminai neatsiejami vienas nuo kito ir reiškia panašius dalykus – XX a. kelių dešimtmečių mados ir stiliaus viešpatavimą. Visgi vintažu vadinami tik tie drabužiai, aksesuarai ir avalynė, kurie pagaminti XX a. 3-iajame–9-ajame dešimtmečiuose. Retro stiliaus apranga sukurta šiandien remiantis praėjusio periodo mados tendencijomis. Vintažiniai drabužiai yra autentiški, vienetiniai, dažniausiai dėvėti ir prikelti naujam gyvenimui. Tačiau ne visas sendaikčių turguose, dėvėtų drabužių parduotuvėse ar iš močiutės spintos ištrauktas suknias galima vadinti vintažinėmis. Toks drabužis ar aksesuaras turi būti ne tik senas, bet ir atspindėti tos epochos, kai buvo pagamintas, savitumą, būdingas mados tendencijas. Vintažiniai drabužiai – itin kokybiški, autentika ir garantuoja išskirtinį madingą įvaizdį. Retro stilistika paprastesnė, tačiau ir gerokai patogesnė. Juk tai iš modernių audinių pasiūti drabužiai, kurie atspindi praėjusius laikus ir yra lengvai pritaikomi kasdienybėje.

 

Madinga semtis įkvėpimo

 

XX a. pradžioje atsirado savotiška mados taisyklė pasiskolinti šį tą iš ankstesnių laikų ir sulieti tai su naujovėmis. Pasiimti originalaus kūrinio dalį ir papildyti savomis idėjomis būdinga ne tik mados dizaineriams. Visame meno pasaulyje egzistuoja toks legalus pasisavinimas. Muzikoje vartojamas terminas „dalies paėmimas“ („sampling“), kino industrijoje kuriami filmų tęsiniai, o madoje ir gastronomijoje egzistuoja suliejimas arba sintezė („fusion“). Čia gali būti suliejami ne tik stiliai, bet ir kultūriniai elementai, taip išgaunant naują vaizdą, skonį ar tekstūrą. Sena paversti nauju tapo neišvengiama. Mat gamybos tempai taip išaugo, o mados ciklai taip sutrumpėjo, kad tapo nebeįmanoma sukurti kažko visiškai inovatyvaus. Bet gal ir nereikia. Juk toks pasikartojimas padeda idėjoms ir stiliams gyvuoti ilgiau nei pusmetį ar metus. Visgi sulieti nėra tas pats, kas kopijuoti. Tad šiuolaikiniame pasaulyje privaloma pasakyti, kas įkvėpė sukurti vieną ar kitą kūrinį ir net aiškiai nurodyti konkretų kūrinį ar autorių. Tiesa, to paiso ne visi aukštosios mados kūrėjai, ką jau kalbėti apie masinės drabužių gamybos įmones. Pavyzdžiui, prieštaringai vertinamas Nicolas Ghesquiere iš „Balenciaga“ akiplėšiškai perėmė kinų kilmės amerikiečio dizainerio Kaisiko Wongo dizainą ir pavadino jį savu. 2002 m. kilo skandalas, bet tokia intelektinės nuosavybės vagystė pavadinta įkvėpimu ir viskas nurimo. Štai dabar tokių pavyzdžių begalė. Įvairių klasikinių didžiųjų dizainerių kūrinių interpretacijų galima pamatyti ant mados savaičių renginių podiumų ir ant plastikinių pakabų tinklinėse parduotuvėse. Būtent taip atsiranda retro. Retro stilių populiarina ir garsenybės, pavyzdžiui, burleskos žvaigždė Dita von Teese, mėgstanti puoštis kabareto kostiumais, ar atlikėja Katy Parry, kuri dažnai pasirodo apsivilkusi praėjusio amžiaus 5-ojo dešimtmečio stilistikos įkvėptomis suknelėmis. Jos, beje, itin dažnai būna garsių to laikmečio dizainerių kūrinių kopijos.

 

2023–2024 metų sandūros aktualijos

 

Mados apžvalgininkai vienbalsiai patikina, kad dabar „retro“ sąvoka gerokai išsiplėtusi. Ir šį horizontą praplėtė jaunoji mados gerbėjų karta. Mat ypač domisi ne tik tuo, kas buvo madinga prieš 50–60 metų, tačiau ir tais dalykais, kuriuos dėvėjo jų tėvai jaunystėje. O daugeliui tie laikai atrodo buvę labai neseniai… Net pastebima keistoka nostalgija 2000-iesiems, kai daugelis jaunuolių dar nebuvo gimę, bet puikiai išmano tų laikų stilistiką. Tad dabar po „retro“ terminu sutelpa ne tik pūstos suknelės ir siauri švarkeliai, bet ir džinsai žemintu juosmeniu, trumpintos palaidinės ir platūs diržai. Naujausiu retro mados vėju galima laikyti XX a. 8-ojo dešimtmečio psichodelinius raštus, marškinėlius su spaudiniais ir vyriško kirpimo švarkus, kurie atrodo it pasiskolinti iš tėčio. Tikrai ne visi retro akcentai lengvai pritaikomi kasdienybėje, visgi yra drabužių ir aksesuarų, kuriais tikrai verta papildyti garderobą:

 
  •  Medvilniniai marškinėliai su spaudiniais ir raštais. Juodi, pilki ar balti švelnaus trikotažo marškinėliai trumpomis rankovėmis visada madingi ir tokie liks. Visgi retro stilistiką jie atitiks tik tuomet, jeigu ant jų puikuosis gerai atpažįstami paveikslėliai ar spaudiniai. Tai gali būti sporto komandos pavadinimas ar logotipas, muzikos grupė ar senosios animacijos personažai. Beje, mėgstantiems anime ateina aukso laikai, nes šios specifinės japonų animacijos personažai dabar itin populiarūs ir juos atpažįsta ne tik 40-mečiai, bet ir jaunoji karta. Stilistai rekomenduoja rinktis oversized marškinėlius ir derinti juos ne tik su plačiais džinsais, tačiau ir trumpais sijonais, dėvėti po suknelėmis plonomis petnešėlėmis ar net derinti su klasikinėmis kelnėmis.
  •  Mokyklos laikų megztiniai. Vienas labiausiai stilistų kritikuojamų laikotarpių yra XX a. 10-asis dešimtmetis. Mat to meto gatvės madoje dominavo itin ryškios spalvos, milžiniški logotipai ir pūsti pečiai. Tačiau šie elementai dabar grįžta kaip retro stiliaus pažiba. Gerokai per dideli megztiniai ir džemperiai su gobtuvais, puošti kontrastingų spalvų blokais ar logotipais, vertinami dėl patogumo ir lengvo derinimo. Toks rūbas atrodo per didelis ir tikrai nepabrėžia figūros, tačiau derinamas su moderniais elementais gali atrodyti vintažinis ir itin stilingas. Mat tampa pagrindiniu viso rūbų derinio akcentu. Tokie nertiniai ar džemperiai gali būti derinami su bet kuo, net su blauzdų vidurį siekiančiais atlasiniais sijonais.
  •  XX a. 6-ojo dešimtmečio kostiumėlis. Nors šiuolaikinėje madoje dominuoja laisvi siluetai, ypač išplatėjo kelnės bei švarkai, tačiau pamažu atsiranda ir skoninga atsvara. Tai klasikinės prigludusios kelnės, stipriai per liemenį įimti švarkai šiek tiek pakeltais pečiais ir pieštuko arba varpelio silueto sijonai. Tai bene elegantiškiausi retro akcentai, kurie puikiai tinka ne tik puoštis ypatinga proga, bet ir einant į oficialų susitikimą. Prie kostiumėlio reikia tik pritaikyti šilkinę palaidinę ar marškinius ir oksfordus arba aukštakulnius batelius.
  •  Nesenstanti džinsų klasika. Nėra nemadingų džinsų, visgi vieni būna madingesni už kitus. Prieš kelerius metus siūlyta atsisakyti plėšytų ir siuvinėtų džinsų. Štai jau pavasarį galima tikėtis, kad plėšyti platūs arba mamos stiliaus žaismingai siuvinėti džinsai bus tituluojami ryškiausiais retro stilistikos akcentais. Jeigu detalių gausa nežavi, sekti tendenciją galima dėvint klasikinio kirpimo tamsiai mėlynus džinsus. Jie tikrasis retro pavyzdys.
  •  Išskirtiniai raštai ir Y2K asimetrija. 2023 m. vasarą iš naujo prisiminti XX a. 7-ojo dešimtmečio psichodeliniai raštai, kuriantys subtilias optines iliuzijas. Žiemą jie vis dar išlieka madingi, tačiau spalvos kiek blankesnės. Aktualūs raudonos, baltos, juodos ir žalios deriniai. Subtiliu ir lengvai pritaikomu retro raštu galima laikyti masyvias geometrines figūras, raibuliavimą ir raudonai baltus langelius. Beje, siauros horizontalios juostelės taip pat laikomos retro raštu. Tai lengvai derinamas ir klasikinę stilistiką atitinkantis raštas. Žiemai puikiai tinka dryželiais marginti megztiniai. Prisiminti verta ir šį tą iš 1990–2000 metų. Šis dešimtmetis vadinamas Y2K. Tuo laikotarpiu vyravo asimetriški kirpimai, kurie vėl sugrįžta į madą. Retro elementais dabar laikomi blizgūs audiniai, spalvingi mažučiai saulės akiniai, drugelių formos plaukų segtukai, klostuoti sijonai ir minkštučiai „Juicy Couture“ sportiniai kostiumai.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė