2025-ųjų tendencijos
2025-01-16 09:21Naujos vidaus dizaino kryptys susijusios su stiliaus ir funkcionalumo derme, tvarumu ir sveikatingumu. Nesvarbu, ar traukia japandi estetika, natūralios akmens tekstūros, spalvų maksimalizmas, ar sensorinis interjeras, modernios technologijos. Kiekvienas atras tendenciją, tinkančią namams.
Jaukus minimalizmas
Tvarkingas, laimingą gyvenimą propaguojantis skandinaviškas stilius taip įaugo ir išleido šaknis, jog, nepaisant įvairių bandymų išversti iš sosto, išlaiko populiarias pozicijas. Neišvengia transformacijų, priverstinių adaptacijų, tačiau lieka gyvas ir artimas. 2025 m. dizaineriai prognozuoja skandinaviškos ir japoniškos estetikos, vadinamojo japandi stiliaus, dominavimą. Tai Rytų ir Vakarų sintezė, japoniškos wabi sabi (kuklus paprastumas) ir skandinaviškos hygge filosofijų kombinacija. Būdingas minimalizmas, natūralios medžiagos, neutrali, dažniausiai šviesi spalvų paletė, sendintos faktūros ir rankų darbo gaminiai, jaukūs ir energetiką stiprinantys elementai, tokie kaip minkšta tekstilė ir zoninis apšvietimas. Rezultatas – rami, saugi, komfortiška, pabūti kviečianti aplinka. Argi ne to kiekvienas siekia savo namuose?
Naudingas patarimas. Norėdami sustiprinti Japonijos temą, įterpkite sukulentų ir bonsų, dekoracijų iš bambukų, porceliano, keramikos, popieriaus. Pageidautini simboliai – saulė, gervė, sakura, hieroglifai, vėduoklė. Rinkitės apvalesnių kampų žemus baldus. Venkite ryškių ir tamsių spalvų, stiklo ir metalo.
Tekstūruotos sienos ir lubos
Lygios plokštumos – praeitis. Ateityje laukia milžiniškas dizaino koncepcijos perversmas. Žadamas gipso dirbinių, dekoratyvinio tinko, medžio dailylenčių, reljefinių tapetų, 3D medienos plaušų plokščių ar plastiko, gobelenų renesansas. Net užuolaidų tekstilė klostuojama tankiau nei anksčiau. Estetikos ištakos siekia Prancūzijos karaliaus Liudviko XIII laikus. Dekoras suteikia erdvėms gylio, dinamikos, charakterio, kviečia liesti ir grožėtis, išlaisvinti kūrybiškumą. Turi praktinių pranašumų – padidėja kambario akustika, galima paslėpti sienų ir lubų defektus. Minimalizmas kai kada užgožia individualią saviraišką, todėl nauja tendencija – priminimas, kad namai turi atspindėti šeimininkų gyvenimo istoriją.
Naudingas patarimas. Jeigu nežavi gipso lipdinių ir putplasčio rėmelių romantika ar kaimiška medienos dailylenčių atmosfera, pasinaudokite šiuolaikiškais sprendimais. Rinkitės dekoratyvinį tinką ar tekstūruotus dažus, kurie imituoja smėlio, granito raštus. Pasiteisins 3D tapetai su lino faktūra ar akmenų sienos piešiniu. Moderniai atrodo metaliniai elementai – gofruotas plienas, šlifuotas aliuminis. Taisyklingų statybinių plytų raštas jau nėra toks populiarus.
Integruota lauko erdvė
Išnykusios ribos tarp lauko ir vidaus patalpų – dar viena tendencija, kuri įgauna pagreitį. Atrodo, žmonės pasimokė iš pandemijos ir maksimaliai plečia gyvenamąsias patalpas. Net jei tai tik vizualiniai sprendimai. Lauko terasa gali (ir turėtų) būti suprojektuota stilingai, patogiai, kaip svetainė. Daug minkštųjų baldų ir tekstilės. Įrengiamos stumdomos stiklinės sienos, kurios prireikus apsaugo nuo blogo oro ir kritulių. Virtuvės, valgomojo, miegamojo langai keičiami vitrininėmis konstrukcijomis nuo lubų iki grindų, kad būtų galima grožėtis gamta. Kraštovaizdis ar kiemo dizainas tampa interjero dalimi, nes vizualiai atstoja sieną. Gyvasis paveikslas kinta pagal metų laikus, todėl niekada nenuobodu. Harmoningai papildo sezoninį kambarių dekorą.
Naudingas patarimas. Sieną sutradicinių matmenų langu paverskite žaliąja zona. Vietoj užuolaidų naudokite pakeliamas žaliuzes ar ritinines užuolaidas. Dieną jas pakelkite, kad nestigtų saulės šviesos. Ant palangės statykite žemus augalus, kurie užstoja ne daugiau kaip du trečdalius stiklo. Ant grindų įkurdinkite augaliją, siekiančią palangės aukštį.
Teminiai kambariai
Sugrįžta drąsios sodrios spalvos ir mada įrengti kambarį viena tema. Siekiant darnaus ir paveikaus dizaino, naudojami skirtingi tos pačios spalvos variantai. Laukiami tauriųjų akmenų (smaragdo žalia, safyro mėlyna, ametisto violetinė), natūralūs žemiški (šilta geltona, uogų raudona, terakota, ochra, šalavijų žalia) tonai. Siekiant subalansuoti intensyvumą, pagrindinė spalva saikingai išskaidoma vienu iš neutralių atspalvių – balta, pilka, gelsva. Pridedama blizgaus metalo arba tekstūruotų medžiagų (linas, vilna, džiutas). Tendencija gali būti naudojama visur, nes universaliai prisitaiko prie stiliaus ir patalpos paskirties. Skatina ramybės ir komforto jausmą. Patiks tiems, kurie vertina žaismingą ir pozityvų interjerą, nebijo eksperimentuoti ir improvizuoti.
Naudingas patarimas. Gera idėja paįvairinti pabodusį baltą ar pilką interjerą. Pašalinkite visus iki šiol naudotus akcentus ir parinkite išimtinai vienos spalvos elementus. Pavyzdžiui, nudažykite sieną lovos galvūgalyje, ties židiniu arba prieš langą. Pakeiskite užuolaidas, kilimus, sofos pagalves ir kitą tekstilę. Įterpkite kelis aksesuarus – vazoną ar įrėmintą plakatą.
Ekologiškas gyvenimo būdas
Tvarumas išlieka interjero dizaino tendencijų priešakyje. Labiau nei bet kada anksčiau telkiamas dėmesys, kad įrengti namai būtų ne tik gražūs, bet ir draugiški aplinkai. Veganiška oda, netoksiškos medžiagos, ekologiški produktai – ne galimybė, o būtinybė. Natūralus akmuo suteikia interjerui žemišką, nesenstančią kokybę ir pastovumo pojūtį. Tinka marmuras, granitas, skalūnas. Įsibėgėja antrinio daiktų panaudojimo mada – morališkai pasenę baldai transformuojami keičiant estetiką ir paskirtį. Vertinami amatai ir rankų darbo aksesuarai, suteikiantys autentiškumo ir asmeninio prisilietimo jausmą. Kiekvienuose namuose atsiranda poilsio zona nusiraminimui, akimirkos suvokimui, meditacijai. Mažytės SPA zonos ir sporto salės sujungiamos su vonios kambariu.
Naudingas patarimas. Kurkite sensorinį interjerą, pripildytą minkštų, purių, malonių liesti tekstūrų iš natūralių žaliavų. Mėgaukitės eterinių aliejų aromatais, ramia muzika ir prislopinta žvakių šviesa. Be naudos psichologinei gerovei, pabrėžkite kambario atmosferą ir lėto gyvenimo tempo filosofiją.
Klasikinis retro
Ateitis glaudžiai susijusi su praeitimi. Vintažiniai baldai meistriškai pritampa tiek prie klasikinio, tiek prie modernaus interjero, suteikdami namams istorijos pojūtį. Dėl nerūpestingo, lyg atsainaus komponavimo patalpos prisipildo lengvumo ir paprastumo. Tvyro draugiška ir neįpareigojanti atmosfera. Pavargusiems nuo įtampos ir perfekcionizmo siūloma patogių, grakščių, vizualiai lengvų baldų tendencija. Tai kompaktiškos sofos, gilios ir patogios kėdės, žemi foteliai su apvaliais porankiais. Iš skirtingų laikmečių surinkti daiktai atranda sąsajų per žaliavas, spalvą, kojelių ar rankenėlių formą, gobelenų faktūrą.
Naudingas patarimas. Jei nepasisekė paveldėti senovinių baldų iš tėvų, senelių ar giminių, pasižvalgykite antikvariatuose, turguose ir interneto skelbimuose. Daugelį prastos būklės radinių galima renovuoti neišsklaidant pikantiškos retro dvasios. 1960-ųjų stiliaus valgomojo kėdės, 1980-ųjų žurnalinis staliukas, liaudiška kraičio skrynia ir Provanso stiliaus indauja – viskas darniai susilieja į sendintą klasiką.
Raštų ir spalvų eklektika
Maksimalizmas – interjero kryptis, priešinga minimalizmui, švenčia gausą ir perteklių. Tendencija apima drąsias spalvas, sudėtingus raštus, įvairias tekstūras, todėl kuria vizualiai prašmatnias erdves. Skirtingų elementų sluoksniavimas suteikia gylio ir kausto dėmesį. Kiekviename kambario kampe – po muziejaus ekspoziciją, ant kiekvienos sienos – po paveikslų galeriją. Norint išlaikyti pusiausvyrą, reikalinga nuosekli schema, leidžianti susigyventi skirtingoms spalvoms ir raštams. Paprastai pakanka 3–4 ornamentų ir tiek pat ryškių atspalvių. Aplinka stimuliuos, o ne kels chaosą galvoje.
Naudingas patarimas. Stilius lengviausiai pritaikomas vaikų kambaryje, palėpėje, laiptinėje ar kitoje pagalbinėje patalpoje, susijusioje su pramogomis. Pradėkite nuo neutralaus pagrindo – šviesių sienų ir grindų. Palaipsniui apstatykite spalvotais ir raštuotais baldais bei aksesuarais. Kiekvienas naujas elementas turėtų sietis su jau esančiais. Daiktų limitas – individualus, todėl tarkitės su namiškiais, kad eklektika neužvaldytų erdvės.
Techninis stilius
Namų technika nepaliauja tobulėti, todėl vis sklandžiau integruojama į interjerą. Išmanieji įrenginiai susilieja su dekoru. Paslėptos garso kolonėlės, baldai su belaidžio įkrovimo galimybe, balsu valdomas apšvietimas – tik keli patrauklūs pavyzdžiai. Estetika dera su funkcionalumu ir palengvina kasdienybę. Savo ruožtu patalpos, kuriose įprastai nebūna technikos, įgauna futuristinį įvaizdį. Vis dar aktualus vonios kambarys, klotas tamsaus akmens masės plytelėmis ir puoštas subtiliais metaliniais akcentais. Juoda drąsiai vadinama 2025-ųjų lydere. Maksimaliai sustiprina prabangos įspūdį, poruojant su šviesiais elementais kuria modernius kontrastus.
Naudingas patarimas. Buitinę techniką ne slėpkite, o naudokite kaip dekoro elementą. Retro stiliaus virdulys, senovinis plokštelių grotuvas, namų kino įranga, siurblys-robotas sėkmingai įsilies į minimalistinį skandinavišką ar klasikinį interjerą. Ne tik vonios, bet ir svetainės, miegamojo kambaryje naudokite juodus elementus. Tai stalo ar lovų kojelės, korpusiniai baldai, šviestuvai, net dekoratyvi tekstilė. Papildomai prireiks šviesą atspindinčių medžiagų – stiklo, veidrodžio, blizgaus aukso ar sidabro.
Autorius Jurgita Ramanauskienė