Šiais metais kilę gaisrai jau nusinešė 59 žmonių gyvybes, pernai per tą patį laikotarpį žuvo 65 gyventojai. Daugiausia gaisrų kyla dėl neatsargumo. Taip pat nelaimės priežastimi gali tapti įvairūs gedimai, techninės problemos ar elektros sistemos dėvėjimasis. Tad svarbu laiku imtis prevencinių priemonių ir nesutrikti pastebėjus ugnį.

 

Mažėja gaisrų ir žuvusiųjų skaičiusFire,Department,In,Lithuania.,Fire,Engine,Truck,On,The,Lithuanian

   

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per pastaruosius 5 metus, lyginant su 2015–2019 m., gaisruose žuvusiųjų skaičius sumažėjo 14,7 %. 2015–2019 m. juose žuvo 342 gyventojai, o 2020–2024 m. – 289. „Tai padaryti pavyko sustiprinus prevencinę veiklą. Priešgaisrinės priežiūros pareigūnai ir ugniagesiai gelbėtojai dažnai lankosi vienišų, garbaus amžiaus ir socialiai remtinų gyventojų būstuose. Stengiamės pasirūpinti tais, kurie dažniausiai ir žūsta gaisruose“, – sako departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas. Jeigu 2015–2019 m. Lietuvoje gaisrų vidutiniškai per metus kilo 9017, tai pastarųjų 5 metų vidurkis – 6521. To pasiekta į gaisrų prevenciją įtraukus savivaldybes, nevyriausybines organizacijas, socialinius darbuotojus, taip pat prevencines akcijas orientuojant ten, kur kyla didžiausia rizika – tai vieniši senyvo amžiaus asmenys, socialinės rizikos šeimos, kuriose auga vaikai, negalintys savimi pasirūpinti asmenys. Ugniagesiai gelbėtojai primena gyventojams, kad vėstant orams visada didėja gaisrų ir žūčių juose tikimybė. „Šiuo metu gyventojams, besirengiantiems kūrenti krosnis, reikėtų pasirūpinti, kad būtų išvalyti dūmtraukiai ir suremontuotos krosnys, – primena A. Gudžiauskas. – Vien tik pernai dėl šių priežasčių šalyje kilo 1170 gaisrų, o juose žuvo 8 gyventojai.“ Gaisrai kyla ne tik dėl netinkamai kūrenamų krosnių, dažniausios priežastys – neatsargus žmonių elgesys su ugnimi (18,6 %), pašalinis ugnies šaltinis (17,8 %), elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai (8,3 %), transporto priemonių elektros instaliacijos gedimai (5,6 %), žolės, ražienų, augalininkystės atliekų deginimas (4,8 %), neatsargus rūkymas (2,6 %).

 

Priešgaisrinės saugumo priemonės namuose

 

Gaisras padaro žalos ne tik turtui, bet ir žmonėms – sukrečia emociškai, gali sužaloti fiziškai, o blogiausiu atveju nusinešti gyvybę. Daugiausia gaisrų kyla gyvenamuosiuose pastatuose, dažniau kaimo vietovėse nei mieste. Pasirūpinus priešgaisrinėmis saugumo priemonėmis namuose, galima sumažinti rizikas ir užkirsti kelią didesniam pavojui. Svarbi priemonė – dūmų detektorius su garsiniu signalu. Jis įspės apie atsiradusius dūmus, o tai ypač svarbu, jei žmogus būna kitoje patalpoje nei dūmų šaltinis. Anglies monoksido detektorius gali identifikuoti nematomas ir neužuodžiamas nuodingas dujas, tad padeda laiku reaguoti į grėsmę. Namuose pravartu turėti gesintuvą. Pagal šiuo metu galiojančias Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles, gesintuvai privalomi individualiuose gyvenamuosiuose namuose. Toks reikalavimas nėra privalomas butų savininkams, tačiau gyventojams rekomenduojama turėti bent 2 kg gesinimo medžiagos turintį gesintuvą. Nepakanka šių priemonių įsigyti, jas svarbu ir prižiūrėti. Kas kelis mėnesius vertėtų patikrinti, ar dūmų detektorius tinkamai veikia, ar gesintuvas neturi pažeidimų. Išgirdus pasibaigiančios detektoriaus baterijos perspėjimo signalą, ją svarbu pakeisti nedelsiant. Taip pat įsiminti kelias rizikas mažinančias taisykles:

 
  •  Nelaikyti elektros prietaisų šalia kriauklių. Vandens ir elektros kaimynystė – pati pavojingiausia.
  •  Patikrinti elektros prietaisų laidus, ar jie gerai pritvirtinti, ar nepažeista izoliacija, ar laidai nenutrūkę.
  •  Nepalikti krauti mobiliųjų telefonų per naktį. Pasitaiko atvejų, kai jie perkaista ir užsidega.
  •  Jei namuose rūkoma, visada įsitikinti, ar cigaretė gerai užgesinta. Niekada nerūkyti lovoje.
  •  Nepalikti viryklės be priežiūros, jei keptuvėje ar puode yra karšto aliejaus ar riebalų, nes jie gali lengvai užsidegti. Jei taip nutiktų, keptuvę skubiai uždengti dangčiu ir išjungti viryklę. Degančių riebalų negalima gesinti vandeniu.
  •  Niekada nevalia tokio gaisro gesinti vandeniu.
  •  Židinius ar pirties krosnis kūrenti taupiai, mat perkaitimas – viena dažniausių gaisro priežasčių.

 

Šią ir kitas aktualias naujienas taip pat rasite naujausiame savaitraščio „Prie kavos“ numeryje. 

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė