Kai vakare nuovargis gena į lovą, nelengva rasti laiko džiovintuvui, tačiau svarbu neiti miegoti šlapia galva. Vienetiniai atvejai nepakenks, tačiau blogi įpročiai žaloja plauko struktūrą ir padidina odos infekcijos riziką.

 

Dažnas įprotisYoung,Woman,Drying,And,Styling,Hair,Using,Hairdryer,Standing,In

 

Dušas ar vonia prieš miegą – puikus būdas atsipalaiduoti po sunkios dienos ir nuprausti nuo kūno rūpesčių naštą. Bet ši praktika gali būti rizikinga plaukams. Jei vandens procedūros atliekamos ryte, plaukai automatiškai džiovinami ir formuojami prieš einant į darbą. Kito pasirinkimo nėra. Jei maudynių laikas nukeliamas į vakarą, kyla pagunda gultis šlapiais plaukais. Apklausos rodo, kad nemažai moterų eina miegoti drėgnais plaukais, nes tingi ar jaučiasi pavargusios, nenori prižadinti namiškių garsiu džiovintuvu.

 

Apgaulinga manyti, kad per naktį plaukai išdžiūva savaime, esą galima sutaupyti laiko ir net energijos sąnaudų. Rytinis vaizdas parodys, kaip smarkiai trynėtės į pagalvę. Plaukai bus vietomis pasišiaušę, vietomis prisiploję, neklusnūs ir sunkiai valdomi. Taigi, neišsiversite be stiprios fiksacijos priemonių, šepečių ir karščio įrankių. Anoks čia patogumasǃ Gaišuosite daugiau nei tvarkydamos iš karto po trinkimo. Dermatologai antrina, kad įprotis miegoti šlapia galva kenkia odai ir plaukams.

 

Kol miegate…

 

Lūžta lyg pagaliukai. Neišsidžiovinus prieš miegą padidėja lūžinėjimo rizika. „Sušlapus paviršinis plaukų sluoksnis pasišiaušia ir pradeda kliūti už kitų paviršių. Štai kodėl pinasi, veliasi, kimba prie rūbų ir patalynės, sunku iššukuoti. Šlapi plaukai mažiau elastingi ir trapūs. Pavojingas derinys iš drėgmės, trinties ir spaudimo lemia, kad plaukai tiesiog lūžta. Įrodymų aptiksite ryte ant pagalvės“, – perspėja dermatologė dr. Cindy Wassef iš Rutgerso universiteto. Pažaidos laipsnis priklauso nuo miego įpročių. „Kuo daugiau nevalingų galvos judesių ir trynimosi į pagalvę, blaškymosi ir kasymosi, tuo didesnė lūžių tikimybė“, – priduria specialistė.

 

Prasideda perteklinė hidracija. Periodiškai gulant į lovą šlapiais plaukais svogūnėliai išburksta, sutrinka medžiagų apykaita ir funkcijos. Efektas panašus kaip naudojant kondicionierių, kuris pritraukia drėgmę, ne ant sruogų, o ant skalpo. Bėgant laikui silpnėja folikulų geba ir plaukai pradeda kristi. Miegant šlapia galva yra tikimybė, jog nenuplaunamo balzamo pateks ant veido odos. Taigi, plaukų priemonės staiga gali tapti naktiniais veido produktais. Kemšasi poros, gali kilti sudirgimas, išberti.

 

Atsiveria vartai infekcijai. Įmirkusi skalpo oda netenka apsauginės funkcijos. Pusė, besiliečianti su pagalve, atsiduria lyg šiltnamyje ir pradeda šusti. Drėgmė ir šiluma, ant tekstilės likę natūralių aliejų, makiažo likučiai, epidermio ląstelės ir kiti nešvarumai – puikios sąlygos bakterijoms ir grybeliams daugintis. „Miegant šlapia galva padidėja infekcijų rizika. Gali išsivystyti bakterinis ar grybelinis folikulitas, pasireiškiantis kaip nedideli spuogeliai ar pustulės plaukuotoje dalyje. Mielės sukelia seborėjinį dermatitą, kuriam būdingas pleiskanojimas, riebalavimasis ir niežulys“, – sako amerikiečių odos gydytoja dr. C. Wassef. Jeigu kovojate su pleiskanomis, turėtumėte liautis miegoti šlapia galva. Šis įprotis sustiprina problemą.

 

Ligos plečia arealą. Dar vienas juodas darbelis, kuris vyksta miegant šlapia galva, – sukėlėjų migracija. Bakterinis ar grybelinis uždegimas gali atsirasti ne tik skalpo zonoje, bet ir ant veido, kaklo, pečių, krūtinės. Tai vietos, kurios dažniausiai liečiasi su pagalve. Jeigu plaukai ilgi – odos pažeidimas gali išplisti ant nugaros. Pasireiškia įkyrus ir skausmingas bėrimas – nuo spuogelių su pūlinga viršūnėle iki niežtinčių raudonų dėmių ir pūslelių. Maža to, galima užkrėsti partnerį, jei jis, pasitaikius progai, mėgsta pamiegoti ant svetimos pagalvės.

 

Didėja alergijos pavojus. „Atsigulus į lovą šlapiais plaukais didžioji drėgmės dalis susigeria į tekstilę ir pagalvės kamšalą. Drėgna patalynė – optimalios sąlygos pelėsiui augti. Jis dirgina kvėpavimo takus ir imuninę sistemą. Ilgainiui rytais pradeda kamuoti simptomai, tokie kaip nosies užgulimas, vandeninga sloga, čiaudulio priepuoliai, akių, gerklės perštėjimas, ašarojimas, paakių paburkimas. Žmonės ieško priežasčių, o problema slypi šlapioje pagalvėje“, – perspėja infektologas prof. Thomas Russo iš Bafalo universiteto. Miegant šlapia galva neįmanoma peršalti. Tai vienas labiausiai paplitusių mitų. Peršalimo rizika padidės nebent tada, jei miegosite prie atidaryto lango košiant skersvėjui.

 

Iškrinta priauginti plaukai. Dirbtinai sutankintą šukuoseną džiovinti sudėtinga, o procesas trunka ilgiau. Dermatologai rekomenduoja trinkti plaukus bent 2 val. prie miegą, kad būtų užtektinai laiko. Jei tokios galimybės nėra, geriau naudokite sausą šampūną, tačiau šiukštu negulkite į lovą šlapia galva. Tokia praktika sutrumpina šukuosenos tarnavimo laiką, nes drėgmė ir trintis pažeidžia tvirtinimo kapsules.

 

Suprastėja poilsio kokybė. Dar vienas miego šlapia galva trūkumas – dažni prabudimai. Juk nesmagu glausti veidą ant šlapios pagalvėsǃ Drėgmė kelia daug nepatogumų. Prastas miegas lemia virtinę kitų problemų, tokių kaip sutrikęs cirkadinis ritmas, iškreipta alkio ir sotumo reguliacija bei persivalgymas, nervingumas, mažas atsparumas stresui. Padidėjus kortizolio koncentracijai suaktyvėja uždegiminiai procesai visame kūne.

 

Saugoti ir puoselėti

 

Sausi plaukai prieš miegą – geriausias sprendimas dėl jų sveikatos. Jei spaudžia laikas arba krintate iš nuovargio, naudokite sutrumpintą variantą. Stenkitės ištrinkti galvą kuo anksčiau iki numatomo poilsio. Išėjusios iš dušo apvyniokite galvą mikropluošto rankšluosčiu, kuris sugers didžiąją vandens dalį. Drėgni – mažesnė blogybė nei varvantys. Leiskite džiūti natūraliai, todėl vaikščiokite palaidais plaukais. Atlikite likusius vakaro darbus ar ritualus, pavyzdžiui, sutvarkykite virtuvę, paskaitykite knygą ar pasilepinkite veido kauke. Prieš pat miegą vėsia džiovintuvo srove išdžiovinkite šaknis, kurios tiesiogiai liečiasi su pagalve.

 

Jei tenka gultis šlapia galva, nepanikuokite, tačiau ir nepiktnaudžiaukite. „Keli atvejai per mėnesį, tikėtina, nepadarys nepataisomos žalos, ypač turint sveiką skalpo odą. Sudėtingiau, jei plaukuotoji dalis linkusi išsausėti, niežėti, greitai sudirgsta. Miego šlapia galva turėtų vengti moterys, turinčios garbanotus ir plonus lygius plaukus. Labiau atsipalaiduoti gali tiesių storų plaukų savininkės“, – primena dr. C. Wassef.

 

Norint pagerinti plaukų sveikatą, apsvarstykite būdus, mažinančius trintį. Pirmiausia visada išdžiovinkite galvą po trinkimo. Ilgų plaukų savininkėms rekomenduojama supinti minkštą kasą. Nenorint papildomo bangavimo, užtenka suimti šilkiniu kaspinu į arklio uodegą. Tik nereikia veržti ir temptiǃ Svarbu, kad miegant sruogos nesitaršytų ant pagalvės, nesipintų apie kaklą ir pan. Efektyviai apsaugo tinklinės kepuraitės.

 

„Nors nėra jokių mokslinių įrodymų, daugelis įsitikinę, kad nuo plaukų lūžinėjimo apsaugo šilkinė patalynė. Jeigu tokios neturite, galite aprišti galvą šilkine skarele. Kitas klausimas – ar patogu miegoti su galvos apdangalu“, – dermatologė siūlo kritiškai vertinti paplitusias rekomendacijas.

 

Kiti būdai, kaip išlaikyti plaukus sveikus, – naudoti šampūną ir balzamą, kurie pritaikyti atsitinkamam tipui ar problemai spręsti (sausiems, riebiems, dažytiems ir pan.). Atminkite, kad šampūnas naudojamas skalpo zonoje, o balzamu dengiamas plaukas per visą ilgį.

 

Patalynės higiena

 

Pagalvės sugeria daug nešvarumų ir kūno išskyrų, nes ant jų praleidžiame 6–8 val. (teoriškai). „Remiantis auksine taisykle, patalynę reikia keisti kartą per savaitę. Nors satino ar šilko užvalkalai neva saugo plaukus nuo trinties, nebūtinai kaupia mažiau bakterijų ir kitų nešvarumų“, – sako žinoma amerikiečių dermatologė Jennifer Linder.

 

Natūrali odos mikrobioma nekenkia ir nesukelia ligų. Situacija pablogėja nusilpus apsauginei funkcijai (pavyzdžiui, įmirkus odai) ir aplinkoje padidėjus mikrobų (nesilakant higienos). Nešvarios pagalvės tampa patogenų rezervuaru, kuris nesumažėja keičiant užvalkalus. O šlapi plaukai turi savybę pritraukti sukėlėjus nuo tekstilės ant kūno.

 

Norint sumažinti patalynės taršą, rekomenduojama naudoti du užvalkalus – vidinį storą medvilninį ir išorinį, besiliečiantį su veidu. Papildomas sluoksnis sugers drėgmę, nešvarumus ir nepageidaujamus mikrobus bei apsaugos pagalvės užpildą.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė