Komfortiškas mokinio kampelis
2024-09-13 09:06Nauji mokslo metai įsibėgėjo, jeigu dar nespėjote įrengti ar atnaujinti mokymosi kampelio, pats metas tai padaryti. Ką reikia žinoti kuriant šią namų erdvę, kad ji būtų ne tik stilinga ir jauki, bet ir funkcionali bei komfortabili?
Pirmiausia – privatumas
Mokymasis – susikaupimo reikalaujantis procesas. Tam reikalinga tyla ir atsiskyrimas nuo pašalinių dirgiklių. Todėl mokymosi vietai namuose reikėtų parinkti kuo privatesnę zoną. Jeigu nėra galimybės tam paskirti atskiro kambario, mokslo zona turėtų būti bent jau atribota sienele, širma, lentyna ar kitais sprendimais. Dažniausiai ji įrengiama vaikų kambaryje, tokiu atveju ją geriausia aiškiai atskirti nuo poilsio bei žaidimų zonos.
Užtektinai šviesos
Žmogaus smegenys mėgsta natūralią šviesą, todėl, jeigu tik įmanoma, mokymosi erdvė turėtų būti įkurta ten, kur netoliese yra langas. Visgi svarbu prisiminti, kad didžioji mokslų dalis apima tamsųjį metų laiką, kai vėlai švinta ir anksti temsta, todėl privalu pagalvoti ir apie gerą dirbtinį apšvietimą, leisiantį patogiai mokytis bet kuriuo paros metu. Pagrindinio kambario lubinio šviestuvo neužtenka, būtinas ir stalinis šviestuvas, leisiantis nukreipti šviesos srautą patogiausiu kampu, atsižvelgiant į veiklą, kuria užsiimama. Idealu, jeigu galima reguliuoti ir šviesos srauto intensyvumą. Beje, nepatartina rinktis šalto balto apšvietimo, nes toks vargina, sekina emociškai. Mokymosi erdvė bus jaukesnė pasirinkus šiltą baltą apšvietimą – toks ir mažiau vargina akis.
Jo didenybė komfortas
Mokymosi erdvės patogumui svarbu ergonomiškas stalas ir kėdė. Juos būtina rinktis pagal žmogaus ūgį. Protingiausia rinktis reguliuojamo aukščio kėdę, kuri pritaikoma skirtingiems poreikiams ir „auga“ kartu su vaiku. Be to, tokią kėdę lengviausia priderinti prie stalo aukščio. Ji turėtų būti sureguliuota taip, kad sėdint pėdos pilnai remtųsi į grindis, kojos per kelius būtų sulenktos 90 laipsnių kampu, o alkūnės su dilbiais tokiu pat kampu būtų padėtos ant stalo, nekeliant pečių. Įrodyta, kad ergonomiška mokymosi erdvė didina darbingumą, mažina patiriamą nuovargį, netgi gerina nuotaiką ir slopina stresą.
Dėmesys spalvoms
Renkantis spalvinę gamą mokymosi zonai galima kliautis intuicija, rinktis tai, kas tiesiog gražu. Tik nepamiršti, kad kiekviena spalva turi poveikį psichikai ir net fizinei savijautai. Mokymosi erdvei tinka visi neutralūs, dalykiškai atrodantys atspalviai – balkšvi, rusvi, pilkšvi. Visgi jų perteklius gali atrodyti nuobodžiai, slopinti kūrybiškumą, todėl verta erdvę paįvairinti spalvotais akcentais – ryškesne kėde, staline lempa ar marga pieštukine ir kt. Paįvairinus erdvę mėlynais akcentais galima sustiprinti loginį mąstymą, padidinti pasitikėjimą savimi, pagerinti komunikaciją ir efektyvumą. Ši spalva tinka tiems, kuriems mokantis reikia stipraus susikaupimo. Raudona mokymosi erdvėje suteikia drąsos, skatina priimti rizikingus sprendimus, sykiu didina fizinį pajėgumą, kelia džiaugsmą. Atsargiai – perteklius gali varginti, sužadinti agresiją. Geltona nuteikia optimistiškai, didina draugiškumą, pasitikėjimą, skatina bendradarbiavimą, kūrybiškumą. Žalia padeda nusiraminti, atgauti vidinę harmoniją, papildo gyvybinius resursus. Violetinė asocijuojasi su prabanga ir dvasingumu, gali paskatinti gilius apmąstymus, filosofines mintis, bet mokymosi erdvėje ją naudoti atsargiai. Oranžinė – optimistiška, džiaugsmą teikianti spalva. Padeda jaustis komfortabiliai, didina energingumą, žvalumą, naudojama saikingai padeda susikaupti.
Išlikti organizuotiems
Netvarka – vienas didžiausių mokslo priešų. Mokymosi erdvė turėtų būti aiškiai organizuota, kiekvienas daiktas čia turi turėti savo vietą ir funkciją. Tuomet bus lengviau susikaupti, visą dėmesį skirti būtent mokslams. Todėl verta pagalvoti apie funkcionalią knygų lentyną, kelis stalčius smulkmenoms susidėti, pieštukinę, galbūt vieną kitą daiktadėžę. Viskas, ko dažniausiai reikia, turėtų būti čia pat, pasiekiama ranka, tačiau nekliūti už akių.
Jaukios smulkmenos
Nors mokymosi erdvė yra gana dalykiška vieta, netgi čia praverčia kelios jaukios smulkmenos, ne tik papuošiančios erdvę ir suteikiančios jai išskirtinumo, bet ir sužadinančios jaukumo pojūtį. Tai gali būti ant sienos pakabinta šeimos atostogų akimirka, žaisminga pieštukinė ant stalo, knygų lentynoje ar ant palangės įsitaisęs nedidelis augalėlis, net mielas žaislas kažkur šalia… Daiktais apsikrauti nereikia, tačiau keli mieli akcentai pagyvins erdvę ir netgi įkvėps mokslui, atpalaiduos.
Autorius Jūratė Survilė