2022–2023 m. duomenimis, kone 38 % dirbančių lietuvių turėjo galimybę dirbti nuotoliniu ar hibridiniu būdu. Ateityje dirbti iš namų ar kitos vietos, o ne biuro, pageidautų du trečdaliai turinčių tokią galimybę. Dalis žmonių netgi pasibaigus pandemijos ribojimams taip ir nesugrįžo prie darbo stalų įvairiausiose įstaigose. Tačiau apklausos rodo, kad šie žmonės integruotas darbo vietas įsirengė namuose. Deja, ne visiems pavyko tai atlikti sėkmingai.

 

Paskubomis įrengtų darbo erdvių klaidosReal,Photo,Of,Open,Space,Apartment,Interior,With,Beige,Sofa

 

Interjero dizaineriai ir sveikatos priežiūros specialistai sako, kad būtent praėjus keleriems metams po nuotolinio darbo bumo žmonės pradeda skųstis, jog darbo erdvė svetainėje ar miegamajame erzina ir juos pačius, ir sutuoktinius. Kai kurie net skundžiasi nugaros skausmais ar pablogėjusia rega. Darbo vieta yra antra pagal praleidžiamo per parą laiko kiekį, pirmoje vietoje – miegamojo lova, poilsio zona. Tad jeigu bent vienoje iš šių zonų jaučiamasi nepatogiai, iš tiesų gali pablogėti savijauta ar fizinė būklė. Ekspertai pastebi, kad neturėdami pasirinkimo ir galimybės darbui skirti atskirą kambarį, nuotoliu priversti dirbti žmonės, įsirenginėdami laikinas darbo vietas, galėjo padaryti keletą blogą savijautą lemiančių klaidų. Jeigu namuose įrengtose darbo vietose praleidžiama 2–3 val. per dieną ir daugiau, tuomet netinkamais sprendimais laikomi šie: darbo stalas ir kėdė, pastatyti tarp lango ir televizoriaus staliuko ar kito elektronikos prietaiso, darbo stalas miegamajame greta lovos, siauresnis nei 600 mm pločio darbo stalas, fotelis vietoj biuro kėdės, darbo vieta (stalas ir kėdė) pereinamose erdvėse be specialiai pastatytų pertvarų. Yra ir tokių, kurie mėgina darbuotis prie valgomojo stalo ar virtuvėje. Ir tai puikiai veikia, jeigu namuose nėra daugiau žmonių, niekas neblaško. Tačiau tuomet, kai namiškiai užsiima savais reikalais ar užsuka užkandžio, atlikti visus suplanuotus darbus ne tik sunku, bet ir neįmanoma.

 

Svarbu ne tik vietZen,Home,Office,With,Computer,In,A,Beautiful,,Spacious,Livinga, bet ir praktiniai sprendimai

 

Interjero dizaineriai pastebi, kad atnaujinant interjerą netgi nedidelėse erdvėse klientai dabar pageidauja įrengti patogią vietą darbui kompiuteriu. Vis rečiau stengiamasi šią specifinę erdvę paslėpti, nes darbas nuotoliu tapo norma ir žmonės nebelaiko darbo stalo neestetiška interjero detale. Juolab kad modernaus dizaino baldai lengvai pritaikomi moderniame interjere. Dažniausiai nedideliuose butuose (50 m2) darbo erdvei išnaudojama zona prie svetainės lango. Tai puikus pasirinkimas, mat langas suteikia reikalingos saulės šviesos, be to, čia sėdintis žmogus nesijaučia įkalintas tarp buto sienų. Paprastai naujai įrengiamose darbo erdvėse greta stalo integruojamos negilios spintelės, o patogi ir ergonomiška kėdė prie likusio interjero tiesiog pritaikoma spalviškai. Visgi reikėtų prisiminti, kad darbo erdvėje atsidursiantiems šviestuvams, kompiuteriui ir kitiems įrenginiams privalu įrengti nemažai elektros lizdų, o įrengiant namų biurą prieš langą ar šalia jo – pasirūpinti tankios medžiagos užuolaidomis arba žaliuzėmis. Neturint galimybės gauti daug natūralios šviesos ar sutemus, gerą ir akims nekenkiantį apšvietimą turėtų užtikrinti dienos šviesos spektrą skleidžiantys šviestuvai. Idealu, jeigu šviestuvas pakabinamas ant lubų. Visgi nesant tokios galimybės galima rinktis kokybišką ir madingo dizaino toršerą – būtų ne tik šviesos šaltinis, bet ir vizualiai atskirtų darbo bei poilsio zonas.

 

Mažų akcentų galia

 

Atskirti darbo zoną nuo poilsio erdvės verta ne tik vizualiai, bet ir fiziškai. Tokiu atveju pravers mobiliosios belaidės sienelės ar stilingos širmos. Dirbant toks lengvos konstrukcijos baldas pastatomas ir taip sukuriama privatesnė erdvė, o baigus darbus širmą ar sienelę sulankstyti ir patraukti į šoną. Neretai darbo zona nuo likusios patalpos tiesiog atskiriama detalėmis – kilimėliu ar stambiais vazoniniais augalais, kurie šiemet itin madingi. Darbo erdvei puošti galima rinktis įvairius augalus, kuriems nereikia ypatingo dėmesio, netgi gerina oro kokybę. Tuo pasižymi fikusai ir dracenos. Interjero dizaineriai ragina nepasiduoti pagundai paversti darbo stalo steriliai švariu. Į bendrą erdvę darbo erdvė kur kas geriau įsilieja, kai ant stalo stovi nedidelė vaza su gyvomis gėlėmis ar mielas nuotraukų rėmelis. Darbui skirtą kėdę galima pridengti žaismingais pledais ar pagalvėlėmis. O jeigu pakanka vietos, net greta įkurdinti derančių spalvų ir stilistikos sėdmaišį, ant kurio smagu įsitaisyti vykstant nuotoliniams susirinkimams. Baldų gamintojai taip pat jau geba atliepti pasikeitusius vartotojų poreikius. Sparčiai auga transformuojamų baldų pasirinkimas. Tai tobulas pasirinkimas itin mažoms erdvėms. Specialiai kuriami išskleidžiami ir sulankstomi stalai, kurie prireikus gali tarnauti kaip valgomojo arba rašomieji. Taip pat galima įsigyti integruotų sistemų, kurios vos keliais judesiais paverčiamos į spintas ar lentynas.

 

Verta paisyti stilistikos vientisumoAesthetic,Composition,Of,Living,Room,Interior,With,Mock,Up,Poster

 

Interjero dizaineriai ragina apgalvoti, kas yra už nugaros. Dirbant namuose dažnai tenka dalyvauti nuotoliniuose susitikimuose, tad renkantis namų biuro vietą reikėtų apmąstyti, ką matys pašnekovas. Rekomenduojama, kad už žmogaus esantis fonas būtų neutralus: neturėtų matytis sofa, valgomojo stalas ar kiti įprasti baldai. Visgi ne mažiau svarbu ir tai, ką darbuodamasis namuose mato pats žmogus. Darbo erdvė neturėtų erzinti ir netapti pagrindiniu svetainės akcentu. Darbo zonos puikiai įsilieja į minimalistinio stiliaus interjerą. Šiam stiliui būdingas šviesus koloritas ir griežtos formos. Tad darbo stalas gali būti iš metalo konstrukcijų, o ergonomiška darbo kėdė ir daiktadėžės – ryškesnių spalvų, suderintų su minkštais svetainės baldais ar interjero detalėmis. Darbo erdvę nesunku sukurti skandinaviškame interjere. Jame puikiai tiks minimalistinio dizaino medinis stalas, santūrios spalvos: balta, juoda, pilka. Lengviausia stilistiškai pritaikyti darbo vietą klasikinio stiliaus interjere. Rudų, tamsiai žalių tonų fragmentai, sunkios detalės ir kokybiški baldai pavirsta beveik elegantiškos angliškos namų bibliotekos akcentais, kurie puošia svetainę. Stilistinis vientisumas pasiekiamas renkantis derančias spalvas, baldų stilius ir atkartojant dekoro elementus. Be to, interjero dizaineriai patikina, kad namuose yra erdvių, kurias investavus netgi nedidelę sumą galima paversti stilingomis darbo zonomis:

 
  •  Niša sienoje, lengvai transformuojama į darbo vietą. Funkcionaliausia išnaudoti sienų aukštį ir plotį: jose įmontuojant lentynas (populiariausios atviro modelio lentynos), pastatyti stalą ir kėdę. Jeigu norisi išskirtinio sprendimo, sieną, kurioje yra niša, galima nudažyti derančia, tačiau ryškesne nei likusios spalva.
  •  Interjero dizaino pasaulyje vartojamas angliškas terminas „the Cloffice“ apibūdina biuro vietą spintoje. Ši tendencija labiausiai išpopuliarėjo 2021 m., kai dėl bendravimo ribojimų žmonėms savo biurus teko perkelti į namus. Tačiau šis sprendimas vis dar naudojamas. Sieninės spintos iš tiesų gali virsti nedidelėmis privačiomis erdvėmis. Tik reikia pastatyti stalą, įrengti apšvietimą, o daiktus sukrauti į lentynas.
  •  Vienas brangesnių, bet labai funkcionalių sprendimų – valgomojo erdvę atskirti matinio stiklo sienelėmis ir paversti ją atskiru namų biuru. Tai bene ryškiausia 2024 m. interjero atnaujinimo tendencija.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė