Kur atlikti grožio procedūras – kosmetologo kabinete ar klinikoje?
2024-08-20 07:28Įvairių jauninamųjų, odą gražinančių, veido kontūrą paryškinančių procedūrų pasirinkimas vis platesnis, tačiau svarbu kreiptis į kvalifikuotą specialistą, kad jos būtų atliktos saugiai ir kokybiškai. Atsižveliant į procedūrų sudėtingumą, vienas jų gali atlikti kosmetologas, kitas – tik gydytojas. Išsiaiškinkime, kur ir kada keliauti pasigražinti.
Neinvazinės procedūros
Neinvazinėmis grožio procedūromis laikomos tos, kurios nepažeidžia odos vientisumo, paprastai tariant, veikiamas odos paviršius arba / ir gilesni jos sluoksniai nesiskverbiant švirkšto adata ar adatiniais aparatais. Tokias procedūras gali atlikti kosmetologas savo kabinete.
Neinvazinėmis procedūromis laikomas veido valymas, drėkinimas, įvairūs masažai, kaukių terapija. Kosmetologas gali atlikti ir neinvazines radijo dažnio procedūras, kurioms naudojamos radijo bangos odai atnaujinti ir raukšlėms mažinti. Šiomis procedūromis siekiama pagerinti odos struktūrą, stimuliuoti kolageno gamybą ir mažinti raukšles bei kitus odos trūkumus, mažinti riebalų perteklių tam tikrose kūno vietose.
Kosmetologas gali atlikti rūgštinį veido šveitimą, odos paviršių veikiant koncentruota rūgštimi. Per procedūrą šalinamos negyvos odos ląstelės, skatinama regeneracija (aktyvinama kolageno ir elastino skaidulų gamyba), mažinamos išsiplėtusios poros, veikiami bėrimai, šviesinama pigmentacija, šalinami netolygumai. Iš efektyvių jauninamųjų ir odą gražinančių procedūrų, kurias gali atlikti kosmetologas, verta paminėti elektroporaciją. Tai itin saugi, nesukelianti šalutinio poveikio naujos kartos veikliųjų medžiagų įterpimo į odos ląsteles technologija, pasitelkiant elektros srovę. Elektroporacija padidina ląstelių membranų pralaidumą daugiau nei 400 kartų, todėl veikliosios medžiagos efektyviai prasiskverbia į odą ir suteikia norimą rezultatą nepažeidžiant odos vientisumo. Ši procedūra sprendžia odos išsausėjimo, raukšlių, aknės, išsiplėtusių porų, kapiliarų, padidėjusios pigmentacijos problemas.
Kaip užtikrinti saugumą? Norint išsiaiškinti, ar procedūrą gali atlikti kosmetologas, ieškokite žodžio „neinvazinė“.
Ilgalaikis makiažas
Ilgalaikį makiažą (antakių, akių vokų, lūpų mikropigmentaciją) atlieka kosmetologas, mikroadatiniais aparatais sušvirkšdamas reikiamą pigmentą į poodį. Nors procedūra itin retai sukelia komplikacijų, tačiau estetiniai nesusipratimai gana dažni, jei kosmetologas neturi reikiamų žinių ir patirties. Nusprendus pasidaryti ilgalaikio makiažo procedūrą, reikėtų nepagailėti laiko tinkamo specialisto paieškoms. Svarbu, kad kosmetologas būtų baigęs mokymus, turėtų patirties šioje srityje, atsakytų į rūpimus klausimus, aptartų procedūros eigą, jos rezultatą, įspėtų apie galimus nepatogumus. Kiekvieno žmogaus veido savybės unikalios, tad atliekant ilgalaikį makiažą turi būti suformuojama individualiems bruožams tinkama antakių forma, blakstienų linijos pravedimas ir kt. Jei meistro darbai vienodai atrodo ant kelių veidų, reikėtų ieškotis kito.
Kaip užtikrinti saugumą? Viena svarbiausių užduočių – pasižiūrėti ankstesnius kosmetologo darbų rezultatus, perskaityti atsiliepimus.
Invazinės procedūros
Atliekamos pažeidžiant odos vientisumą, prasiskverbiant į gilesnius sluoksnius naudojant švirkšto adatą arba įvairių aparatų mikroadatėles, taip pat lazerio spindulius. Dėl procedūrų sudėtingumo ir anatominių žinių būtinybės, jas atlikti gali tik medicininį išsilavinimą turintys gydytojai sveikatos priežiūros įstaigose – klinikose. Tik būtiną medicininį išsilavinimą ir galiojančią licenciją turintys gydytojai gali atlikti populiariąsias grožio injekcijas: lūpų putlinimą, botulino toksino ar hialurono rūgšties injekcijas, skirtas raukšlelėms mažinti, veido kontūrui koreguoti. Būtent šiomis procedūromis dažniausiai piktnaudžiaujama ir neteisėtai bandoma atlikti kosmetologo kabinetuose, todėl reikėtų būti itin atidiems renkantis specialistą.
Tik medicininį išsilavinimą ir galiojančią licenciją turintis gydytojas gali atlikti mezoterapiją bei biorevitalizaciją. Tai prevencinės mikroadatinės procedūros, atliekamos jau nuo 25 metų amžiaus. Mezoterapija – įvairių veikliųjų medžiagų, tokių kaip hialurono rūgšties, aminorūgščių, peptidų, vitaminų, kofermentų bei augimo faktorių įšvirkštimas į paviršinį odos sluoksnį. Ji skirta odai pridrėkinti, stangrinti, paviršinėms raukšlelėms mažinti.
Stipresnės hialurono rūgšties ir veikliųjų medžiagų įšvirkštimas į paviršinius ir gilesnius odos sluoksnius – biorevitalizacija.
Sveikatinamuoju ir gydomuoju poveikiu pasižymi redermalizacijos procedūros. Ramina uždegiminius procesus, slopina pigmentaciją, aktyvina limfotaką ir stiprina paviršinius odos kapiliarus, gydo raudonį.
Dar viena procedūrų grupė, kurią gali atlikti tik gydytojas, – lazerinės procedūros. Skirtos odos senėjimo ženklams mažinti, odai skaistinti, odos struktūrai ir kontūrui atkurti, hiperpigmentacijai gydyti, poroms sutraukti, sureguliuoti sebumo išsiskyrimą, aknės randeliams gydyti, švytinčios odos efektui gauti.
Kaip užtikrinti saugumą? Norimai procedūrai registruotis į sveikatos priežiūros įstaigą (kliniką), turinčią licenciją teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas.
Numatyta teisės aktais
Pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, grožio injekcijos priskiriamos asmens sveikatos priežiūros veiklai, griežtai apibrėžiamai teisės aktais. Botulino toksino, hialurono rūgšties preparatų injekcijas, mezoterapijos ir biorevitalizacijos procedūras gali atlikti tik gydytojas dermatovenerologas ir plastinės rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas. Burnos, veido ir žandikaulių chirurgas bei veido ir žandikaulių chirurgas gali atlikti botulino toksino ir užpildų injekcijas veido ir kaklo srityje. Šių gydytojų teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos gali būti teikiamos tik sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose Akreditavimo tarnybos išduotą įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad bendrosios praktikos slaugytojai invazinių grožio paslaugų teikti negali, nes kompetencijai įgyti nepakanka mokymų, kuriuos organizuoja užpildų gamintojai ar platintojai. Už neteisėtą veiklą gresia baudos, o nekvalifikuotomis paslaugomis pasinaudojusiems klientams kyla sveikatos problemų rizika.
Gali būti pavojinga
Neatsižvelgiant į paciento veido anatomiją ir neturint žinių, injekcijos gali visiškai pakeisti bruožus – žmogus praras individualumą. Estetinėje medicinoje vis atsiranda madų: lapės akys (fox eyes), besikeičiančios lūpų formos, skruostikaulių ar apatinio žandikaulio kampo formos korekcijos. Profesionalūs gydytojai turėtų nesivaikyti madų, bet pasižymėti individualizuotu požiūriu į pacientus. Estetinės medicinos tikslas – atkurti gražiausius bruožus ir sumažinti trūkumus, išsaugant individualius bruožus.
Neprofesionalaus darbo pavyzdžiais laikomi ne tik vienodi pacientų veidai, bet ir atvejai, kai sušvirkštas injekcijas pastebi aplinkiniai, pvz., skruostų vietoje matyti ryškūs „bumbuliukai“. Tiesa, patikėjus veidą nekvalifikuotiems specialistams didėja rizika ne tik supanašėti su kitais, bet ir gresia sunkių komplikacijų.
Neteisingai parinktas ir netinkamai suleistas preparatas gali sukurti neestetišką vaizdą. Pvz., norint lūpoms suteikti putlumo, naudojama hialurono rūgštis gali „numigruoti“ aukščiau ar žemiau lūpų ir sukurti vadinamąjį ančiuko lūpų efektą. Hialurono rūgšties užpildai gali „nukeliauti“ ne į skruostus, bet kitą veido zoną, sudaryti mazgelių, patinimų, persišviesti per odą.
Kai kurios veido zonos rizikingesnės, nes jose išsidėsčiusios pagrindinės kraujagyslės. Viena tokių – sritis tarp antakių bei nosies ir lūpų zona. Neturint medicininių žinių, šiose vietose galima sukelti audinio žūtį (nekrozę). O netinkamai atlikus procedūrą srityje tarp antakių, galima negrįžtamai pakenkti regėjimui, blogiausiu atveju – net apakti. Saugant sveikatą, reikia skirti dėmesio ir laiko patikimai klinikai ir specialistui rasti.
Prieš ir po procedūrų
- Svarbu procedūroms atvykti be jokių infekcinių židinių.
- Rekomenduojamas išankstinis apsilankymas pas gydytoją odontologą.
- Skiepus atlikti iki injekcijų likus kelioms savaitėms ar po jų.
- Po grožio injekcijų keletą dienų vengti tiesioginės saulės, soliariumo, pirties malonumų, sporto.
- Svarbu kruopščiai rūpintis rankų higiena, nes ir nesąmoningai liečiamas veidas.
- Pažeistą odą dažniau šaldyti šalčio kompresais, drėkinti emolientais.
SPECIALISTĖS KOMENTARAS
Sveikatos ir grožio klinikos „SkinMed“ gydytoja Rūta Pukenytė
Kokios procedūros atliekamos kosmetologo kabinete ir grožio klinikose?
Kosmetologo kabinete atliekamos neinvazinės neadatinės odos puoselėjimo procedūros: veido valymas, rūgštinis šveitimas, masažai, kaukių terapija, odos drėkinimas „Hydrafacial“, radijo dažnio procedūros, neadatinė terapija – elektroporacija ir kt.
Grožio injekcijos, invazinės adatinės ir lazerinės procedūros, mikroadatinio radijo dažnio bei „Hifu“ procedūros atliekamos tik kvalifikuotų gydytojų medicininę paskirtį turinčiose klinikose.
Kaip išsirinkti gerą specialistą?
Internete gausu informacijos. Raginu pacientus gerbti ir saugoti savo grožį bei sveikatą ir labiau pasidomėti, koks gydytojo mokslinis, naujovių siekimo, tobulinimosi kelias, stebėti jo bendravimo manieras, estetikos suvokimą. Atlikti namų darbus ir pasidomėti sugijusiais darbų rezultatais bei rekomendacijomis. Estetinės medicinos specialistą visada rasite dirbantį tik medicinos paskirtį turinčiose klinikose. Ne mažiau svarbi gydytojo kompetencija bei sukaupta patirtis.
Visuomenėje sklando daug pavyzdžių, kai pacientas tampa priklausomas nuo grožio injekcijų arba save vertina iškreiptai – persekioja nuolatinis kūno gėdos jausmas, sunku kaskart žvelgti į veidrodį, nesiliauja vizitai pas estetinės medicinos specialistus. Tokiu atveju svarbus dėmesys skiriamas gydytojui, kuris turi laiku įvertinti situaciją ir pacientą nukreipti tinkama, kartais net psichologinės pagalbos, linkme.
Autorius Laima Samulė