Jaukus ir madingas miegamojo interjeras
2024-06-10 09:00Nors paprastai daugiau laiko ir pinigų skiriama svetainei įrengti, tačiau miegamasis – ne mažiau dėmesio reikalaujanti namų erdvė. Juk būtent čia žmonės pradeda ir pabaigia savo dieną. Tad itin svarbu, jog miegamojo erdvė atitiktų skonį, poreikius ir, žinoma, spinduliuotų ramybę. Beje, poreikį kurti atpalaiduojančią aplinką atliepia ir naujausios interjero tendencijos.
Didžioji trejybė – spalvos, baldai ir apšvietimas
Įrenginėjant naujus namus ar atnaujinant kambarius interjero dizaineriai visada pataria klientams laikytis vienos stilistikos ir paisyti spalvų dermės visose erdvėse. Tų pačių spalvų skirtingų variacijų atspalviai suteikia interjerui vientisumo, deranti spalvų gama atrodo ne tik estetiškiau, bet ir prabangiau. Visgi miegamajame rinktis spalvas reikėtų kruopščiau, mat jos veikia emocijas. Ir tai įrodyta moksliškai. Šiltos spalvos, gelsva ar oranžinė, suteikia energingumo ir pozityvumo. Tai puikus pasirinkimas svetainei ar virtuvei. Šaltos spalvos, tokios kaip mėlyna ir žalia, ramina, padeda atsipalaiduoti. Taip pat nervų sistemą atpalaiduojančiai veikia neutralūs atspalviai – šviesiai pilka, smėlio ar blanki rožinė. Tad šios spalvos labiau tinka miegamajam nei ryškios. Interjero dizaineriai taip pat ragina nenaudoti kontrastingų spalvų sienų. Nors toks sprendimas madingas, tačiau gali vizualiai sumažinti nedidelę erdvę ir atitraukti dėmesį nuo to, kas miegamajame svarbiausia, – lovos.
Miegamojo lova yra centrinis šios erdvės akcentas. Šiuo metu madingos neaukštos dvigulės lovos be bortelio, su veliūru aptrauktu ar pintu nedideliu galvūgaliu. Toks pasirinkimas – ne tik madingas, bet ir praktiškas. Nors estetiškiau atrodo lovos be integruotos patalynės dėžės. Mat tuomet galima gėrėtis grakščiomis baldo kojelėmis, tačiau papildoma erdvė sudėti daiktams itin paranki. Tad estetiką galima aukoti dėl praktiškumo. Kitas svarbus patarimas, kurį interjero dizaineriai duoda įrenginėjantiems miegamąjį, – nebijoti derinti skirtingų stilių baldus. Komplektai (nei svetainės, nei miegamojo) nebemadingi. Kaip, beje, ir didelės spintos. Jos miegamajame išvis nestatomos, o drabužiai laikomi integruotoje spintoje, į kurią patenkama iš koridoriaus. Šį sprendimą priimti tenka ne tik dėl grožio, bet ir todėl, kad miegamojo erdvės tampa vis mažesnės, tad čia sutelpa tik komoda, laisvalaikio krėslas ir tualetinis staliukas. Šie baldai turi derėti stilistiškai, tačiau nebūti vienodi. Derinti galima pagal spalvą, formą, faktūrą. Pakanka vienos bendros savybės.
Nors miegamasis skirtas ramiam poilsiui, jame būtina užtikrinti tinkamą apšvietimą. Mat čia skaitoma, matuojama drabužiai ir daromas makiažas. Idealu, jeigu šviesa natūrali ir plūsta per langus, pridengtus paprastomis ar ritininėmis užuolaidomis. Visgi reikalingi ir keli skirtingi dirbtinės šviesos šaltiniai. Pirmiausia – minimalistinis ant lubų kabinamas šviestuvas. Taip pat apšvietimas prie pat lovos, sureguliuotas taip, kad būtų patogu skaityti. Pravers nedidelis toršeras prie laisvalaikio krėslo ir galiausiai veidrodžio apšvietimas prie tualetinio staliuko, kad būtų patogu atlikti grožio procedūras. Beje, būtent išskirtinio dizaino šviestuvai padeda sukurti norimą miegamojo interjero stilių ar jį paryškinti. Skirtingų zonų apšvietimas leidžia kurti jaukią, buduaro stiliaus atmosferą. Tad stilingiems šviestuvams miegamajame nereikėtų taupyti. Prasminga rinktis tokius šviestuvus, kurių spalvą ir šviesos intensyvumą galima reguliuoti. Mat vasarą norisi šaltesnės šviesos, o žiemą jaukiau, kai sklinda šilta gelsva spalva.
Minimalizmo ir vintažo detalių dermė
1990 m. tvirtai įžengęs į dizaino pasaulį, minimalistinis interjero stilius taip ir nepasitraukė – tapo vienu populiariausių namų apstatymo ir dekoravimo pasirinkimų. Miegamojo erdvėje jis itin mėgstamas, nes padeda sukurti šiltą, ramią ir struktūrizuotą aplinką. Beje, minimalizmas tikrai neišeis iš mados. Tiesa, periodiškai papildomas ir atnaujinamas keičiant stilistinius akcentus. Pagrindinis minimalizmo bruožas – paprastumas. Būdingos švarios, modernios linijos, nedidelė spalvų paletė, kuklūs siluetai. Visgi šių laikų minimalizmas – daugiasluoksnis. Erdvėje išlaikomi pagrindiniai šio stiliaus principai, tačiau nevengiama derinti ryškių akcentų. Šiuo metu aktualiausi – vintažo elementai. Minimalistinis interjeras su vintažo akcentais vis dar atrodo tvarkingai, tačiau netrūksta unikalių ar net žaismingų detalių. Miegamajame tai gali būti vintažinė komoda, senovinis tualetinis staliukas ar įspūdingas laisvalaikio krėslas. Taip pat minimalistinį interjerą žaviai papildo nedideli vintažiniai kilimėliai, raštais margintos užuolaidos ir, žinoma, masyvūs veidrodžiai dideliais raižytais rėmais.
Vintažo elementai gali būti iš bet kokių epochų. Visgi interjero dizaineriai dažniausiai naudoja XX a. vidurio elementus, kai vyravo kontrastingos spalvos, languoti raštai, griežtos medinės detalės. 1960-uosius primenantis miegamojo dizainas pasižymi juodos, žalios, aukso ir baltos spalvų deriniais. Ryškesni akcentai, formų ir linijų grakštumas, sodrūs atspalviai, geometrinės formos ir augalų motyvai iš tiesų padeda sukurti išskirtinį interjerą, kuriame norisi ne tik miegoti, bet ir leisti laisvalaikį. Vintažinio stiliaus mėgėjams svarbus kriterijus – komfortas. Didelis dėmesys skiriamas patogumui ir erdvės lengvumui. Baldų kampai dažnai suapvalinti, o formos plastiškos. Beje, vintažiniai baldai, pavyzdžiui, komodos neprivalo būti sunkios. XX a. viduryje naudota medžio fanera, kuri sumažina baldų svorį. Tas lengvumas puikiai dera šiuolaikiniame interjere. Nenorintiems miegamojo atnaujinti baldais, vintažo akcentus dizaineriai ragina išryškinti pasitelkus tekstilę. Geometrinių raštų lovatiesės, pagalvėlės, gamtiniais motyvais marginti pledai – visa tai pagyvina minimalistinį interjerą, o kartu su tokiais smulkiais akcentais kaip rėmeliai, kilimėliai ar vazos sukuria vizualinę darną.
Tam, kad miegamajame pavyktų išlaikyti stilistinį vientisumą, derėtų laikytis paprasto santykio: apie 70 % erdvės turėtų atitikti minimalistinius principus, o 30 % – atspindėti vintažo stilistiką. Minimalistinis stilius šiuo metu laikomas tarsi baze, ant kurios patogu kurti individualius sprendimus. Šis interjero stilius taip išpopuliarėjo ir dėl to, kad šiuolaikinės erdvės tampa vis mažesnės, o minimalizmas leidžia vizualiai jas padidinti. Butuose tai itin reikalinga. Mažose erdvėse rekomenduojama rinktis grakščių linijų baldus, kuo mažiau dekoracijų – ne daugiau nei 3–4. Tai padeda sukurti švarų ir elegantišką įspūdį, tačiau nenuobodų, jeigu dekoro elementai yra unikalūs. Minimalistinė stilistika nulemia ir tai, kokios medžiagos dominuoja. Tai šviesi mediena, stiklas, lengvi metalai. Beje, minimalistinis interjeras sudaro sąlygas nedidelę darbo erdvę įrengti būtent miegamajame, tualetinį staliuką su veidrodžiu pakeičiant nedideliu rašomuoju stalu. Moderni darbo erdvė beveik visiškai susilieja su aplinka ar net transformuojama iš ilgesnių palangių ir lentynų.
Naudingi patarimai
- Įrengiant būstą lubos dažnai nepelnytai pamirštamos, tačiau iš tikrųjų tai penktoji kambario siena. Juk lovoje gulintis žmogus pirmiausia mato būtent jas. Interjero dizaineriai siūlo dažyti lubas 1–2 atspalviais šviesiau nei sienas. Tai suteiks kambariui jaukumo ir intymumo.
- Pagrindinė kliūtis, siekiant ramiai pailsėti, yra daiktai ⎯ jie patalpoje chaotiškai gyvena savo pačių gyvenimą ir taip sukuria neramią atmosferą. Prieš miegą skaitytą knygą visada dera įdėti į naktinio staliuko stalčių, ten pat paslėpti verta ir rankų kremą bei kūno losjoną. Skalbinius, pagalves ir kitus daiktus derėtų laikyti dėžėse po lova, kad nesimatytų.
- Šiuolaikinis gyvenimas neįsivaizduojamas ar net neįmanomas be įvairių technologijų. Tačiau miegamajame joms tikrai nėra vietos. Televizorius, kompiuteris ir treniruokliai ras vietą kitose patalpose. Telefonas, kai naudojamas kaip žadintuvas, per naktį turi būti įjungtas tylos režimu, o internetas išjungtas. Tegul miegamasis būna ta vieta, kur galima skaityti, džiaugtis meilės malonumais ir ramiai pailsėti!
Autorius Eglė Stratkauskaitė