Maišeliai po akimis, paburkę rankų pirštai, išsipūtęs pilvas ir sutinusios kojos – tai simptomai, su kuriais susiduria net trečdalis suaugusiųjų Europos Sąjungos šalyse. Gydytojai ramina, kad skysčių kaupimasis audiniuose savaime nėra liga. Visgi patinimai rodo tai, kad organizme kažkas vyksta ne taip, kaip turėtų. Svarbu kuo greičiau išsiaiškinti skysčių kaupimosi priežastį, mat nekaltas simptomas gali pranešti apie sunkias ligas.

 

Pastebima jau procesui įsibėgėjusWoman,Siting,On,Couch,And,Holding,Shin,With,Her,Hand

 

Specialistai sako, kad išoriškai susikaupęs skysčių perteklius pastebimas tik tuomet, kai jų būna apie 5 litrus. Toks nemažas kiekis lemia, kad dienos pabaigoje pastebima, jog patino pėdos ir čiurnos, naktimis tenka keltis nusišlapinti, o ryte prabundama paburkusiais paakiais. Taip yra dėlto, kad vandens perteklius nesulaikomas kraujagyslėse, o patenka į tarpląstelinę erdvę. Dažniausiai kūnas tinsta gana tolygiai. Visgi esant tam tikriems sutrikimams skysčiai linkę kauptis periferinėse vietose – kojose, rankose, dažnai pastebimas pilvo išsipūtimas, gali patinti visas veidas. Jeigu organizmas skysčių prikaupė dėl per didelio suvartotų gėrimo kiekio, nuovargio ar po vakarėlio, nerimauti nereikia. Paprastai skysčių pusiausvyra natūraliai atsikuria per 1–2 paras. Staigiai organizme skysčiai susikaupti gali dėl alerginės reakcijos. Mat susidūrus su stipriu alergenu išsiskiriama histamino. Jis didina kapiliarų pralaidumą ir skatina skysčių patekimą į kūno audinius toje vietoje, kuri turėjo kontaktą su alergenu. Pavyzdžiui, įkandus uodui patinsta nedidelis odos plotelis aplink įkandimo vietą. O suvalgius alergiją sukeliančio maisto gali patinti veidas, liežuvis ir pilvas. Pavartojus antihistamininių vaistų, skysčiai turėtų pasišalinti per 4–12 val. Tinimas atsiranda daugeliui moterų laukiantis dėl įvairių pokyčių organizme. Mat padidėja inkstų apkrova, dėl hormonų pokyčių sutrinka skysčių ir elektrolitų pusiausvyra. Visa tai lemia skysčių kaupimąsi. Pėdos nėščiosioms stipriai tinsta dėl pablogėjusios kraujotakos, nes didėjant gimdai užspaudžiamos pilvo venos ir prasčiau nuteka limfa.

 

Gali perspėti apie sunkias ligas

 

Visgi tokiems simptomams pasireiškus be aiškios priežasties ir užsitęsus derėtų atidžiau stebėti skysčių kaupimosi procesą. Mat įvairūs patinimai gali būti aiškūs sudėtingų ligų simptomai. Jeigu kas vakarą sutinsta kojos, galima įtarti, jog vystosi galūnių kraujotakos sutrikimai. Kai kraujas užsistovi venose, skysčių perteklius išsiskiria per kraujagyslių sieneles ir patenka į audinius. Tad sutinsta pėdos ir kojos žemiau kelių. Kraujas dėl pažeistų kraujagyslių nebegali pakilti į viršų. Taigi, svarbu pasitikrinti dėl giliųjų venų varikozės ir imtis profilaktikos. Tinimo išvengti padeda fizinis aktyvumas, patogi avalynė, tinkama sėdėsena. Beje, medikai ragina atsisėdus nesukryžiuoti kojų. Tai blokuoja kraujo tekėjimą. Tais atvejais, kai skysčių kaupimasis ryškiausiai pastebimas veide, derėtų pasitikrinti inkstus. Jeigu inkstų veikla sutrikusi, organizmas negeba palaikyti vandens ir druskų pusiausvyros, dėl kurių ir atsiranda skysčių susikaupimas audiniuose – edema. Jeigu tinsta ne tik pėdos, bet ir blauzdos, šlaunys, net pilvo sritis, galima įtarti širdies veiklos sutrikimus. Prasta kraujotaka sukelia skysčių pratekėjimą per kraujagyslių sieneles į audinius. Sergant širdies ligomis tinimas panašus kaip susirgus venų ligomis, tačiau intensyvesnis. Apie širdies sutrikimus taip pat įspėja dusulys, pamėlusios lūpos ir pirštai, patinusios kaklo venos. Tuomet būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus. Neretai aiškiai pastebimi patinimai rodo sutrikusią skydliaukės veiklą. Tad būtina ištirti skydliaukės hormonų koncentraciją. Gydytojai siūlo patiems namie atlikti paprastą testą: jei pirštu paspaudus blauzdos priekyje esantį kaulą lieka duobutė, galima įtarti sveikatai kenksmingą skysčių kaupimąsi organizme.

 

Kaupimąsi ir sukelia, ir gydo maistas

 

Jokiomis lėtinėmis ligomis nesergančio žmogaus kūnas vien dėl susikaupusių skysčių vakare gali pasunkėti 2–3 kg. Taip gali nutikti stokojant jodo, magnio ar vitamino B6. Dažniau su skysčių kaupimosi problema susiduria menkai fiziškai aktyvūs žmonės. Medikai pataria bent 30 min. pasivaikščioti gryname ore. Moterims skysčiai kaupiasi dažniau nei vyrams, šis procesas būna intensyvesnis. Tai lemia dėl menstruacijų ciklo atsirandantys hormonų pokyčiai. Dailiosios lyties atstovės pastebi, kad likus savaitei iki menstruacijų šiek tiek patinsta kojos, rankos, akių vokai, net dantenos. Šie patinimai praeina antrą kraujavimo dieną. Abiejų lyčių atstovams ne dėl medicininių priežasčių atsirandantį skysčių kaupimąsi nulemia tiesiog netinkama dieta. Pastebėjus, kad vakarais arba ryte kūnas paburkęs, į kasdienę mitybą derėtų įtraukti daugiau skaidulų turinčių maisto produktų ir riboti saldumynų bei druskos kiekį. Druskos visiškai atsisakyti medikai neragina. Visgi vartojant perdirbtus produktus beveik neįmanoma kontroliuoti druskos kiekio. Tad verta atsisakyti sūrių užkandžių, šaldytų produktų ir stebėti, kiek druskos beriama gaminant namuose. Sveikatos apsaugos ministerija vyresniems nei 10 m. vaikams ir suaugusiesiems rekomenduoja suvartoti ne daugiau kaip 5–6 g druskos per parą. Skysčių kaupimąsi skatina ir alkoholio vartojimas. Sumažinus jo kiekį, varginantys patinimai praeina vos per kelias dienas. Norint greičiau atsikratyti skysčių susikaupimo, prieš miegą derėtų išgerti ne daugiau nei 150 ml arbatos ar vandens. Skysčių ribojimas vakare leis išvengti paakių paburkimo.

 

Natūrali pagalba

 

Pertekliniai skysčiai iš sveiko organizmo pasišalina natūraliai su šlapimu. Šiek tiek skysčių pašalinama su prakaitu. Tad pagelbės tiesiog lengva mankšta. Veiksmingai šlapimo išsiskyrimą skatina salierai, petražolės, svogūnai, česnakai, krienai, arbūzai, moliūgai, kukurūzai, serbentai, vynuogės, spanguolės, pieno produktai, ypač kefyras, rūgpienis ir varškė. Beveik taip pat veiksmingai, kaip ir specialūs šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai, veikia kmynų arbata. Šaukštą šių sėklų užpilti stikline verdančio vandens ir palikti per naktį. Tokį antpilą pamažu išgerti per visą dieną. Itin gardus būdas atsikratyti susikaupusių skysčių – žemuogių lapų arbata. 20 g smulkintų žemuogių lapų užpilti stikline verdančio vandens, pavirti 10 min. ant silpnos kaitros, uždengti ir palaikyti apie 2 val. Šį nuovirą gerti po šaukštą 4 kartus per dieną. Naudingos žalioji, kiaulpienių, kinrožių, gudobelių arbatos. Jas rekomenduojama gerti ryte ir po pietų. Žaliąja arbata mėgautis itin pravartu, jeigu dėl skysčių padidėja liemens apimtis. Išgeriant 3–4 puodelius per dieną jau po dviejų savaičių galima pastebėti, kad ne tik nesikaupia skysčiai, tačiau ir šiek tiek sumažėja pilvas. Kokybiškoje žaliojoje arbatoje esantys antioksidantai naudingi odai ir gerina bendrą organizmo būklę, o kofeinas suteikia energijos. Beje, JAV mokslininkai nustatė, kad skysčių kaupimąsi skatina stresas. Pasirodo, patinimai gali būti psichosomatiniai. Tad pataria užsiimti meditacijomis ir joga.

 

Naudinga žinoti

 
  •  Miegas gali paveikti simpatinius inkstų nervus, reguliuojančius natrio ir vandens pusiausvyrą. Tinkamas poilsis padeda organizmui kontroliuoti hidratacijos lygį ir sumažinti skysčių užsilaikymą.
  •  Elektrolitai magnis ir kalis atlieka svarbų vaidmenį kūne – reguliuoja skysčių pusiausvyrą. Kai jų lygis stipriai nukrinta ar pakyla, gali atsirasti skysčių pusiausvyros pokyčių, dėl kurių padidėja svoris.
  •  Natūralus obuolių actas padeda subalansuoti kalio kiekį organizme, kuris pasikeitęs būtent dėl skysčių kaupimosi. Patariama šaukštą šio acto supilti į stiklinę vandens ir išgerti ryte prieš pusryčius.
  •  Skysčius pašalinti padeda 15 min. maudynės vonioje su jūros druska.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė