Planas B
2024-02-05 21:46Kai kurie žmonės, plėtodami nuolatinius romantinius santykius su vienu partneriu, palaiko ryšius su kitu, bet ne šiaip sau, o kaip atsarginį variantą nenusisekus pirmai draugystei. Planas B gimsta iš vienatvės baimės ir nesaugumo, tačiau suteikia laimę ne visiems.
Sprendimas be pralaimėjimo
Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas atskleidė šokiruojančią tiesą. Pusė ištekėjusių bričių turi planą B, t. y. vyrą, į kurio glėbį pultų, jei sugriūtų santuoka. Nerimą kelia tai, kad teisiškai įsipareigojusios moterys dažniau griebiasi atsarginio varianto, palyginti su tomis, kurios tik susitikinėja.
Psichologai aiškina, kad į planą B dažniausiai įtraukiamas artimas draugas, kuris ilgai puoselėja moteriai šiltus jausmus. Kandidatu gali būti buvęs vaikinas ar net sutuoktinis, vaikystės draugas, su kuriuo sieja daug prisiminimų, bendradarbis ar kaimynas, pažįstamas, su kuriuo tenka dažnai bendrauti bendruose vakarėliuose, sporto klube ir pan. Socialiniai tinklai suteikia galimybę stebėti daugelio žmonių gyvenimus ir inicijuoti artimesnę draugystę. Apklausos atskleidė, kad atsarginiu variantu dažnai tampa pirmoji meilė, sutikta gerokai prieš sutuoktinį, ar ilgametis draugas, kurį moteris pažįsta kaip nuluptą, todėl pasitiki. Kas penkta respondentė nurodė, jog planas B – dabartinio vyro draugasǃ Moterys įsitikinusios, kad gerbėjas „yra pasiruošęs laukti“, „besąlygiškai ją įsimylėjęs“, „visada buvo neabejingas, susidomėjęs“, „paprašius nutrauks santykius ir paliks antrąją pusę“.
Apie 50 % tyrimo dalyvių prisipažino, kad myli atsarginį draugą panašiai kaip sutuoktinį, net 12 % – labiau nei teisėtą vyrą. Maždaug pusė apklaustų bričių teigė, kad nelaiko savo plano B paslaptyje ir kalba tiesą apie trečiąjį asmenį šeimoje. Kas penkta gali pajuokauti apie tai su sutuoktiniu, tačiau kas trečia jaučiasi nejaukiai diskutuodama apie galimą pabėgimą. Kalbėdamos apie plano B įgyvendinimą ne visos jautėsi užtikrintos, ar svajonėms lemta išsipildyti. 1 iš 3 respondenčių nurodė, kad abejoja, ar paliks sutuoktinį dėl senos pasijos. Apie 50 % laikėsi požiūrio „niekada nesakyk niekada“. 1 iš 6 rimtai svarstė atnaujinti romaną su šešėliniu vyru. Kas penkta prisipažino, jog dabartinis partneris – anksčiau įvykdyto plano B rezultatas.
Tyrime dalyvavusios moterys nesijautė prasikaltusios ar kenkiančios santuokai. Net 46 % respondenčių nurodė, jog įtaria, kad partneris irgi turi atsarginį variantą. Įvardijo tai kaip pranašumą skyrybų atveju, nes nebus intereso vilkinti proceso ar liūdėti.
Tokia žmogaus prigimtis?
„Nors galime mylėti nuolatinį partnerį, vis tiek galvosime apie kitas romantines galimybes – žmones, kuriuos laikome savo psichikos dėžutėje su pavadinimu „atidaryti žlugus dabartiniams santykiams“. Kad ir kokie būtume patenkinti, sieksime saugumo jausmo kurdami potencialių meilių tinklą. Štai kodėl nešokiruoja faktas, kad nemažai šeimas sukūrusių vyrų ir moterų lankosi internetinėse pažinčių svetainėse“, – sako amerikiečių klinikinis psichologas dr. Nando Pelusi. Vieni santykių ekspertai aiškina, jog plano B poreikis atsiranda, kai pradeda trūkinėti santuokos pamatai. Kiti teigia, kad atsarginis variantas – blaivus požiūris į ateitį norint palengvinti savo dalią. Treti abejoja, ar planas B būtinai signalizuoja apie problemas santykiuose. Pasak N. Pelusi, alternatyvaus partnerio paieška – natūrali ir paplitusi elgesio strategija.
Psichologijos docentas Joshua Duntley iš Stoktono koledžo (JAV) plano B partnerius apibūdina kaip atsarginio suolelio draugus. Tai nėra atsitiktiniai asmenys. Dažniausiai jie patenka į artimų žmonių, kuriems jaučiama simpatija, sąrašą. Pats paprasčiausias būdas įsitikinti, ar draugas – geidžiamas atsarginis variantas, yra stebėti savo jausmus, kai šis susiranda antrąją pusę. Jei aplanko džiaugsmas dėl svetimos laimės, tikėtina, nebuvo slaptų planų. O jei atsiranda nusivylimas ir net pavydas, galbūt sudužo nesąmoningai puoselėtos viltys.
Remiantis evoliucijos teorija, plano B paieškas lemia nerimas likti be partnerio. Tai susiję su baime nesusilaukti palikuonių (vyrams) arba nesaugumu (moterims). Pirmykštėse bendruomenėse viengungystė buvo trūkumas, galintis kainuoti gyvybę. Šiuolaikiniai tyrimai rodo, kad moterys, kurios neturi plano B, dažniau serga depresija, nes nerimauja dėl ateities, nenori likti vienos. Greičiausiai dėl to, kad joms tenka didesnė reprodukcinė našta – nuo vaikų auklėjimo iki seksualinio smurto grėsmės, atsarginis partneris itin reikalingas susiklosčius nepalankioms aplinkybėms. Šiandien moterys nesusiduria su tokiomis rizikomis kaip protėviai ir puikiai išgyvena be vyrų pagalbos. Tačiau tai nereiškia, kad lengva atsikratyti nesąmoningo polinkio ieškoti sau „pagalvėlės“ kritimo atveju.
Gali sužeisti
Žmonės, nepaisant lyties, visada nori tinkamai įvertinti galimybes meilės fronte, patvirtinti savo pasirinkimą ar galbūt rasti geresnį partnerį. Planas B realizuojamas skirtingais būdais.
„Plėtodami nuolatinius santykius flirtuosime su bare sutiktu simpatišku nepažįstamuoju, kuris traukia. Mums reikia įvertinti, ar jis turi perspektyvų, jei santuokos traukinys nukryps nuo bėgių“, – sako psichologas N. Pelusi. Jei dabartinis partneris elgiasi netinkamai, toksiškas bendravimas kartojasi reguliariai, nepatenkinami seksualiniai poreikiai, sustiprėja paskata ieškoti alternatyvų. Tai nereiškia momentinės neištikimybės, tačiau signalizuoja, jog laikas ištirti vandenis ir nerti giliau. Nepavykę santykiai siurbia energiją, tačiau sunku juos nutraukti dėl galimos vienatvės. Kitas reikalas, kai horizonte pasirodo patrauklus kandidatas. Planas B didina motyvaciją keisti gyvenimą ir palikti netikusį partnerį.
Atsarginio kandidato paieškos gali būti niekaip nesusijusios su santuokos kokybe, jei trokštamas partneris – tobulas idealas, kurio nėra realybėje. Nerimastingumas ir nepastovumas rodo tam tikrus asmenybės bruožus. Rožines svajones dažniausiai lemia maža savivertė („Mane išgelbės princas ant balto žirgo“) arba per didelis ego („Esu verta geresnio“). Per aukšti standartai skatina nuolat keisti partnerius, nes kiekvienas naujai sutiktas atrodo šaunesnis už buvusįjį.
Pasak N. Pelusi, sėdintiems ant atsarginio suolelio kyla daug neapibrėžtų jausmų ir abejonių. „Laukiantysis, įsipainiojęs į meilės trikampį, gali pasijausti nepageidaujamas, atstumtas ir menkesnis. Kančia laukti savo eilės ir aukotis, kai laimėjimo loterijoje tikimybė maža“, – perspėja psichologas. Esmė ta, kad alternatyvaus partnerio jausmai priskiriami antrai kategorijai ir nėra tausojami. Be to, prisiėmus antraeilį vaidmenį romantiniuose santykiuose kyla rizika tapti atsarginiu variantu ir kitose gyvenimo srityse.
Plano B autoriams: | Plano B atsarginiams: |
|
|
Autorius Jurgita Ramanauskienė