Mokyklinukai vasaros laukia tarsi svajonės išsipildymo. Pagaliau ateina ilgai lauktos atostogos. Deja, tėvams jos kelia ne tokias malonias asociacijas. Kasmet tenka sukti galvą, kuo užimti atžalas, kad jų atostogos praeitų smagiai, turiningai, kartu prasmingai…

 

Nepamiršti lavinti protHappy,Kid,Playing,With,Toy,Sailing,Boat,Indoors.,Travel,Andą

 

Nors atostogos skirtos poilsiui ir atotrūkiui nuo mokslų, visiškai atsiriboti nuo kognityvinių funkcijų lavinimo nederėtų. Mokytojai kasmet pastebi, kad mokiniai po ilgų vasaros atostogų į klases grįžta išsiblaškę, jiems sunku susikaupti, įsidėmėti informaciją, reikia laiko vėl įsivažiuoti į mokslų rutiną. Tai normalu, tačiau tėvai gali sumažinti šį atostogų efektą sumaniai užimdami atžalas.

 

Specialistai rekomenduoja net per atostogas neapleisti vaikų kognityvinių funkcijų lavinimo, tik tai daryti mažiau struktūruotai, žaidimų forma. Juk mokytis taip pat gali būti smagu!

 

Vienas geriausių būdų lavinti protą ir dėmesio sutelkimą yra skaitymas. Rekomenduojama, kad šiam užsiėmimui vaikas kasdien skirtų bent pusvalandį. Jeigu atžala nemėgsta skaityti, mėginkite tai iš pradžių daryti drauge, keliaukite į biblioteką ar knygyną, kur vaikas pats išsirinktų dominančią literatūrą. Jei knygos visiškai ne prie širdies, galima klausyti audioknygų. Nors poveikis nebus toks stiprus, tačiau protas vis tiek lavinamas. Ir dar – nepamirškite rodyti pavyzdį! Įrodyta, kad skaitančių tėvų vaikai dažniau patys mielai atsiverčia knygą.

 

Kognityvines funkcijas taip pat puikiai lavina įvairūs loginiai, strateginiai, stalo žaidimai. Tai gali būti puikus užsiėmimas visai šeimai lietingomis dienomis. Dauguma vaikų azartiškai įsitraukia į tokius žaidimus ir nė nepajunta, kad ne vien pramogauja, bet ir mokosi.

 

Dar viena puiki proga lavinti mažųjų smegenis – leisti juos į įvairias su tuo susijusias vasaros stovyklas, užsiėmimus. Svarbiausia rasti tokią kryptį, kuri vaiką domintų ir neprimintų dar vienos nemalonios pareigos.

 

Kelionės – smagus būdas pažinti pasaulį

 

Sakoma, kad keliaujame ne tam, kad pabėgtume nuo gyvenimo, o tam, kad gyvenimas nepabėgtų nuo mūsų. Iš tiesų dauguma žmonių pripažįsta, kad keliaudami jaučiasi gyviausiai, nes susiduria su unikaliomis patirtimis, aplanko naujas vietas, susipažįsta su naujais žmonėmis, kitomis kultūromis, papročiais… Jeigu tik turite galimybę, vasarą rekomenduojama pakeliauti kartu su vaikais. Nesvarbu, į užsienį ar po Lietuvą. Neįkainojamą patirtį vaikai gaus bet kuriuo atveju. Nematytų vietų lankymas ne tik smagus, įdomus, bet ir stipriai praturtinantis visomis prasmėmis. Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad reguliariai keliaujantys vaikai auga turėdami platesnį pasaulio suvokimą, socialesni, tolerantiškesni, labiau pasitikintys savimi, empatiškesni bei kūrybingesni. Margo pasaulio pažinimas – viena geriausių, sykiu smagiausių mokyklų.

 

Tiesa, rinkdamiesi kelionių kryptį atsižvelkite, kad būtų įdomu ne tik jums, bet ir atžaloms, kad būtų saugu, paprasta keliauti. Itin tolimos egzotiškos kelionės, žygiai po kalnus ir panašios avantiūros keliaujant su vaikais gali tapti didesniu vargu nei džiaugsmu, tad racionaliai įvertinkite savo pasirinkimą ir pasverkite visus „už“ ir „prieš“. Keliaujant su atžalomis dažnai tinka posakis „mažiau yra daugiau“.

 

Pabūti kartu

 

Tėvai vasaros atostogų labiausiai baiminasi dėl to, kad tenka vaikus palikti vienus namuose, nes patiems reikia dirbti. Mažesniuosius dėl šios priežasties gimdytojai veža pas senelius į kaimą, o kartais net samdo aukles. Visgi reikėtų išnaudoti ir savo atostogas, taip daugiau laiko praleidžiant su atžalomis. Specialistai sako, kad tam reikėtų skirti bent dvi savaites. Šiuolaikiniai tėvai vaikams skiria gerokai per mažai kokybiško laiko, o vasara tam labai palanki. Apklausos rodo, kad dauguma vaikų labai norėtų, kad jų tėvai su jais leistų daugiau laiko, svajoja kartu atostogauti, patirti smagių nuotykių. Taigi pagal šeimos galimybes susiplanuokite bendrą atostogų laiką – galbūt vyksite į kelionę, gal žygiuosite po Lietuvą, poilsiausite gamtoje ar smagiai leisite laiką namuose, tyrinėsite savo miestą. Svarbiausia, kad kartu! Toks laikas itin sustiprina tarpusavio ryšį.

 

Populiarus pasirinkimas – stovyklos

 

Pastaraisiais metais stovyklų paklausa stipriai išaugusi. Dažnai (ne)mokamose vietos užsipildo dar nė neprasidėjus vasarai, tad norint, kad vaikai galėtų jose dalyvauti, tėveliai tuo turėtų pasirūpinti gerokai iš anksto. Stovyklos – geras pasirinkimas vasaros užimtumui. Jų įvairovė tiek trukmės, tiek kainų, tiek tematikos prasme itin gausi, todėl tinkamą variantą galima rasti kiekvienam vaikui. Vienose organizuojama aktyvi veikla, kitose daugiau dėmesio skiriama kūrybai, protinei veiklai, gamtai pažinti ir kt. Renkantis stovyklą svarbu atsižvelgti į vaiko amžių, temperamentą, pomėgius. Paprastai stovyklos organizuojamos tokio amžiaus vaikams, kurie patys gali nuspręsti, ar jiems toks laisvalaikis įdomus ir priimtinas. Todėl atsižvelkite į jų norus ir pomėgius. Jeigu vaikas į stovyklą leidžiamas pirmą kartą, nereikėtų rinktis ilgos. Geriausia pradėti nuo dienos ar kelių.

 

Neperlenkti lazdos

 

Nors svarbu, kad net per atostogas vaikas užsiimtų prasminga ir jam naudinga veikla, tačiau jokiu būdu nereikėtų perlenkti lazdos planuojant atžalos laisvalaikį. Stovykla, būreliai, įdomūs užsiėmimai, išvykos, muziejai – visa tai labai gerai, bet reikia palikti laiko ir nieko neveikimui. Atostogos tam ir yra, kad vaikas galėtų atsipalaiduoti, skirti daugiau laiko sau, užsiimti tuo, kuo pats nori. Tai labai svarbu emocinei sveikatai. Leiskite atžaloms pačioms rinktis, ką norėtų veikti, palikite joms laisvo laiko. Nebijokite, kad vaikas nuobodžiaus. Net jeigu ir taip, nieko blogo. Atvirkščiai – psichologiniai tyrimai rodo, kad nuobodulys skatina kūrybiškumą bei savarankiškumą. Jeigu vaikas per dieną nieko doro nenuveikė, tik praslampinėjo kieme, irgi nieko blogo – juk visiems būna dienų, kai norisi tiesiog tinginiauti.

 

Smagios idėjos nuoboduliui išvaikyti

 

Natūralu, kad per ilgas vasaros atostogas kartais pasidaro nuobodu ir nežinoma, ką dar šaunaus nuveikti. Siūlome keletą smagių idėjų.

 

Stebėti paukščius. Juos galima fotografuoti, rasti jų pavadinimus internete ir net susidaryti katalogą. Tai taps savotiška vasaros atostogų paukščių kolekcija.

 

Gėlininkystė ir daržininkystė. Jeigu turite nuosavą kiemą, kodėl nepaskyrus jame plotelio mažam darželiui, kur vaikas galėtų eksperimentuoti augindamas gėlių, prieskoninių augalų ar net daržovių? Iš tiesų tą galima daryti ir bute, visa tai auginant vazonuose. Daugumai vaikų tokia veikla įdomi, be to, moko atsakomybės, rūpestingumo, plečia botanikos žinias. O kaip smagu paskui ragauti savo užaugintas gėrybes!

 

Filmų vakaras. Įsirenkite namuose kino teatrą – su spragėsiais, gėrimais ir visai šeimai tinkančiais filmais. Tai puikus pasirinkimas lietingoms vasaros dienoms ar vakarams po aktyvios dienos.

 

Gastronominis turizmas. Galite įvesti smagią tradiciją – kiekvieną sekmadienį išbandyti vis kitą miesto restoranėlį ir gardžiai papietauti su visa šeima nesirūpinant valgio gaminimu namuose. Puikiai atsipalaiduos ne tik vaikai, bet ir tėvai. Rinkitės kuo įvairesnes virtuves, skirtingų šalių valgius. Tai taps savotiška kelione po pasaulį. Jeigu to neleidžia galimybės, gastronomines keliones galima rengti ir savo namuose savaitgaliais, išbandant vis kitos šalies receptus.

 

Nemokamos pramogos mieste. Daugumoje Lietuvos miestų ir miestelių organizuojama įvairiausių nemokamų renginių, pradedant parodomis ir baigiant koncertais. Kodėl nepasidomėjus, kas vyksta jūsų gyvenvietėje ir neapsilankius tuose renginiuose su visa šeima? Vien pati nemokamų renginių medžioklė gali tapti įdomia pramoga.

 

Šeimos iškyla. Gyvenate netoli miškelio, ežero, upės ar parko? Kodėl nesurengus ten smagios iškylos su pikniku? Tai puiki alternatyva nuobodžiai vakarienei namuose.

 

Trumpą išvyką spėsite suorganizuoti net po darbo dienos!

 

Vasaros nuotykių knyga. Galite vaikus paskatinti sukurti vasaros nuotykių knygą. Tegul čia klijuoja gražiausių akimirkų nuotraukas ir pateikia trumpus aprašymus. Knygai galima naudoti viską – įdomų filmą primenančius kino bilietus, džiovintas gėles, surinktas pas močiutę kaime, kriaukleles, rinktas atostogaujant prie jūros ir kt. Tai bus įdomus visos vasaros projektas, kuris vėliau primins džiugias atostogų akimirkas. Tokios ir panašios veiklos įtraukia vaikus ir skatina jų kūrybiškumą.

 

Įdomu

  • 75 % tėvų norėtų, kad vasaros atostogos truktų trumpiau. Dauguma rinktųsi, kad jos tęstųsi dvi savaites.
  • 58 % tėvų jaučia stresą, kai reikia sugalvoti, kaip užimti vaikus per vasaros atostogas.
  • 75 % tėvų prisipažįsta kasmet nekantriai laukiantys vasaros atostogų pabaigos.

 

Autorius Jūratė Survilė