Vyrai ir moterys gali būti tik draugai?
2023-03-21 10:20Klausimas, ar vyras ir moteris gali būti tik draugai, bene toks keblus, kaip ir kas atsirado anksčiau – višta ar kiaušinis? Nuomonių sklando įvairių ne tik tarp eilinių piliečių, ginčijasi ir patyrę santykių ekspertai, psichologai, sociologai bei kitų sričių specialistai. Taigi, ar tarp Marso bei Veneros gali egzistuoti tik platoniškas ryšys?
Pasenusi pasaulėžiūra
Apklausos atskleidžia, kad daugelis žmonių (tiek vyrų, tiek moterų) įsitikinę, jog platoniška draugystė tarp skirtingų lyčių heteroseksualių atstovų neįmanoma. Niujorko psichologė Linda Sapadin teigia, esą toks požiūris klaidingas ir nulemtas praėjusios eros kultūrinių bei socialinių aspektų. Dar visai neseniai moterys šeimininkavo namuose, o pinigus šeimai uždirbo išskirtinai tik vyrai. Taigi, lytys gyveno skirtinguose pasauliuose ir juos sujungdavo tik viena – romantiški santykiai. Dabar vyrai ir moterys ne tik kartu dirba, bet ir dalijasi bendrais pomėgiais, diskutuoja jiems svarbiomis temomis, drauge sportuoja, net valdo valstybes ir užsiima pačiomis įvairiausiomis bendromis veiklomis. Moterų ir vyrų pasauliai neišskiriamai persipynė ir juos išvien laikantys klijai toli gražu nebūtinai turi turėti romantinį ar seksualinį atspalvį. Visa tai lėmė, kad psichologai, sociologai bei komunikacijos ekspertai ėmė siųsti kitokią žinutę: vyras ir moteris gali būti tik draugai, nors tai gana sudėtinga.
Slapti vyrų lūkesčiai
Viskonsino universitete (JAV) atliktas tyrimas su 88 draugų poromis, kur vienas bičiulių yra vyras, o kitas – moteris. Jų prašyta pasižadėti, kad tarpusavyje nediskutuos apie tai, kas vyko tyrimo metu, kai šis baigsis. Tuomet draugų poros išskirtos ir jiems užduoti įvairūs klausimai, siekiant išmatuoti romantiškų jausmų lygį esamoje draugystėje. Paaiškėjo, kad dauguma moterų tokioje draugystėje iš tiesų jaučia grynai platonišką artumą, tačiau vyrai neretai slepia romantiškus jausmus. Maža to, daugelis tokių vyrų įsitikinę, kad tą patį jaučia ir jų draugė, tik irgi tai slepia. Romantiškus jausmus bičiulei puoselėjantys stipriosios lyties atstovai netgi slapta viliasi, kad ateityje jų santykiai peraugs į šį tą daugiau. Ši studija atskleidžia, kad moterys tiki, jog vyrai ir moterys gali būti tik draugai, o vyrai šį tikėjimą griauna. Žinoma, tai nereiškia, kad tikra platoniška draugystė tarp skirtingų lyčių neįmanoma. Tiesiog tokio tipo draugystės susiduria su gerokai daugiau iššūkių nei tos, kuriose abu bičiuliai yra tos pačios lyties.
Įtakos turi ir amžius
Tikrai nieko nestebina, kad darželinukas ar pradinukas turi priešingos lyties draugų. Taip pat mažai kas tuo stebisi ir senjorų tarpe. Tai atrodo natūralu ir nekelia slaptų minčių apie romantišką ar seksualinę potekstę. Kas kita, kai kalba pasisuka apie jaunus, vaisingo amžiaus, šeimas kurti tinkamo amžiaus žmones. Sunkiai kas patikėtų, kad 20-metis jaunuolis nepuoselėja jokių romantiškų ar seksualinių lūkesčių bendraamžei draugei. Ypač jeigu jis neturi merginos, o ji – vaikino. Tokias mintis prikiša pati gamta, juk jauni vyrai ir moterys instinktyviai skatinami kurti tarpusavio ryšį tam, kad būtų pratęsta giminė. Visgi seniai nebesame vien instinktų valdomos būtybės, tad gal kartais apie juos reikėtų tiesiog pamiršti? Tai sunkus iššūkis visuomenei, todėl vis dar gajus įsitikinimas, kad tarp jaunų ar vidutinio amžiaus vyrų bei moterų visuomet yra kažkas daugiau.
Antrosios pusės reakcija
Kol priešingų lyčių bičiuliai neturi antrųjų pusių, įtarinėjimai, kad jie vienas kitam puoselėja romantiškus jausmus, jiems tik kelia juoką. Koks skirtumas, ką mano smalsi kaimynė ar atsitiktinis gatvės praeivis. Viskas tampa daug sudėtingiau, kai vienas ar abu iš tokių draugų turi antrąsias puses. Paprastai tokiu atveju sakoma: šį draugą turiu labai seniai, su antrąja puse dar nė nebuvome pažįstami ir mano vyras nė kiek nepavydi tokios draugystės, leidžia jai toliau gyvuoti. Ir iš tiesų psichologai patvirtina, kad antroji pusė dažnai neprieštarauja tokiai draugystei. Deja, tik garsiai, o viduje tokioje situacijoje įprasta jaustis nesaugiai. Antroji pusė nedrįsta prisipažinti esanti nepatenkinta vyro ar žmonos draugyste su priešingos lyties atstovu. Atrodo, žema pripažinti, kad tam žmogui pavydite, baiminatės, kad jis išskirs jūsų porą. Todėl partneriai linkę apsimesti emancipuotomis asmenybėmis, kurios mąsto šiuolaikiškai ir neturi nieko prieš vyro ir moters platonišką draugystę bei tiki tokios egzistavimu. Tik toks apsimetinėjimas anksčiau ar vėliau išlenda kaip yla iš maišo. Santykiuose kyla vis daugiau nepagrįsto nepasitenkinimo, ginčų, įtarinėjimų, priekaištų. Viena iš pusių ilgai gali nė nesuprasti, kodėl partneris taip elgiasi, kur yra tikrosios nepasitenkinimo šaknys. Ypač kai įtampą kelianti draugystė su priešingos lyties atstovu tikrai yra grynai platoniška, be jokių slaptų užmačių ir jausmų. Dažniausiai tokia antrosios pusės draugystės su priešingos lyties atstovu „tolerancija“ baigiasi lankymusi santykių psichoterapeuto kabinete arba skyrybomis…
„Tai netinkama“ mitas
Dažnai draugystė tarp priešingų lyties atstovų kelia įtampą. Net tada, kai antroji pusė nuoširdžiai jai neprieštarauja, kai to niekaip nekomentuoja nei kiti bičiuliai, nei giminaičiai, kolegos ar kaimynai. Psichologai pastebi, kad platoniškuose vyro ir moters santykiuose įtampos vis tiek būna gerokai daugiau nei tarp tos pačios lyties atstovų draugystės. Viskas dėl visuomenėje įsišaknijusio mito, kad tokia bičiulystė ar bent tam tikri jos aspektai tiesiog netinkami. Elgsenos tinkamumo klausimą tyliai patys sau neretai kelia ir tokie draugai. Tarkime, ar tikrai tinkama eiti su priešingos lyties bičiuliu į koncertą, kai šeima, antroji pusė ir vaikai likę vakaroti vieni namuose? Ar tinkama per Valentino dieną įteikti vienas kitam dovanėlę dėl tvirtos platoniškos meilės? Ar tinkama kartu eiti į pirtį? Kviestis vienam kitą į svečius, kai daugiau nieko nėra namuose? Panašių klausymų kyla galybė. Neužtikrintumas ir nesaugumas lydi ne tik aplinkinius, bet ir pačius žmones, kurie puoselėja platonišką draugystę. Jie tarsi nuolat saugosi, kad neperžengtų „tinkamumo“ ribos ir nepaskatintų aplinkinių imti įtarinėti, kad tarp jų įsiplieskusi romantikos ar geismo liepsnelė.
Seksualinė įtampa
Nesvarbu, kad vyras ir moteris puoselėja grynai platonišką draugystę, nė vieno jų seksualumas dėl to niekur neišgaruoja. Taip, galbūt jiedu tikrai neturi jokių slapčių užmačių, nejaučia vienas kitam nieko romantiško, nekelia vienas kitam geismo, visgi situacijos, kai teks susidurti su vienas kito seksualumu bei jį sužadinančiomis kūno dalimis, neišvengiamas. Pavyzdžiui, moteris siekia kažką paimti nuo stalo ir lenkdamasi krūtimis netyčia brūkšteli bičiuliui per ranką. O gal bičiulis, norėdamas padėti draugei kažką pasiekti, prieina iš nugaros ir kone ją apglėbęs savo kūnu ir tvirtai prisiglaudęs padeda jai tą kažką nukelti nuo lentynos. Įprastai tokiose situacijose bent trumpam dvelkteli kūniškumo sužadintos visiškai neplatoniškos mintys, atsiranda trumpalaikis nepatogumas. Žinoma, dažnai draugai apie tai vienas kitam nė neprasitaria arba sugeba iš to kartu pasijuokti. Visgi visuomet yra tikimybė, kad akimirka netikėtai sužibusios aistros gali virsti visa keičiančiu geismu. 62 % žmonių, turinčių priešingos lyties draugų, pripažįsta, kad jų santykiuose egzistuoja seksualinė įtampa. Moterys tai įvardina kaip labiausiai erzinantį dalyką platoniškoje draugystėje su vyru. Vyrai tai vertina kitaip ir pripažįsta, jog dažnai draugystei užsimegzti pagrindą ir padėjo ne kas kita, o pirminis seksualinis potraukis, kuris nebuvo patenkintas (kai kuriais atvejais buvo) ir vėliau peraugo į gilesnę, dvasinę bendrystę.
- Internetinėje pažinčių svetainėje match.com atlikta 1400 narių apklausa atskleidė, kad 63 % žmonių turėjo platoniškų draugysčių, kurios baigėsi romantiškais ar seksualiniais santykiais.
- Tos pačios apklausos respondentai įsitikinę, kad dažniau klaidingai platonišką draugystę supranta vyrai, esą jie dažniau turi romantiškų bei seksualinių lūkesčių. Taip manė 64 % apklausos dalyvių.
- 94 % respondentų sakė, kad įmanoma įsimylėti žmogų, su kuriuo iš pradžių siejo tik draugystė.
- 71 % jų netgi norėtų, kad santykiai su antrąja puse būtų prasidėję kaip platoniška draugystė.
Autorius Jūratė Survilė