Maisto magija
2022-03-09 08:06Būrimas iš maisto nukelia į pagonybės laikus, kai į puotas susirinkusi bendruomenė planuodavo ateitį, domėjosi, ar pilni aruodai. Šias tradicijas perėmę krikščionys iki šiol tiki, kad valgiais ir gėrimais gausus šventinis stalas neša laimę. Mistikas-ezoterikas Nicholas Kin supažindina su populiariausiais būrimais iš maisto.
Kada geriausia burtis?
Daugelis švenčių yra pagoniškos, nors jos priimtos pagal krikščioniškąją tradiciją. Kai kur jos buvo, o kai kur vis dar išlikę poilsio dienomis, vadinasi, atliko svarbų vaidmenį. Todėl nenuostabu, kad įvairūs burtai, tarp jų – būrimas maistu, geriausiai veikia būtent per pagoniškas šventes. Helovinas, švenčiamas spalio 31-ąją, buvo tarsi pagoniškos Naujųjų metų išvakarės. Todėl laikomas tinkamu metu žvelgti į ateitį. Tai taip pat buvo diena, skirta romėnų vaismedžių deivei Pomonai, tad obuoliai per Heloviną atlieka pranašystės vaidmenį – dauguma jų susiję su tuo, kas ir kada susituoks.
Burtai iš praeities
Deja, kai kurie burtai maistu liko užmarštyje, jų atkurti nepavyksta net profesionaliems burtininkams. Tačiau vis dar yra nuotrupų apie kritomantiją, kuri susijusi su šviežiai keptos duonos ar pyragų ženklų skaitymu. Aukojamų pyragų tešlą atidžiai išnagrinėdavo ir vėliau ant jos papildomai berdavo miltų, tokiu būdu ieškodavo atsakymų į dominančius klausimus. Visgi įvairiose kultūrose kritomantiją atlikdavo ir interpretuodavo skirtingai. Amerikos čiabuvių gentyse kiekvieną rytą kaip ritualinę auką naudojo pyragų ar duonos miltų mišinius, kuriuos genties žmonės nešiodavosi su savimi kaip sėkmės simbolį. Štai graikų kultūroje kritomantijos sąvoką vartodavo apibūdinti burtams pagal javų grūdus. Senovės Graikijos šventikai burdavo su kukurūzų grūdais: buriantysis išbarstydavo grūdus ant ką tik paaukotų ar aukojamų gyvūnų ir bandydavo perskaityti nuo gyvūno judėjimo ir grūdų susiformavusius piešinius.
Štai viduramžiais ateitį bandydavo spėti iš sūrio. Deja, šis būrimas iki mūsų dienų neišliko. Kai kurių teigimu, šiam būrimui didžiausios įtakos turėjo sūrių skylių formos – širdies forma reiškė meilę, o tam tikras skyles skaitė kaip inicialus. Anuomet jaunos moterys, bandydamos išsipranašauti būsimus vyrus, ant sūrio gabalų užrašydavo simpatijų vardus. Vardas, ant kurio sūryje pirmiausia atsirasdavo pelėsis, ir laikomas idealiu mylimuoju. Verta paminėti, kad graikų būrėjas Artemidoras nemanė, jog būrimas sūriu yra patikimas, tad įtraukė sūrio būrėjus į savo „klaidingų būrėjų“ sąrašą, kaip ir būrimą kauliukais, sieteliais bei nekromantais. Jo manymu, sapnų ir kepenų būklės interpretavimas daug patikimesnis ateities pranašavimas.
Alfitomantija įkvėpė būrėjus atskleisti melą ir nesąžiningumą su specialiais pyragaičiais, pagamintais iš kvietinių ir miežinių miltų. Manyta, kad tie, kurie turi ramią sąžinę, lengvai praryja kąsnį, o melagiai ir piktadariai paspringsta. Panašus išbandymas gyvavo viduramžių Anglijos teisėje, tačiau specialius pyragus pakeitė atitinkama duonos ir sūrio „teismo riekelė“. Anuomet sklandė gandai, kad alfitomantija praktikuojama netoli Laviniumo miesto esančio ir šventu vadinto miško, kur siekdavo patikrinti moterų tyrumą. Pasakojama, kad bendruomenės kunigai laikė gyvatę arba, kai kurių teigimu, slibiną, miške esančiame urve. Tam tikromis metų dienomis ten išsiųsdavo jaunas moteris užrištomis akimis, kurios nešdavosi pyragą iš miežinių miltų ir medaus. Teigiama, kad teisingu keliu merginas vesdavo velnias, ir tų, kurios būdavo skaisčios, pyragus gyvatė suėsdavo, o kitų – atsisakydavo.
Prietarai apie maistą
Dauguma liaudies ženklų susiję su maisto produktais, nes protėviai, padedami maisto, galėdavo pritraukti sėkmę ir turtus, taip pat žalą kitiems ar užtraukti kitokią nemalonę. Todėl senovėje jie ypač atsargiai elgėsi su valgiu, atkreipdavo dėmesį į įvykius, susijusius su juo. Juk ne veltui daugelis patarlių ir liaudies ženklų apie maistą išliko iki šių dienų. Štai keletas populiariausių ir gyvuojančių iki šiol:
- Jeigu valgote tamsoje ar pasislėpę, tikėtina, kad vaikai užaugę taps vagimis.
- Išmesti duoną didelė nuodėmė. Tas, kuris išmeta pusiau suvalgytus gabalus ir nepanaudoja jų geriems tikslams (nesušeria gyvuliams), taps vargšu.
- Užspringti prie stalo reiškia, kad kažkas atskuba vakarienės.
- Ąsočio negalima laikyti atviro – sakoma, kad tuomet gėrime nusistovės priešo galia.
- Jei paprašys paduoti druską prie stalo, ją duodami būtinai nusišypsokite – kitaip susiginčysite.
- Obuolys nukrito nuo stalo – ruoškitės į pasimatymą.
- Išlieta arbata reiškia, kad tądien galite sulaukti nesusipratimo.
- Pietų pradžioje ir pabaigoje suvalgykite riekelę duonos su druska. Taip užsitikrinsite ilgalaikę laimę.
- Nevalykite trupinių nuo stalo delnu, antraip vėliau tuo pačiu delnu prašysite trupinių.
- Stalo valymas popieriniu rankšluosčiu – galimo ginčo ženklas.
- Nevalgykite žirnių tuščiu skrandžiu, antraip ką nors nuliūdinsite.
- Pamiršti šaukštą ant stalo po vakarienės – būsimo svečio ženklas.
Saldūs sapnai
Įsimylėjėlių temą gaubia įvairūs prietarai ir papročiai. Nenuostabu, kad į keliamas vestuves iš visų pašalių sulėkdavo ištekėti trokštančios merginos. Nesunku sužinoti, ar lemta ištekėti už mylimojo. Tam reikia pasiskolinti nuotakos žiedą ir gabalėlio vestuvių pyrago. Perkišti tą gabalėlį per žiedą tris kartus, kiekvienąsyk garsiai ištariant Jo vardą. Užrašyti mylimojo vardą ant turkio spalvos popierėlio, įsprausti jį į pyrago gabalėlį ir pasikišti po pagalve. Jei širdies karalaitis prisisapnuos, laukti laimingų vestuvių.
Kalėdų džiaugsmas
Į tradicinio Kalėdų pyrago tešlą visada įmaišydavo sidabrinę monetą. Sakydavo, kad tas, kuriam atiteks gabalėlis su moneta, visus metus bus laimingas. Kažin ar šiandien rasite sidabrinių monetų, tačiau tiks sidabriniai papuošalai. Beje, kiekvieno daikčiuko prasmė skirtinga: pasagėlė – laimei, žuvis – vaisingumui, žiedas – vestuvėms, katė – troškimams ir sėkmei, paukštis – dvasios stiprybei.
Meilės obuolys
Pasikvieskite draugių ir iš obuolio išsiburkite, kuri pirmoji ištekės. Supjaustykite obuolį į tiek dalių, kiek yra besiburiančių, pradurkite skylutes ir perverkite virvutę. Po ir virš obuolio skiltele užmegzkite mazgą, kad gabalėlis tvirčiau laikytųsi. Sukite savąsias virvutę virš galvos. Ta, kurios obuolys perskils ir nukris ant žemės, ištekės pirmoji.
Kiaušinių daužymas
Yra velykinis paprotys nuo kalnelio ridenti žalius ančių arba žąsų kiaušinius. Jeigu kiaušinis nurieda nesudužęs, metai bus laimingi. Jei panorėsi išmėginti savo laimę, nudažyk kiaušinį, kad išsiskirtų iš kitų. Išmargink arba nudažyk atitinkama spalva: raudonas simbolizuos meilę, žalias – pinigus, geltonas – profesiją.
Pranašingas svogūnas
Pranašavimai iš svogūno – kromniomantija, tikriausiai kilo dėl jautrumo šiai daržovei. Kiek ašarų pralieta pjaustant svogūnus! Jei norite išsirinkti atsakymą iš kelių variantų (pvz., pasirinkti gerbėją), surašykite juos ant atskirų lapelių, susmeikite į svogūnus ir juos pamerkite. Pirmasis sudygęs svogūnas ir duos atsakymą. Daiginimui labiausiai tinka šventa vieta, nes ten dvasios malonios.