Trečioji akis – žmogaus vidinis kompasas
2022-02-02 07:59Vienas svarbiausių žmogaus energetinių taškų ajurvedos tradicijoje – šeštoji čakra, arba trečioji akis. Tai jausmų, pojūčių ir proto centras, čia susitinka sąmonė ir pasąmonė. Tad šiame nedideliame taškelyje formuojasi sapnai, vyksta subtiliojo pasaulio pažinimas, tačiau taip pat kaupiasi stresas, nerimas, įtampa. Tad svarbu pažinti šeštąją čakrą, o prireikus harmonizuoti jos subtilią energiją.
Mokslininkų patvirtinta legenda
Senovės Graikijos filosofai buvo įsitikinę, kad trečioji akis yra centrinėje smegenų dalyje. Ją vaizduodavo ne kaip akį, o kaip ertmę, per kurią žmogus geba priimti iš kosmoso gyvybinę energiją. Manyta, kad garsiausi orakulai gebėdavo atmerkti savo vidinę akį ir taip pamatyti praeitį, dabartį ir ateitį. Taip manė ir Indijos žyniai, kurie trečiąją akį laikė aiškiaregystės organu. Nors šiuolaikiniame pasaulyje šia čakra domisi tik bioenergetikai ir ezoterikai, tačiau mokslininkai patvirtino, kad tam tikra prasme ankstyviausioje savo gyvenimo stadijoje visi žmonės turi tris akis. Mat žvelgiant į embrioną galima pastebėti 3 ryškius taškus besiformuojančios kaukolės priekyje. Mokslininkų nuomone, ši trečioji akis yra besivystanti kankorėžinė liauka. Tai nedidelis neporinis organas galvos smegenyse, kuris gali būti matomas tiriant ultragarsu, kai vaisius būna dviejų mėnesių. Tuo pačiu metu formuojasi lęšiukas, fotoreceptoriai ir nervų ląstelės tarpinių smegenų zonoje. Šis taškas stebimas itin trumpą laiką ir greitai paslepiamas sparčiai augančių smegenų ląstelių. Kita teorija rodo, kad ankstyvieji žmogaus protėviai galėjo turėti visiškai funkcionuojančią trečią akį kaktos centre. Pagal biogenetinį Müllerio-Haeckelio dėsnį, embrionas glausta forma išgyvena savo rūšies istoriją, gimdoje besivystančiam vaisiui eilės tvarka pasireiškia morfologiniai ir anatominiai evoliucinių protėvių požymiai. Ši teorija atrodo net labai tikėtina, nes net ir šiais laikais aptinkama gyvūnų rūšių, kurie turi tris akis. Naujojoje Zelandijoje paplitęs snapagalvis driežas haterija turi trečią pakaušinę akį. Ji paslėpta po vaiskia plėvele ir mokslininkai negali tiksliai įvardyti šio organo paskirties. Manoma, kad papildoma akis buvo būdinga daugeliui roplių, tačiau pradėjo nykti maždaug prieš 200 mln. metų. Mokslininkai spėja, kad toks regėjimas leisdavo ropliams reguliuoti organizmo paros aktyvumą. Sugavusi saulės spindulius trečia akis paversdavo juos nerviniu impulsu ir nukreipdavo į kankorėžinę liauką, kur duodavo komandą nebegaminti hormono melatonino.
Kitoks regėjimas
Roplių trečioji akis galėjo pasižymėti ir įdomesnėmis savybėmis. Toks organas, evoliucinės biologijos tyrinėtojų įsitikinimu, turėjo būti jautrus magnetiniam laukui ir elektromagnetiniams virpesiams. Bent teoriškai trečioji akis galėjo užfiksuoti ultra- ir infraraudonųjų bangų dažnį. O tai yra garsinė, ne vizualinė informacija. Tad roplių trečioji akis nėra akis tiesiogine prasme, veikiau tarpinis jutimo organas. Turėdami tokį unikalų organą ropliai itin jautriai reaguoja į įvairius gamtos kataklizmus: žemės drebėjimus, magnetines audras, ugnikalnių išsiveržimus. Įdomu tai, kad tokios informacijos užfiksavimas (pvz., vadinamasis garsų matymas) nėra jau toks nelogiškas, kaip gali skambėti. Tiek ropliai, tiek žmonės turi tam pritaikytas smegenis. Juk garso bangos, šviesos impulsais perduodamas vaizdas ar bet kokia kita išorinė informacija smegenyse užkoduojama kaip serija nervinių impulsų. Jie keliauja tarpinių smegenų apatine dalimi, virš kurio yra regimasis gumburas. Dalis per regos ar kitus organus smegenis pasiekusios informacijos suarchyvuojama už atmintį atsakinguose centruose, o prireikus ištraukiama ir nervinių impulsų seka pasiunčiama į regimąją smegenų žievės dalį. Ten šviesa ir spalvos ar galimai regimas garso bangų pojūtis vėl gali būti paverčiamas vaizdu. Dėl tokios sudėtingos sistemos žmonės gali svajonėse regėti vaizdus. O juk svajojama užsimerkus. Tad ir aiškiaregystės vaizdai regimi tuomet, kai nedirginama akių tinklainė. Informacija, kaip manoma, keliauja iš trečiosios akies nervų į tas smegenų sritis, kurios suvokia vaizdus. Visgi tai tik teorija. Klasikinis mokslas negali jos pagrįsti eksperimentais. Net jeigu ir būtų pripažįstama, kad egzistuoja ateities matymas, ekstrasensorinis suvokimas, kol kas dar nesukurta tinkamų prietaisų šiems reiškiniams užfiksuoti. Tad visa tai paliekama metafizikos sričiai. O ja besidominčiųjų nestebina trečioji akis. Dar ankstyvojo paleolito laikais primityvios gentys žyniams trepanuodavo kaukoles – atverdavo angą momens srityje. Tokią praktiką egzistavus rodo archeologiniai radiniai, o mokslininkai neabejoja, kad ją taikė mėgindami atverti mistinę trečiąją akį.
Kaip trečioji akis suvokiama šiandien?
Bioenergetikai galėtų pasakyti, kad senosios gentys, taikydamos barbarišką trečiosios akies atvėrimo praktiką, buvo gerokai tikslesnės. Mat fiziškai atidarydavo ertmę tinkamoje kaukolės vietoje. Šiuolaikiniai žmonės ir fizinį, ir metafizinį pasaulį suvokia gerokai subtiliau. Tad trečiosios akies čakra, arba adžna, vaizduojama virš antakių. Adžna siejama su natūraliais kūno bioritmais. Taip pat manoma, kad šioje čakroje yra magnetito kristalų dalelių. Tad ji veikia tarsi vidinis kompasas, leidžiantis orientuotis ir pasaulyje, ir gyvenime. Šis vidinis orientyras leidžia aiškiai išvysti tuos dalykus, kurie negali būti regimi įprastomis akimis. Tad nenuostabu, jog sietina su intuicija. Juk ne be priežasties nuojauta vadinama šeštuoju pojūčiu, juk adžna yra šeštoji čakra. Ši čakra, manoma, leidžia ne tik įžvelgti ateities fragmentus, tačiau ir galybėje išorinės informacijos aptikti tam tikrus šablonus, pasikartojimus, programas ir dėsningumus. Tad ji taip pat natūraliai tapatinama su vaizduote, kūrybiniais gebėjimais, gyvenimiškais tikslais ir ambicijomis. Beje, bioenergetikai tikina, kad pagal tai, ar žmogus yra atviras naujovėms, kūrybai ir įvairioms patirtims, galima be specifinės diagnostikos nustatyti, ar jo trečioji akis yra atvira ar uždara. Įdomu tai, kad trečioji akis šiuolaikiniame pasaulyje itin glaudžiai susijusi su psichologijos mokslu. Mat būtent čia susidaro tikroji motyvacija ir saugomi įsitikinimai apie save, gyvenimą ir pasaulį. Šios čakros esmė – tiesa ir aiškumas, tačiau žmogus ne visada atviras tai tiesiai ir neretai turi galybę įsitikinimų, neatitinkančių realybės, ribojančių ar neigiamų patirčių. Visa tai tarsi emocinės šiukšlės užkemša šį itin svarbų energetinį kanalą. Tad žmogus nėra pajėgus išvysti nei savojo realaus vaizdo, nei objektyviai įvertinti jį supančio pasaulio. Psichologai mėgina šiuos vadinamuosius blokus pašalinti taikydami psichoterapiją, o štai bioenergetikai ir parapsichologai moko suvokti, kad viskas šiame pasaulyje tarpusavyje susiję ir kad žmogus, išmokęs valdyti savo energiją, tampa pajėgus valdyti savo gyvenimą. O pasiekus tam tikrą trečiosios akies atvėrimo lygmenį gali būti pasiekiama pakitusios sąmonės būsena, pvz., transas.
Trečiosios akies būsena
Tokių potyrių kaip transas reikia toli gražu ne visiems. Šiems išgyvenimams psichika ir kūnas turėtų būti specialiai ruošiami. Visgi visiems derėtų suvokti, kas užgniaužia natūralią energijos tėkmę. Bioenergetikų tikinimu, adžnos energetinį centrą greičiausiai užveria didžiulis ir nuolat juntamas nerimas, traumuojančios patirtys (smurtas, karas, prievarta), taip pat iliuzijos, kurias žmonės susikuria. Trečioji akis slopinama, kai atsisakoma priimti realybę tokią, kokia ji yra. Į energetinių kanalų kategoriją nepatenka svajonės. Žmogus gali svajoti ir net manifestuoti troškimus, tačiau šie dalykai neturėtų pakeisti realybės. Mat vos tik visiškai panyrama į iliuzijų pasaulį, prarandamas ryšys su Žeme. O tai prieštarauja žmogaus prigimčiai. Mat žmogus kaip dvasinė ir energetinė būtybė visada sietina su dviem pasauliais. Jo energetinis kūnas per trečiąją akį pririštas prie visatos vibracijų, o fizinis kūnas sugeria tai, kas atkeliauja iš Žemės. Bioenergetikai tikina, kad šis dualumas nėra prieštaringas, atvirkščiai – tuomet, kai žmoguje vyrauja energetinė harmonija, jo galimybės ypač išsiplečia.
- Jeigu šioji čakra subalansuota, žmogus yra ryžtingas, turi puikią atmintį, nėra prisirišęs prie materialių dalykų, aiškiai skiria iliuzijas ir fantazijas nuo intuicijos ir geba pastarąja tinkamai pasinaudoti. Žmonės, kurių trečioji akis tinkamai prasivėrusi ir harmoninga, paprastai suvokia savo gyvenimo prasmę, yra išmintingi ir neturi mirties baimės.
- Žmogus su per silpna ir uždara trečiosios akies čakra masto racionaliai, bet ribotai. Jis nepajėgus atsiverti naujoms idėjoms, pamatyti didesnio paveikslo ar pažvelgti už savo įprastinės rutinos ir problemų. Toks asmuo dažnai priima klaidingus sprendimus, patiria nusivylimus. Užverta trečioji akis neleidžia pajusti empatijos, tad dažnai vargina konfliktai su kitais, o dar dažniau juntamas nusivylimas ir nuoskaudos dėl kitų neva netinkamo elgesio.
- Kai trečioji akis per daug atvira, žmonės irgi negali gyventi harmoningai. Kartais net regimos haliucinacijos. Tai gali patirti tie, kurie netinkamomis priemonėmis ar dirbtinai atveria adžna čakrą. Kraštutiniai atvejai gana reti, kur kas dažniau per daug atsivėrusi trečioji akis pasireiškia perdėtu intelektualumo demonstravimu, dogmatiškumu, polinkiu vertinti ir teisti. Tokie žmonės patiria daug streso, nes atviras energetinis kanalas į save sutraukia viską, kas yra aplink. Tad gali kamuoti kaktos ar smilkinių srities skausmai. Dažnai esant atvirai ir nekontroliuojamai trečiajai akiai vaizduotė per daug įsisiūbuoja ir pradedami kurti nerealūs scenarijai, kamuoja košmarai.
Neatverti, bet subalansuoti
Tiek per atvira, tiek visiškai užsivėrusi trečioji akis neleidžia žmogaus energetikai veikti harmoningai, o dėl to ilgainiui tiek psichiką, tiek kūną gali užgožti ligos. Trečiosios akies čakra energetiškai maitina smegenis, nervų sistemą, akis, ausis ir nosį. Tad stingant energijos gali prasidėti migrena, sinusitas, kamuoti regos problemos ir hormonų pusiausvyros sutrikimai. Kai priimama per daug negatyvios informacijos, sutrinka miego ritmas, prasideda panikos priepuoliai, vystosi depresija, kamuoja stuburo skausmai. Esant tokiems simptomams pirmiausia derėtų atlikti apsivalymo meditacijų ciklą. Šios meditacijos šiek tiek primena maginį ritualą, mat mėginama sąmoningai sutramdyti energijų srautus. Medituojama atsigulus ir uždegus 4 žvakes (visoms pasaulio kryptims). Tai vadinamasis ugnies ratas, kuris padeda sudeginti energetines šiukšles. Patogiai įsitaisius ir nurimus pradedamas kvėpavimo stebėjimas. Galima uždėti po pirštą virš antakių ir mėginti pajusti, kaip ja teka energija. Trečiosios akies čakrą atitinka mėlyna arba indigo spalvos, tad medituoti derėtų įsivaizduojant būtent šią spalvą, tarsi būtų žvelgiama į žvaigždėmis nusėtą dangų. Norint, kad meditacija būtų lengvesnė, galima įsivaizduoti, kad įkvepiama mėlyna arba indigo spalva, o iškvepiama viskas, kas nereikalinga, ir tai virsta tamsiais dūmais. Tokiai meditacijai kasdien (su arba be ugnies rato) derėtų skirti bent 10 min. arba kol pojūčiai harmonizuojasi. Po meditacijos derėtų įsivaizduoti, kad šioji čakra susikleidžia kaip gėlės žiedas – vietos energijai pratekėti yra, bet čakra nėra ir visiškai atvira.
- Čakroms harmonizuoti tinka joga, specialisto parinkta aromaterapija, reiki masažai. Trečiosios akies čakrai gydyti naudojamas ametistas, lazuritas, safyras, fluoritas. Jie atkuria organizmą po emocinių sukrėtimų. Šiuos akmenis palanku liesti patiriant stresą, susinervinus ar pajutus skausmus. Taip pat galima nešioti iš jų pagamintus auskarus.
- Trečiosios akies čakrą palankiai veikia maistas, gausus baltymų ir omega-3 riebalų rūgščių. Tai riebi žuvis, riešutai, saulėgrąžų sėklos ir sėmenys. Taip pat naudingos daržovės, juodasis šokoladas, kai kurios uogos, pvz., mėlynės ir braškės, pozityviai veikia pažintinius gebėjimus. Kūnas (ir fizinis, ir energetinis) žino, ko jam reikia, tad intuityvus valgymas gali papildyti prarastus resursus.
- Trečiosios akies čakrą palankiai veikia piešimo terapija, mandalų ar įprastas spalvinimas. Svarbiausia piešiant per daug negalvoti ir nekurti sau apribojimų. Piešiant, tapant ar spalvinant per judesius ir spalvas turėtų pasišalinti negatyvi energija, tinkamai stimuliuojami regos nervai. Piešti derėtų natūralioje šviesoje, leidžiant ultravioletiniams spinduliams nuslopinti kankorėžinės liaukos veiklą.
- Norint energetiniame kūne atkurti harmoniją, svarbu atsisakyti stimuliuojančių medžiagų – alkoholio, cigarečių ir, svarbiausia, narkotikų. Panorusieji plačiai atverti trečiąją akį neretai griebiasi haliucinogeninių preparatų, tačiau iš tikrųjų jie sukuria tik iliuziją, iškreiptas bei apgaulingas vizijas. Be to, žaloja fizinį kūną.
Įdomu
- Dauguma tautų išsaugojo legendas apie mistinę trečiąją akį, kuri regi praeitį ir ateitį, mato sielas, įžvelgia visatos reiškinių ir daiktų esmę. Hinduizmo pasekėjai vadino ją amžinybės akimi, antikos filosofai – kanalu, reguliuojančiu dvasios kiekį.
- Hinduizme dvasios mokytojai surasdavo trečiosios akies vietą žmogaus kaktoje ir pažymėdavo simboliniu raudonu apskritimu – tilaku (nepainioti su tika – specialia indžių žyme kaktose). Pagal tilaką mokytojai suprasdavo, ar mokinys dvasiškai auga: jei ji pakildavo aukščiau, reiškė, kad mokinys dvasiškai apsileido, paskendo žemiškuose rūpesčiuose, o jei nusileisdavo – geras ženklas.
- Žmonės su gera karma jau gimsta turėdami aktyvią trečiąją akį. Dorovingas gyvenimas, stiprus tikėjimas irgi ją atveria. Kartais tarpuakyje yra apgamas ar kitokia žymė, rodanti, kad praėjusiame gyvenime žmogus meditavo, buvo patyręs sielos nušvitimą.
- Savotišką trečiąją akį sukūrė Pietų Korėjos inžinierius. Speciali ant kaktos tvirtinama kamera nuo išmaniųjų telefonų priklausomiems žmonėms turėtų padėti išvengti nelaimingų atsitikimų.
- Prasidėjus pasaulinei pandemijai ir viešose vietose ėmus kūno temperatūrą matuoti elektroniniais termometrais buvo skelbiama, neva taip žalojama trečioji akis. Parapsichologai ir bioenergetikai gali nuraminti, kad temperatūros matavimo prietaisai žalos nei fiziniam, nei energetiniam kūnui nedaro. Čakras išbalansuoja iliuzijos, baimė ir netinkamas gyvenimo būdas.