Ajurveda nustato taisykles, ką ir kaip reikėtų valgyti, kad žmogus būtų sveikas ir stiprus. Svarbiausia individualioje mityboje pagal indų vedas yra geras virškinimas ir medžiagų apykaita. Norint būti sveikiems, reikia kiekvieną metų dieną valgyti, laikantis pagrindinių ajurvedos principų.

 

ajurveda

9 valgymo principai pagal ajurvedą:

 
  • Valgyti tik tada, kai esate alkani. Alkis reiškia, kad anksčiau suvalgytas maistas jau yra visiškai suvirškintas. Kartais gali atrodyti, kad esate alkani, tačiau iš tikrųjų tai reiškia, kad organizmui trūksta skysčių. Dehidratacija sukelia apgaulingą alkio jausmą. Reikėtų labiau įsiklausyti į savo kūną ir atpažinti tikruosius organizmo poreikius.
 
  • Valgyti ramioje ir jaukioje aplinkoje. Valgyti atsisėdus ir tai daryti, neužsiimant jokia pašaline veikla: nežiūrėti televizoriaus, neskaityti knygos, nesinaudoti telefonu ar kompiuteriu.
 
  • Valgyti tik tiek, kiek reikia. Visi žmonės yra skirtingi, su skirtingai poreikiais, skrandžio dydžiais, ir medžiagų apykaita. Reikėtų įsiklausyti į savo organizmą ir valgyti tik iki tada, kai pajusite sotumo jausmą.
 
  • Valgyti šiltą maistą. Idealiu atveju visada reikėtų valgyti tik šviežią, ką tik paruoštą maistą. Maistas tiesiai iš šaldytuvo naikina virškinimo galią (Agni), todėl jį reikėtų bent jau pašildyti. Tai padės užtikrinti normalią virškinimo fermentų veiklą.
 
  • Valgyti tik kokybišką maistą. Valgomas maistas turėtų būti sultingas ir su šiek tiek riebalų, kurie pagerina virškinimą ir vertingų maistinių medžiagų įsisavinimą. Vengti maisto produktų, kurie yra per daug sausi.
 
  • Nevalgyti kartu nesuderinamų maisto produktų. Nederinant maisto gali kilti įvairių virškinimo sutrikimų. Štai keletas netinkamų maisto derinių: vaisiai iš karto po valgio, sumuštiniai su sūriu, sūrio ir mėsos omletas, kiaušinis su duona, avižinė košė su pienu ir apelsinų sultimis, pupos ir sūris, mėsa ar žuvis su bulvėmis ir t. t.
 
  • Būti čia ir dabar, kai valgote. Valgant naudoti visus 5 pojūčius. Reikėtų skirti laiko įvertinti valgomo maisto kvapą, išvaizdą lėkštėje, maisto tekstūrą, burnoje atsiskleidžiančius skirtingus skonius ir garsus, kuriuos sukeliate, kai valgote tam tikrą patiekalą. Maistas skirstomas į 6 skonius: saldus (cukrus, medus, ryžiai, makaronai, pienas ir kt.), rūgštus (citrinos, kietasis sūris, jogurtas, actas ir kt.), sūrus (druska ir visi sūrūs maisto produktai), aitrus (aitriosios, Kajeno paprikos, imbierai ir kiti aštrūs prieskoniai), kartus (lapinės daržovės, ciberžolė, salotos ir kt.), sutraukiantis (granatai, pupos, lęšiai ir kt.).
 
  • Nevalgyti greitai. Neryti maisto dideliais kąsniais, o skirti pakankamai laiko, kad spėtumėte jį gerai sukramtyti. Virškinimas prasideda tada, kai maistas patenka į burną. Tad kramtymas yra neatsiejamas nuo gero virškinimo.
 
  • Valgyti įprastu laiku. Gamtai patinka ciklai ir reguliarumas, todėl šiais sveikos mitybos taisyklei nereikėtų dažnai nusižengti.
 

Maistas ne tik pasotina kūną, bet ir gydo. Ajurvedoje taip pat teigiama, kad maistas yra vaistas ir turi būti vartojamas tinkamai. Valgant maistą, tinkantį pagal fiziologiją, žmogaus kūnas sustiprėja. Tik tada žmogus jaučiasi laimingas, gyvybingas, nepriklausomai nuo jo amžiaus.