Visi žino, kad gera sveikata priklauso nuo to, ką valgome. Štai kodėl reikia rinktis tokį maistą, kuris būtų ne tik skanus, bet ir sveikas. O kartais netinkami deriniai gali sugadinti net sveikiausią mitybą. Kad taip nenutiktų, reikia žinoti, kokių maisto produktų geriau nevartoti kartu.

 

maistas

8 įprasti maisto deriniai, kurių geriau vengti:

 
  • Kakava + pienas. Kakava yra turtinga oksalo rūgšties, kuri blokuoja kalcio įsisavinimą. Vartojant kartu su kalciu, ši rūgštis sudaro oksalatų kristalus, kurie dideliais kiekiais kenkia inkstams. Žinoma, puodelis karšto šokolado kartą per savaitę nepakenks, bet reikėtų būti atsargiems, jeigu turima problemų su inkstais. Tokiu atveju rekomenduojama kakavą ruošti su liesu pienu.
 
  • Salotos + citrinos arba acto užpilas. Dauguma vitaminų ir kitų vertingų maistinių medžiagų (pavyzdžiui, karotenoidų), randamų daržovėse ir žalumynuose, geriau įsisavinami kartu su riebalais. Jeigu salotos gardinamos tik citrinų sultimis arba actu, organizmas negauna reikalingų maistinių medžiagų. Jeigu nepatinka gardinti salotų augaliniais aliejais, galima į salotas įpjaustyti šiek tiek avokado, alyvuogių ar riešutų.
 
  • Makaronai su sūriu + pomidorai. Tokie krakmolingi angliavandeniai kaip makaronai pradedami virškinti jau burnoje. Tai daryti padeda fermentas, randamas mūsų seilėse – ptialinas. Pomidorai turi rūgščių, kurios, net mažais kiekiais, skaido šiuos fermentus. Todėl krakmolas nėra iki galo suvirškinamas. Baltymai randami sūryje padėtį gali dar labiau pabloginti. Pomidorus rekomenduojama keisti nerūgštinėmis keptomis daržovėmis ar žalumynais (pavyzdžiui, bazilikais).
 
  • Kiaušiniai + rūkyta kiauliena. Šiame daugelio mėgstamame derinyje yra labai daug baltymų ir tai, anot mokslininkų, nėra sveika. Organizmui reikia labai daug energijos, kad suvirškintų tokį maistą. Todėl tokie pusryčiai atima mūsų energiją, kurios reikėtų dienos pradžiai. Kiaulieną rekomenduojama keisti pomidorais. Antioksidantas selenas randamas kiaušiniuose geriau įsisavinamas kartu su rūgštimis, kurių yra pomidoruose. O likopenas pomidoruose geriau įsisavinamas su vitaminu E, kurio yra kiaušinio trynyje.
 
  • Sėlenos + pienas. Fitino rūgštis randama sėlenose suformuoja netirpius junginius, kai susijungia su magniu ir kalciu. Taip pat ji padaro šiuos mikroelementus neįsisavinamus organizmo. Šios rūgšties taip pat yra kviečių kruopose ir avižiniuose dribsniuose, bet mažesniais kiekiais. Mokslininkai pataria pieną gerti atskirai, praėjus 1 – 1,5 val. po valgio. Taip pat sėlenas galima išvirti, nes aukštoje temperatūroje sunaikinama fitino rūgštis.
 
  • Pusryčių dribsniai + apelsinų sultys. Tokie pusryčiai nesuteiks energijos, o sukels diskomfortą ir sunkumo jausmą skrandyje. Rūgštys apelsinų sultyse drastiškai sumažins fermentų, kurie atsakingi už angliavandenių skaidymą, rūgštingumą. Dėl tos pačios priežasties nerekomenduojama valgyti dribsnių su rūgščiais vaisiais ir uogomis. Sultis rekomenduojama, praėjus valandai po valgio.
 
  • Pica + gazuoti gėrimai. Organizmui suvirškinti angliavandenius, baltymus ir krakmolą reikia daug energijos. O cukrus gaiviuosiuose gėrimuose dar labiau sulėtina šį procesą. Dėlto po valgio jaučiamasi apsunkus, vargina pilvo pūtimas. Cukrus negali patekti į žarnyną, kur ištirpsta, nes skrandis yra pilnas. Patarimas: gaiviuosius gėrimus gerti praėjus 1 – 1,5 valandai po valgio.
 
  • Kvietinė duona + džemas. Rafinuoti miltai derinyje su saldėsiais yra dviguba greitųjų angliavandenių dozė, kuri sukelia staigų gliukozės šuolį. Toks maistas trumpam suteikia energijos, tačiau po to užklumpa nuovargis ir bloga nuotaika. Be to, žarnynui sunku virškinti vienu metu mielinės tešlos gaminius ir cukrų. Itin nerekomenduojama kvietinę duoną su džemu valgyti tuščiu skrandžiu. Rekomenduojama keisti į ruginę, bemielę duoną su medumi.