Daugelį metų riešutai buvo vertinami skeptiškai, nes juose yra daug riebalų. Tačiau iš tikrųjų jie turėtų būti svarbia sveikos mitybos dalimi. Riešutuose gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurios stiprina širdį ir apsaugo nuo kitų ligų. Riešutuose taip pat labai daug baltymų, mineralų ir kitų gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų. Moksliniai tyrimai rodo, kad riešutų vartojimas gali apsaugoti nuo širdies ligų, antsvorio ir „blogojo“ (LDL) cholesterolio. Graikiniai riešutai – vieni naudingiausių pasaulyje.

 

"riešutai"

9 priežastys valgyti graikinius riešutus:

 
  • Graikiniai riešutai – smegenų maistas. Jų vartoti ypač rekomenduojama tiems, kurie daug mokosi ir dirba įtemptą protinį darbą. Graikinių riešutų branduoliai ne tik primena smegenis, bet ir yra iš tikrųjų labai joms naudingi. Moksliniai tyrimai parodė, kad reguliariai vartojant graikinius riešutus galima išvengti širdies ligų, pagerėja pažintinė funkcija, odos ir kaulų būklė. Šiuose riešutuose yra elaginės rūgšties – stipraus antioksidanto ir polifenolių, kurie apsaugo bei padeda įveikti ligas.
 
  • Graikiniai riešutai – ilgaamžių maistas. Gali būti, kad taip yra dėlto, kad riešutai teigiamai veikia medžiagų apykaitos procesus. Jie padeda greičiau pasijusti sotesniems, padeda reguliuoti cukraus lygį kraujyje. Dėl ilgai trunkančio sotumo jausmo graikiniai bei kiti riešutai gali padėti suvalgyti mažiau. O saikingai valgantys žmonės mažiau rizikuoja susirgti diabetu ir širdies bei kraujagyslių ligomis. Mažiau ligų – ilgesnė gyvenimo trukmė. Remiantis moksliniais tyrimais, sauja riešutų tris kartus per savaitę gali pailginti gyveną. Šie riešutai 40 % mirtingumą nuo vėžio, 55 % nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
 
  • Graikinių riešutų rekomenduojama vartoti dažnai patiriantiems stresą. Tyrimai parodė, kad padėjus kasdien vartoti graikinius riešutus ir graikinių riešutų aliejų ilgainiui sumažėja kraujo spaudimas ir susilpnėja organizmo reakcija į stresą. Taip yra dėlto, kad graikiniuose riešutuose gausu skaidulų, antioksidantų, nesočiųjų riebalų rūgščių (alfa linoleno ir omega 3).
 
  • Graikinių riešutų turėtų vartoti tie, kurie nori džiaugtis skaisčia oda. Graikiniai riešutai – puikus B grupės vitaminų ir antioksidantų šaltinis, kurie saugo odą nuo laisvųjų radikalų kenksmingo poveikio, neleidžia formuotis raukšlėms ir lėtina odos senėjimo procesus. Sveiką ir švytinčią odą galima išsaugoti labai ilgai, tačiau tik su viena sąlyga, kad valgysite graikinių riešutų!
 
  • Graikiniai riešutai padeda pagerinti plaukų būklę. Šie riešutai – maistas ne tik smegenims, bet ir plaukams. Taip yra todėl, kad graikiniuose riešutuose yra biotino (vitamino B7), kuris stiprina plaukus, mažina jų slinkimą, skatina augimą, suteikia sveiko blizgesio.
 
  • Graikiniai riešutai labai naudingi nėščioms moterims. Moterys, kurių mityboje nėštumo metu buvo gausu riebalų rūgščių iš graikinių riešutų, sumažino riziką, kad jų vaikas turės alergiją tam tikriems maisto produktams. Tyrėjai nustatė, kad jei nėščiųjų mityboje yra tam tikra grupė polinesočiųjų riebalų rūgščių, kūdikio žarnynas vystosi kitaip. Manoma, kad šios riebalų rūgštys pagerina žarnyno imuninių ląstelių atsaką į bakterijas ir svetimkūnius, todėl sumažėja rizika, kad kūdikį vargins alergijos.
 
  • Graikiniai riešutai gerina spermos kokybę. Jauni vyrai (21 – 35 metų), norintys pagerinti spermos kokybę, turėtų suvalgyti 75 g graikinių riešutų per dieną.
 
  • Graikiniai riešutai gali padėti geriau išsimiegoti naktį. Graikiniuose riešutuose yra melatonino, kuris padeda reguliuoti organizmo paros ritmą. Nors melatoniną gamina pats organizmas, tačiau graikiniai riešutai dar labiau padidina jo kiekį organizme, todėl apsaugo nuo nemigos.
 
  • Liaudies medicinoje manoma, kad graikinių riešutų pertvarėlės gali padėti pasveikti nuo įvairių ligų. Graikinių riešutų pertvarėlėse yra jodo, todėl jos iš tikrųjų gali padėti nuo skydliaukės sutrikimų, krūties vėžio, gimdos ir prostatos nepiktybinių auglių. Jodo trūkumas paprastai pasireiškia bendru silpnumu, pirštų drebėjimu, irzlumu, užmaršumu bei padidėjusi kraujo spaudimu. Gydymui naudojamos graikinių riešutų pertvarėlių arbatos, antpilai.