9 populiariausi mitai apie augintinius
2020-02-19 08:28Atrodo, beveik kiekvienas viską žino apie kačių ir šunų elgseną bei poreikius. Pavyzdžiui, visi girdėjo, kad katės mėgsta pieną, o šunys išsilaižo žaizdas. Tačiau tai tik keli populiariausi mitai, kurie ne tik neteisingi, bet ir žalingi augintiniams. Tad kokius įsitikinimus galima laikyti pasenusiais mitais?
- Šunys mato tik juodą ir baltą spalvas
Keturkojai regi beveik visas spalvas, išskyrus raudoną ir žalią, todėl laikomi daltonikais.Anot veterinarų, šunų regėjimas panašus į žmonių, tik daug kartų silpnesnis. Manoma, kad keturkojai mato tik 20–40 % to, ką regi žmonės. Vadinasi, iš to paties atstumo šuo objektus regės kaip per miglą, o žmogus matys aiškų vaizdą. Šunys gana gerai skiria geltoną, mėlyną ir pilką spalvas. Vaizdo ryškumui įtaką daro ne tik įvairūs atspalviai, bet ir objektų visuma: intensyvumas, kontrastas, judėjimas. Nors keturkojai mato nemažai atspalvių, tačiau jų regą veikia daugelis veiksnių, galinčių tiek pagerinti, tiek pabloginti spalvų supratimą.
- Katės mėgsta pieną
Nuo seno tikima, kad murklės labai mėgsta pieną. Tačiau dauguma suaugusių keturkojų, kaip ir žmonės, netoleruoja jame esančios laktozės. Todėl palakusios pieno katės gali viduriuoti, jausti kaulų skausmus arba joms gali pūsti pilvą. Veterinarai keturkojėms rekomenduoja tik retkarčiais duoti pieno ir labai mažais kiekiais, o jei suaugusios katės šeriamos specialu ėdalu, pieno joms visiškai nereikia. Tiesa, parduotuvėse galima įsigyti specialaus pieno katėms, kuris nesukelia jokių negalavimų.
- Šuns nasrai švaresni negu žmogaus burna
Keturkojų nasruose apstu bakterijų.Nuo seno manyta, kad šunų seilės veikia kaip antiseptikai, nes keturkojai išsilaižo savo žaizdas. Tačiau šunų nasruose esančios bakterijos gali sukelti infekcijas, kurios neleidžia greitai užgyti žaizdoms. 2011 m. Japonijoje atliekant tyrimą buvo paimti 66 šunų ir jų šeimininkų dantų apnašų mėginiai. Nustatyta, kad keturkojų nasruose, kaip ir žmonių burnose, apstu įvairių bakterijų, kuriomis apsikeičiama bučiuojant augintinius arba šiems aplaižius šeimininkų veidus. Todėl patariama laikytis higienos taisyklių ir visada paglosčius arba pabučiavus augintinius nusiplauti rankas bei veidą. Norint sumažinti šunų nasruose esančių bakterijų kiekį, rekomenduojama kas 1–2 d. jiems valyti dantis.
- Krisdamos katės visada nusileidžia ant kojų
Murklės ne visada išlaiko pusiausvyrą ir suspėja tinkamai nusileisti ant žemės. Vis dėltokatės – nusileidimo ant letenėlių čempionės, nes krisdamos iš didelio aukščio greitai apsisuka, pakreipia galvą, atpalaiduoja letenėles ir išskečia pirštakaulius taip, kad nusileidimo smūgis būtų paskirstytas vienodai visam kūnui. Tačiau viskas priklauso nuo aukščio ir kačių pusiausvyros. Nors jos turi įgimtas savybes atlaikyti kritimą iš aukštai, paprasčiausiai gali nespėti atlikti reikiamų veiksmų. Kad ir kaip neįtikimai atrodytų, tačiau vos 2 iš 6 kačių pavyksta nusileisti ant kojų.
- Šunys vizgina uodegas, kai būna laimingi
Keturkojai bičiuliai uodegas gali vizginti, kai yra laimingi, susijaudinę arba ketina ką nors pulti.Šunų uodegų padėtis atskleidžia jų emocijas, kurios ne visada reiškia laimę. Pavyzdžiui, į kairę pusę dažniau vizgindami uodegas keturkojai kitus gentainius įspėja ir tarsi rodo, kad šie turi pasitraukti į šoną. O štai horizontali uodegos padėtis rodo, kad gyvūnas yra susidomėjęs, vertikali – nusiteikęs vadovauti, netgi perspėja, jog gali pulti. Kai šunys jaučiasi blogai, uodegas nuleidžia, o jei pabruka, vadinasi, ko nors bijo. Norint suvokti, kaip augintiniai jaučiasi, reikia atkreipti dėmesį į bendrą vaizdą: galvos, uodegos padėtis, kaip atrodo ausys ir t. t.
- Nėščioms moterims pavojinga namie laikyti murklę
Namie galima laikyti katę, tik jos kraiko dėžutę turėtų keisti kiti šeimos nariai.Toksoplazmozė – liga, kuria galima užsikrėsti per kačių išmatas. Ji labai pavojinga nėščiai moteriai ir kūdikiui. Vaikas gali gimti su padidėjusia blužnimi, kepenimis, sirgti gelta ir kt. Tačiau šia liga galima užsikrėsti ir kitais būdais, pavyzdžiui, valgant nevisiškai iškepusią mėsą, netinkamai nuplautas daržoves arba vaisius, dirbant sodo darbus. Tad su katėmis galima žaisti, jas glostyti, tačiau kraiko dėžutes turėtų keisti šeimynykščiai. Patariama murkles laikyti tik namie, taip kils mažesnė rizika, jog jos taps šio užkrato platintojomis.
- Vieni šuns metai atitinka septynerius žmogaus metus
Keturkojai bičiuliai auga greičiau negu žmonės. Be to, norint jų amžių prilyginti žmonių metams, būtina atsižvelgti į šunų veislę ir dydį.Keturkojų gyvenimo metai priklauso nuo daugelio aspektų. Tačiau vieni šuns metai tikrai neatitinka 7 žmogaus metų. Pavyzdžiui, dažniausiai dideli keturkojai gyvena trumpiau negu maži, bet jų senėjimo procesai suintensyvėja sulaukus maždaug 7 m.
Lentelėje nurodytas šunų amžius, atitinkantis žmonių metus.
Šunų amžius | Žmogaus amžiaus atitikmuo |
1 | 15 |
2 | 24 |
4 | 32 |
7 | 45 |
15 | 76 |
20 | 98 |
- Jeigu augintinių nevedate į lauką, jų nebūtina skiepyti
Kai kurių ligų sukėlėjų gali būti ant namie esančių daiktų arba drabužių. Be to, dažnai įsigiję šunį arba katę šeimininkai nusprendžia augintinio neskiepyti, nes ketina jį vesti į lauką tik tuomet, kai užaugs. Tačiau įvairiomis virusinėmis ligomis galima užsikrėsti ne tik lauke, bet ir namie. Iš lauko į namus įvairių virusų gali parnešti pats šeimininkas. Jų dažnai būna ant drabužių arba avalynės. Pavyzdžiui, atlikus tyrimus paaiškėjo, kad net 28 % kačių, kurios nebuvo vedamos į lauką, turėjo širdies kirminų. Netgi namie laikomi augintiniai gali susirgti įvairiomis ligomis, todėl juos būtina skiepyti.
- Murklės nemėgsta sušlapti
Katės nemėgsta maudynių, bet joms patinka žaisti su vandeniu. Dauguma murklių yra labai smalsios, todėl jos dažnai domisi iš čiaupo tekančiu vandeniu. Jos mielai lipa į kriauklę, laka iš čiaupo, žaidžia su tekančiu vandeniu ir pan. Mokslininkai mano, kad dauguma kačių nemėgsta maudynių, nes sušlapęs jų kailis džiūsta gana ilgai. Taip pat būdamos vandenyje tampa ne tokios budrios, negali lengvai ir greitai pasprukti. Katės kasdien prausiasi laižydamos savo kailį. Tad jei dėl kokių nors medicininių priežasčių veterinaras nerekomendavo maudyti kačių, to ir nederėtų daryti.
- Šuns uoslė, priklausomai nuo veislės, yra 10 000–100 000 kartų stipresnė negu žmogaus.
- Katės yra labai jautrios. Joms depresiją gali sukelti šeimininko dienos režimo pokyčiai, namų remontas arba šeimynykščių ginčai.
- Ilgiausiai gyvenęs šuo sulaukė 30 m.
- Katė turi net 230 kaulų, žmogus – tik 206.
- Baltos katės (dažniausiai būna mėlynakės) turi klausos problemų. Dažnai jos negali girdėti viena arba abejomis ausimis. Taip yra dėl to, kad kurtumo genas susijęs su baltos spalvos genu.
- Specialiai apmokyti šunys gali nuspėti epilepsijos priepuolį prieš jam prasidedant. Tad sergantis žmogus žinotų, ko tikėtis, ir spėtų išgerti vaistų arba išsikviesti pagalbą.
- Murklėms negalima duoti šunų ėdalo, nes jame yra joms netinkamų medžiagų. Pavyzdžiui, dėl šunų ėdale esančio taurino katės gali apakti.
- Katės gali skleisti per 100 įvairių garsų, o šunys tik apie 10.