Ar kada nors pagalvojote, kodėl visi aplinkui serga beveik tuo pačiu metu? Pasirodo, gripo epidemija labai glaudžiai susijusi su orais. 2016 metų lapkritį žurnale „Journal of Clinical Virology“ buvo publikuotas Geterborgo universiteto Švedijoje tyrimas. Mokslininkai tris kartus per metus paėmė 20 tūkst. žmonių nosies išskyrų mėginių. Tada rezultatai buvo lyginami su tų pačių laikotarpių orų statistika. Pastebėta, kad gripo epidemiją pasiekdavo piką, kai termometro stulpelis nukrisdavo žemiau nulio.

 

gripas

Taigi, temperatūros mažėjimas – tai ženklas, kad artėja gripas. Tyrėjai nustatė, kad gripo protrūkis fiksuojamas, praėjus savaitei po to, kai oro temperatūra būna šalčiausia per visus metus ir oras būna sausas. Kodėl taip yra mokslininkai negali tiksliai pasakyti, tačiau manoma, kad šaltas ir sausas oras, aerozolinės gripo viruso dalelės gali lengviau keliauti ir platinti užkratą. Todėl gyvenantiems šalto ir sauso klimato žiemą šalyse, rekomenduojama imtis profilaktinių priemonių ir pasiskiepyti nuo gripo, dažnai plauti rankas ir kosint ar čiaudint užsidengti burną ranka.

 

9 patarimai, kaip šįmet išvengti gripo:

 
  • Kad nuo sergančiojo gripu neužsikrėstų visi namiškiai, rekomenduojama iš karto po to, kai ligonis pasijus geriau, karštame vandenyje išskalbti patalynę, kurioje jis miegojo ir su dezinfekcinėmis priemonėmis nuvalyti visus kietus paviršius namuose, kuriuose gali tūnoti pavojingasis gripo virusas.
 
  • Apsilankius prekybos centre rekomenduojama su drėgnomis, dezinfekuojančiomis servetėlėmis nuvalyti pirkinių krepšelių ir vežėmėlių rankenas. Tai padės pašalinti infekcinių ligų sukėlėjus: salmonels, E. coli ir fekalines bakterijas.
 
  • Amerikiečių tyrimai rodo, kad kai į darbo aplinką patenka gripo virusas, jis gali išplisti vos per 4 valandas. Tai reiškia, kad jei darbe yra sergančiųjų gripu, virusas gali slypėti net dėžutėje su saldainiais. Rekomenduojama vengti valgyti iš vieno indo, dalytis maistu. Reikėtų dažnai plauti rankas su vandeniu ir muilu, ypač palietus bendro naudojimo daiktus, pasinaudojus kavos aparatu ar vandens rezervuaru.
 
  • Maždaug trečdalis žmonių nešiojasi virusų ant savo plaštakų ir perduoda juos kitiems sveikindamiesi paduodami ranką. Nesisveikinti nemandagu, todėl bent jau sveikinkitės tvirtu ir greitu rankos paspaudimu. Kuo ilgiau laikomasi susikibus už rankų, tuo daugiau virusų ir bakterijų perduodama. Pasisveikinus reikėtų iš karto eiti nusiplauti rankas.
 
  • Virdžinijos universiteto tyrimai parodė, kad gripo epidemijos metu apie 20 % žaislų, esančių pediatrų kabinetuose, yra užkrėsti virusais. Kiti daiktai taip pat gali turėti daug virusų ir bakterijų. Todėl rekomenduojama pas gydytoją atvykti su savo asmeniniu rašikliu, pasirašyti dokumentams, žurnalu, kad turėtumėte, ką paskaityti laukiamajame ir žaislu vaikui, kad jis turėtų kuo užsiimti.
 
  • Lėktuvo salonuose yra ypač palanki terpė (sausas oras) veistis virusams ir Bakterijoms. Jų daug randama ant maisto padėklų, kišenių sėdynėse ir ranktūrių. Padėklą rekomenduojama nušluostyti dezinfekcine servetėle ir nusiplauti rankas, prieš imant rankomis krekerius iš maišelio.
 
  • Sergant gripu rekomenduojama valgyti dietinį, lengvai virškinamą maistą (vištienos sriubą, virtas daržoves, žolelių arbatas). Neversti savęs valgyti, jei nėra noro. Gerti daug vandens, karštų gėrimų, kuriuos sudaro karštas vanduo, citrina, medus ir cinamonas arba imbierinė arbata su medumi. Valgyti česnakų ir svogūnų – šios daržovės gerina imuninės sistemos veiklą.
 
  • Sergant gripu rekomenduojama vengti cukraus, vaisių sulčių (rekomenduojama valgyti vaisius, o sultis gerti tik skystas), pieno produktus, kofeino ir perdirbtų maisto produktų.
 
  • Sergant gripu galima vartoti šiuos maisto papildus: vitaminą C, ežiuolę, raudonėlių aliejų, cinką ir šeivamedžių ekstraktą.