„Swedbank“ tyrimas atskleidė, kad šiemet 24 % planuoja dovanoms išleisti nuo 61 ir 100 eurų, dar tiek pat – nuo 101 iki 200 eurų. Tačiau tai nevienintelės išlaidos šventiniu laikotarpiu: planuojama pinigų leisti ir Kalėdų eglutei, ir namų dekoracijoms, maistui, gėrimams, pramogoms, šventinei aprangai ir kitiems svarbiems dalykams. Tam, kad šventės nesibaigtų vienais nuostoliais ir kišenėse nešvilpautų vėjais, būtina šventėms ruoštis atsakingai ir viską apskaičiuoti. Pateikiame keletą naudingų patarimų.

 

taupymas

9 geri patarimai, kaip sutaupyti per šventinį sezoną:

 
  • Susidaryti biudžetą. Planuojant šventinį biudžetą reikia atsižvelgti į tai, kad gali pasitaikyti nenumatytų išlaidų, paskutinės minutės pirkinių. Pagalvoti apie prioritetus: ar tikrai reikia išleisti 50 eurų kalėdiniam vynui, galbūt būtų geriau tuos pinigus atidėti dovanėlėms artimiesiems? Į biudžetą nepamiršti ištraukti ir numatomų išlaidų kelionėms, labdarai, šventiniams (teminiams) užsiėmimams.
 
  • Stebėti išlaidas. Galima susikurti atskirą piniginį fondą, skirtą tik šventėms ir tik iš jo leisti pinigus įvairiems pirkiniams, paslaugoms ir pramogoms. Galima vesti išlaidų žurnalą „Microsoft Excel“ ar kitose kompiuterinėse programose arba užsirašyti išlaidas į tam skirtą sąsiuvinį. Svarbiausia nepamiršti įtraukti net smulkiausių išlaidų, kad matytumėte, kiek realiai išleidote ir suprastumėte, kada laikas sustoti išlaidauti.
 
  • Atsisakyti papildomų išlaidų. Kavos puodelis išsinešimui, nauji bateliai, nuotrauka su Kalėdų seneliu – malonios, bet nebūtinos išlaidos. Tuos pinigus geriau pataupyti dovanėlėms. Paskaičiuokite patys: jeigu vienas puodelis latės kainuoja apie 3 eurus, o jūs tą latę gersite tris kartus per savaitę, tai per mėnesį išleisite vien kavai per gruodžio mėnesį išleisite apie 36 eurus. Už tokią sumą jau būtų galima nupirkti keletą dovanėlių.
 
  • Pasinaudoti „slapto Kalėdų senelio“ metodu. Pasidalyti su šeimos nariais ir artimaisiais, kad kam per kalėdines dovanas, kad vienam žmogui netektų supirkti visų dovanų. Galima traukti vardą žmogaus ar kelių žmonių, kuriems reikės ieškoti dovanėlių.
 
  • Rinktis pigesnes kalėdines tradicijas. Brangių kalėdinių užsiėmimų pigesnės alternatyvos: pasivaikščioti po kalėdinį miestą, žiūrėti filmą ir gerti karštą šokoladą namuose, važinėti rogutėmis nuo kalniuko, susitikti Kalėdų senelį prekybos centre, užsiimti kalėdiniais rankdarbiais, skaityti mėgstamiausias kalėdines pasakas, apsilankyti mokyklos kalėdiniuose spektakliuose, giedoti kalėdines giesmes, stebėti akcijas specialiuose tinklalapiuose.
 
  • Suorganizuoti suneštinį vakarėlį. Surengti kalėdinę puotą vienam – tai nemenkos išlaidos, galinčios gerokai patuštinti pinginę. Paprašykite, kad kiekvienas svečias atsineštų kažką, ką pats pasigamino.
 
  • Dairytis akcijų. Šventinis sezonas suteikia daug galimybių sutaupyti pinigų, tik reikia netingėti pasidairyti akcijų ir išpardavimų, palyginti kainas skirtingose prekybos vietose ir išsirinkti geriausią variantą.
 
  • Žinoti, kada laikas sustoti. Kai išbraukėte visus punktus iš savo kalėdinių išlaidų sąrašo, laikas sustoti. Neikite į prekybos centrus vien tam, kad pasidairytume, ką jie turi. Tokie pasivaikščiojimai po prekybos centrus dažniausiai baigiasi neplanuotais pirkiniais.
 
  • Pasiruošti naujai pradžiai. Galiausiai patikrinkite praėjusių metų, šventinio sezono biudžeto ir sudarykite biudžeto planą naujiems metams. Ar jums pavyko laikyti suplanuoto biudžeto? Ar reikėtų pasistengti labiau susiveržti diržus? Kur galėtumėte pataupyti?