Į Lietuvą pamažu ateina gripas. Vieni skuba pasiskiepyti, kiti domisi natūraliomis priemonėmis, kaip sustiprinti imuninę sistemą. Tikriausiai visi pažįsta žmonių, kurie, regis, niekada neserga. Įdomu, kokia jų paslaptis? Pasirodo, net patys paprasčiausi kasdieniai įpročiai gali sustiprinti imuninę sistemą ir padėti kovoti organizmui su virusais ir bakterijomis.

 

"sveikata"

  • Kiekvieną naktį miegoti 8 valandas. Tyrimai parodė, kad tie, kurie miega 8 valandas arba daugiau per naktį yra mažiau linkę sirgti peršalimo ligomis ir yra atsparesni infekcijoms ir virusams. Teigiama, kad viena priežastis, kodėl taip yra, ta, kad naktį kūnas atsinaujina ir reguliuoja streso hormonus, kurie padaro jautresnius infekcijoms. Gydytojai rekomenduoja griežtai laikytis miego režimo.
 
  • Valgyti vaivorykštės spalvų maistą. Žmonės, kurie niekada neserga, valgo maistą, praturtintą antioksidantais. Pavyzdžiui, beta karoteno yra morkose yra saldžiosiose bulvėse, vitamino C – citrusiniuose vaisiuose ir saldžiosiose paprikose, vitamino E – migdoluose, resveratrolio – raudonosiose vynuogėse. Antioksidantai padeda organizmui kovoti su bakterijomis ir virusais. „Aš dažnai sirgdavau sinusitu, tačiau nuo tada, kai pertvarkiau savo mitybą – pradėjau valgyti daugiau tikro maisto (vaisių, daržovių, riešutų, liesų baltymų) – nebesergu dvejus metus“, – teigė amerikietė Susan, rašo msn.com.
 
  • Rūpintis žarnyno sveikata. Kiekvieną dieną į burną patenka maisto produktai, kuriuose yra bakterijų ir mikrobų. Daugelis iš jų yra nepavojingos, tačiau kai kurios gali susargdinti. Štai todėl labai svarbu rūpintis žarnyno sveikata. Gerosios žarnyno bakterijos stiprina imuninę sistemą, todėl peršalimo ligų ir gripo sezono metu galima papildomai vartoti maisto papildų su gerosiomis bakterijomis. Jeigu dėl kokių nors priežasčių nenorima vartoti maisto papildų, galima į valgiaraštį įtraukti maisto produktų, kurie yra natūralūs probiotikai. Probiotikų šaltiniai – tai rauginti produktai (kopūstai, agurkai, jogurtas, kefyras, liesi sūriai).
 
  • Dažnai plauti rankas su vandeniu ir muilu. Tačiau tai nereiškia, kad reikia plauti rankas šimtą kartų per dieną. Reikia žinoti, kada jas būtina plauti. Galima sumažinti riziką susirgti peršalimo ligomis ir gripu 15 – 50 %, plaunant rankas kiekvieną kartą prieš valgį, prieš ir po maisto gaminimo, po apsilankymo tualete, nusičiaudėjus ar nusikosėjus. Geriausia rankas plauti su šiltu vandeniu ir muilu (bent 20 sekundžių), bet, reikalui esant, galima naudoti ir dezinfekcinius rankų skysčius. Dezinfekcinį rankų skystį rinktis tokį, kuriame yra bent 60 % alkoholio.
 
  • Dažniau apsikabinti. Gal kiek netikėta, bet draugystė stiprina imunitetą. Psichologai pataria suplanuoti susitikimą su draugais, ypač jei diena buvo ilga ir sunki. Žmonės, kuriems netrūksta socialinio palaikymo ir paramos, serga rečiausiai. Apsikabinimai stiprina imuninę sistemą geriau nei multivitaminai! „Kiekvieną savaitę aš sugalvoju kokią nors veiklą su draugais, kartu su vyru aplankome močiutę bent vieną dieną per savaitę. Šie ryšiai suteikia energijos ir pagerina sveikatą“, – sakė amerikietė Kamden.
 
  • Giedoti „Om“ garsą. Remiantis vienu tyrimu, nesunki joga ir kvėpavimo pratimai stiprina imuninę funkciją, praėjus vos 2 valandoms nuo užsiėmimo pradžios. Be to, tokia mankšta atpalaiduoja ir mažina įtampą.
 
  • Pasilepinti masažu. Nemažai tyrimų parodė, kad masažas mažina įtampą, nerimą, kraujo spaudimą ir širdies ritmą. Tai gali sustiprinti imuninę sistemą. Tačiau masažas turėtų būti vidutinio stiprumo. Jis neturėtų kelti skausmą. Kiek kartų reikėtų lankytis masažo seansuose? Tikslų skaičių labai sunku nurodyti, nes tai individualu, tačiau daugelio specialisto žmonėms, neturintiems didelių sveikatos problemų, užtenka ir karto per mėnesį.
 
  • Naudoti oro drėkintuvus. Įrodyta, kad virusai greičiau plinta šaltame, sausame ore. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl peršalimo ligos ir gripas labiausiai paplitęs šaltymečiu. Oro drėkintuvo naudojimas namuose padeda išsaugoti drėgmę kvėpavimo takuose ir sumažinti riziką susirgti šiomis ligomis. 100 % garantijos, kad oro drėkintuvai padės, nėra, bet jie tikrai nepakenks.
 
  • Grūdintis. Šaltas dušas suteikia energijos, slopina migreną, gerina kraujotaką, malšina skausmą. Tačiau prie šalto vandens reikia pratintis palaipsniui. Vasarą galima stovėti po šaltu dušu ir 10 minučių, tačiau šaltuoju metų laiku užtenka tik apsilieti šaltu vandeniu, iš pradžių nusiprausus su šiltu vandeniu. Šaltymečiu šaltas dušas neturėtų trukti ilgiau nei minutę. Grūdinimasis šaltu vandeniu tinka ne visiems. Sergantiesiems širdies ligomis, reikėtų pasitarti su gydytoju, nes dėl staigių temperatūros pokyčių gali akimirksniu pakilti kraujo spaudimas.