Kai žmonės susituokia arba tiesiog apsigyvena kartu, pradeda atrodyti, kad vyrai ir moterys kartais kalba skirtingomis kalbomis. Tačiau dažniausiai nesusikalbėjimo problema kyla ne dėlto, kokie žodžiai išsprūsta iš pašnekovo lūpų, bet kaip juos interpretuoja tas, kuris jų klausosi. Norint bendrauti efektyviau, reikia mokytis bendrauti produktyviau, stengiantis, kad kiekviena diskusija nevirstų aršiu ginču. Kiekvieną pokalbį vertinti lyg pirmąjį, be papildomo praeities bagažo. Įsiklausyti į žodžius, kurie yra realiai sakomi, ir neprikurti daugybės galimų jų reikšmių. Jeigu kažkas jūsų klausia, atsakykite į klausimus. Jeigu gavote atsakymą, jį priimkite ir gyvenkite toliau, nebesukdami dėl to galvos. Regis, paprasta, bet kodėl realiame gyvenime kartais taip sudėtinga nepasiduoti emocijoms?

 

santykiai

8 patarimai, kaip efektyviai bendrauti su partneriu:

 
  • Mažinti negatyvumą. Kai pasibaigia santykių romantinė fazė, dauguma pasakomų žodžių tampa labiau negatyvūs, o ne pozityvūs. Taip nutinka dėlto, kad žmonės vertina ne tai, ką žmonės sako, bet ką jie patys girdi. Jeigu viskas, ką girdite, yra kritika, stabtelėkite ir akimirką pamąstykite – galbūt veikia emocijos ir iš tikrųjų nėra taip blogai, kaip atrodo. Kuo negatyvesnis jūsų atsakymas, tuo negatyvesnį jį girdi tie, kurie klausia.
 
  • Mokytis valdyti emocijas. Stengtis kalbėtis ramiai, išsaugoti racionalų mąstymą, nebūti per daug emocingiems. Jeigu suvaldyti emocijų nepakanka ir pajuntate, kad netrukus galite pradėti rėkti, išeikite į kitą kambarį arba pasivaikščioti. Praėjus šiek tiek laiko emocijos atslūgs ir nebereaguosite taip agresyviai.
 
  • Nekaltinti. Sėkmingam bendravimui labiausiai trukdo, kai vienas iš partnerių arba net abu, ima vienas kitą kažkuo kaltinti. Tada nereikėtų tikėtis, kad pavyks rasti kompromisą ir susitarti. Reikėtų ne sakyti, ką jie padarė blogai, bet pabandyti paaiškinti, kaip jaučiatės. Gali būti, kad antroji pusė net nenutuokia, kad padarė kažką blogai ir tai jus įžeidė.
 
  • Pasirinkti tinkamą laiką. Dauguma vyrų, grįžę namo iš darbo, nenori apie nieką kalbėti ir tiesiog ilsėtis, pabūti tyliai. Dauguma moterų tą pačią minutę, kai vyras grįžta namo iš darbo, nori kalbėti apie praėjusią dieną ir kitus dalykus. Kartais žmonės pokalbiui pasirenka patį netinkamiausią laiką, pavyzdžiui, prieš pat miegą, lovoje. Naktį reikėtų ne ginčytis, bet miegoti. Svarbių reikalų aptarimui pasirinkti tinkamą laiką, kai partneris yra dėmesingiausias, kai jo emocijos nėra įtemptos ir jis gali skirti laiko ilgam bei galbūt sunkiam pokalbiui.
 
  • Kartais patylėti. Labai svarbu atrinkti temas, apie kurias verta diskutuoti su partneriu, galbūt net šiek tiek pasiginčyti, o kurios nieko nepakeis, tik suerzins. Kartais svarbu nepasakyti per daug, todėl nepamiršti visada savęs kontroliuoti.
 
  • Nustoti naudoti žodžius, kurie, parodė patirtis, sukelia konfliktus. Esant ilgai kartu ilgainiui poros pradeda naudoti žodžius, kurie įžiebia konfliktus (įskaudina, sukelia pyktį ir pan.). Tokie žodžiai ir frazės nedaro nieko, tik dar labiau pablogina komunikaciją ir nepadeda rasti sprendimų, kompromisų. Pora tarsi užstringa nuolatiniame konflikte. Partneriai pamažu vis labiau atsiriboja vienas nuo kito.
 
  • Klausyti tik to, kas yra sakoma. Santykiuose ilgainiui visi pradeda nešiotis didesnių ar mažesnių skaudulių bagažą. Kartais nemalonios patirtys praeityje yra iškeliamos per naujausius konfliktus. Tačiau reikėtų senų įvykių, ankstesnių konfliktų nepriminti, nes tada patenkama tarsi į užburtą ratą ir gero sprendimo net neverta tikėtis. Svarbiausia klausytis, ką partneris sako ir nemąstyti apie praeitį. Tarkime, jei antroji pusė sako: „Tu numetei svorio“, tai suprasti kaip: „Tu numetei svorio“, o nepradėti galvoti, kad jis turėjo omenyje: „Prieš tai buvai stora“.
 
  • Klausimams reikia atsakymų ir atsakymus reikia priimti. Vyrai dažnai skundžiasi, kad moterys per daug jų visko klausinėja. Moterys turėtų priimti atsakymą ir daugiau neklausinėti vis apie tą patį.