Balandžio 1-oji, juokų arba melagių diena, nuo seno minima Lietuvoje ir visoje Europoje. Šią dieną pokštauti galima tiek, kiek norisi ir nesulaukti dėlto jokių priekaištų. Tikima, kad tuos, kurie šią dieną daug juokauja, visus metus lydi sėkmė! Istorijoje būta iš tiesų originalių melagių ir melagysčių. Šį kartą šiek tiek plačiau apie keletą iš jų.

 

daug veidų

  • Geriausiu melagiu pasaulyje pripažintas britas Johnas Grahamas, melagių konkursą Šiaurės Vakarų Anglijoje laimėjęs net 7 kartus. Konkursas Kambrijoje organizuojamas kiekvienais metais XIX amžiaus melagio, Willo Ritzono, garbei. Šis vyras kažkada įtikino žmones, kad Ežerų krašte Šiaurės Vakarų Anglijoje ropės užauga tokios didelės, kad vietiniai jų viduje įrengia tvartus karvėms.
 
  • Amerikietis Frankas Williamas Abagnale jaunesnysis (g. 1948) režisierių S. Spielbergą įkvėpė sukurti kriminalinį trilerį „Pagauk, jei gali“, kuriame pagrindinis vaidmuo atiteko Leonardo DiCaprio. 6-ojo dešimtmečio Amerikoje tuomet 21-erių F. Abagnale iš tiesų sėkmingai apsimetinėjo avialinijų pilotu, advokatu, gydytoju, koledžo dėstytoju, išgrynindavo padirbtus čekius 26 skirtingose šalyse.
 
  • Anna Anderson (g. 1896) iki mirties 1984 visiems tvirtino, kad ji yra caraitė Anastazija, vienintelė likusi gyva caro duktė. Ji buvo neįtikėtinai panaši į tikrąją caro dukterį, be to, labai daug žinojo apie šią šeimą, tačiau po mirties atliktas DNR testas parodė, kad ji buvo gudri intrigantė ir apgavikė.
 
  • Ko gero, daugelis atsimena 42-ojo JAV prezidento Billo Clintono didžiąją melagystę, kuomet teigė, kad niekada su ta moterimi neturėjo seksualinių santykių. Jis visam pasauliui, taip pat ir žmonai melavo, kad nebuvo užmezgęs aistringo romano su tuometine Baltųjų rūmų stažuotoja Monica Lewinsky. Tačiau praėjus keleriems mėnesiams po incidento jis buvo priverstas prisipažinti, kad iš tikrųjų taip vyko.
 
  • Po to, kai Ch. Darwinas parašė pirmąją apybraižą apie rūšių atsiradimą, mokslininkai siekė žūtbūt surasti išnykusių žmonijos protėvių fosilijų. Tokie radiniai turėjo užpildyti trūkstamą spragą evoliucijos teorijoje ir atsakyti į visus kilusius klausimus. 1910 metais archeologas Ch. Dawsonas iš tiesų atkasė tai, kas iki šiol laikoma viena iš didžiausių pasaulyje klastočių. Šiandien atradimas žinomas kaip „Piltdauno žmogaus“ apgaulė. Anglijoje netoli Piltdauno kaimo Sasekse buvo rasti žmogaus kaukolė ir skeletas. Tik 1953 metais buvo atskleista, kad Piltdauno žmogus buvo klastotė, sudaryta iš žmogaus ir beždžionės kaulų.
 
  • Vienas iš žymiausių viso pasaulio melagių neabejotinai yra baronas Miunhauzenas. Tikriausiai nedaugelis žino, kad už šio literatūrinio personažo slypi realus žmogus – Karlas Friedrichas Hieronymus von Münchhausenas (1720 – 1797). Kai kurios knygoje papasakotos istorijos iš tiesų priskiriamos jam. Pavyzdžiui, garsioji kelionė ant patrankos sviedinio yra siejama su karu Turkijoje. Jis iš tikrųjų labai mėgo pasakoti pačias netikėčiausias istorijas ne tik mažam klausytojų ratui – giminaičiams, medžioklės draugams, bet ir platesnei auditorijai – visiems, kurie vakarais rinkdavosi smuklėje.
 
  • Viso pasaulio vaikai mėgsta istorijas apie iš medžio išdrožtą berniuką Pinokį arba Buratiną, kuriam meluojant pradėdavo augti nosis. Kuo ilgesnė ir visiems labiau pastebima ji būdavo, tuo labiau jis meluodavo.
 
  • Senovės Graikų mituose Odisėjas, norėdamas užimti Troją, sugalvoja klastingą planą. Senovės graikai esą pagamino milžinišką arklį, kurio viduje galėjo slėptis kareivių būrys. Tada trojėnai buvo įtikinti, kad Trojos arklys – tai dovana, siekiant kariaujantiems miestams susitaikyti. Trojėnai neklausė pranašiškų įspėjimų ir įsitempė dovanotą arklį į miestą. Naktį iš Trojos arklio iššoko kareiviai, išžudė sargybinius, atvėrė miesto vartus ir galų gale užėmė Troją.