Milijonai žmonių kenčia nuo alergijos maistui, o įdomiausia tai, kad jie ne visada tai žino. Pasaulio sveikatos organizacija ir JAV maisto ir vaistų administracija jau seniai nustatė, kad 90 % reakcijų sukelia tam tikras maisto produktų rinkinys. Koks tai maistas ir kodėl taip atsitinka?

 

alergenai_800x533

Iš esmės alergija maistui yra tada, kai imuninė sistema sukelia neįprastą atsaką į maistą. Kūnas aptinka tam tikrus baltymus kaip kenksmingus ir įjungia gynybos režimą. Kartais simptomai atsiranda po poros minučių, o kartais – po kelių dienų. Tai gali būti niežulys, bėrimas, skrandžio sutrikimas, o sunkiais atvejais – patinimas ir anafilaksinis šokas

 

1) Pienas. Karvių pienas yra itin populiarus alergenas, į kurį dažniausiai reaguoja vaikai. Apie 90 % alergiją išauga iki trejų metų, tačiau reakcija gali išlikti. Vienintelis būdas su tuo susidoroti – vengti produktų su laktoze (išimtis – kefyras, kuriame šis baltymas skyla į kitus komponentus).

 

2) Kiaušiniai. Antras pagal dažnumą alergenas tarp vaikų iki 16 metų. Tokiu atveju reakcija gali būti dėl baltymo arba trynio (pirmasis variantas labiau paplitęs). Kaip ir kitų alergijų atveju, gydymas yra dieta be kiaušinių. Įdomu, kad kaitinant gali pasikeisti alergiją sukeliančių baltymų forma, todėl organizmas jų neatpažins kaip priešų. Pavyzdžiui, vienas tyrimas parodė, kad 67 % vaikų, alergiškų kiaušiniams, gali valgyti bandeles, kuriose yra virtas kiaušinis. Tačiau bet kokiu atveju prieš eksperimentuodami turite pasitarti su gydytoju.

 

3) Riešutai. Pavojingiausi riešutai alergiškiems žmonėms yra migdolai, anakardžiai ir makadamijos. Tačiau dažniausiai patartina vengti visų riešutų rūšių, nes alergija vienos rūšies riešutams padidina alergijos kitiems riešutams atsiradimo riziką. Riešutuose esantis baltymas gali sukelti labai stiprią alerginę reakciją. Dėl šios priežasties riešutams alergiškiems žmonėms patartina su savimi visada turėti epinefrino.

 

4) Žemės riešutai. Daugelis žmonių klysta, manydami, kad žemės riešutai iš tikrųjų yra riešutai. Tai ankštinis augalas, todėl juose esantys alergenai kitokie. Todėl žmonės, alergiški žemės riešutams, gali saugiai valgyti lazdyno riešutus ir atvirkščiai. Vienintelis veiksmingas šios alergijos gydymo būdas – žemės riešutų ir jų turinčių maisto produktų atsisakymas.

 

5) Jūros gėrybės. Alergija jūros gėrybėms atsiranda dėl to, kad organizmas atakuoja vėžiagyvių ir moliuskų (krevetės, vėžiai, omarai, kalmarai, šukutės ir kt.) baltymus. Dažniausiai šią alergiją sukelia baltymas tropomiozinas. Įdomu, kad tikrą alergiją jūros gėrybėms gali būti sunku atskirti nuo apsinuodijimo nešviežiu maisto simptomų. Tiek vienu, tiek kitu atveju gali kilti virškinimo sutrikimų, vėmimas, viduriavimas ir pilvo skausmas.

 

6) Kviečiai. Alergijos kviečiams nereikėtų painioti su alergija glitimui. Alergija kviečiams sukelia imuninį atsaką į vieną iš šimtų kviečiuose esančių baltymų. Ši reakcija gali būti sunki ir kartais net mirtina. O celiakiją arba jautrumą glitimui sukelia nenormalus imuninis atsakas į vieną specifinį baltymą – glitimą, kurio taip pat yra kviečiuose. Alergija kviečiams dažnai diagnozuojama, atliekant odos dūrio testus. Vienintelis gydymas yra jų nevalgyti, taip pat nenaudoti kviečių turinčių kosmetikos priemonių.

 

7) Soja. Joje yra baltymo, kuris yra dažnas alergijos kaltininkas. Sojos šiais laikais dažnai dedama į įvairius maisto produktus, todėl labai svarbu skaityti produktų etiketes (sojos galima rasti majoneze, dešroje, net makaronuose).

 
8) Žuvis. Alergija žuviai ir jūros gėrybėms gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, todėl reikia atidžiai stebėti simptomus, bet jie gali būti supainioti su apsinuodijimu nešviežiu maistu. Kaip ir alergija vėžiagyviams, taip ir imuninis atsakas į žuvį gali sukelti mirtinų pasekmių. Pagrindiniai simptomai – vėmimas ir viduriavimas, tačiau retais atvejais gali ištikti iš anafilaksinis šokas. Alergiški žmonės turėtų visada šalia savęs turėti epinefrino arba švirkščiamo adrenalino.