7 netikėti ženklai, rodantys organizmo dehidrataciją
2018-06-01 09:39Dehidratacija gali ištikti bet kuriuos metų laiku, bet vasarą rizika yra ypač didelė. Apie tai, kad laikas išgerti bent stiklinę vandens įspėja tokie simptomai kaip blogas burnos kvapas, nuotaikų pokyčiai ir noras suvalgyti ko nors saldaus!
7 netikėti ženklai, rodantys organizmo dehidrataciją:
- Blogas burnos kvapas. Seilės veikia 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę ir padeda nuplauti maisto daleles, kurios kaupiasi ant liežuvio, tarpdančiuose ir išilgai dantenų po valgio. Jeigu burna yra sausa, atsiranda palankios sąlygos šiuose maisto likučiuose daugintis blogą burnos kvapą sukeliančioms bakterijoms. Šiek tiek atgaivinti burnos kvapą gali padėti becukrė kramtomoji guma arba čiulpiami ledinukai (geriau taip pat becukriai).
- Pašlijusi sveikata. Konektikuto universiteto tyrėjai iš žmogaus veiklos laboratorijos tikrino 25 moterų dėmesį ir koncentraciją, kurios gėrė rekomenduojamą vandens kiekį vieną dieną, o kitas dvi dienas – ne. Kai organizmas buvo šiek tiek dehidratuotas, moterys juto didesnį nuovargį, irzlumą, galvos skausmus ir dėmesio koncentracijos sutrikimus. Kitame tyrime dalyvavo vyrai ir, kai jų organizmas buvo šiek tiek dehidratuotas, taip pat jautė nuovargį ir buvo sunkiau atlikti mąstymo reikalaujančias užduotis. Tačiau tyrimas parodė, kad moterims dehidratacija sukėlė didesnius nuotaikų pokyčius negu vyrams. Mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti kodėl.
- Noras kažko saldaus. Labai lengva troškulio jausmą supainioti su noru ką nors suvalgyti, ypač po intensyvios fizinės veiklos. Po įtemptos treniruotės mes ne tik būname dehidratuoti ir glikogeno lygis organizme sumažėja. Glikogenas yra tam tikrų organizme saugomų angliavandenių forma, kuriuos organizmas naudoja kaip kurą; noras valgyti yra tik mūsų organizmo signalas, kad mus reikia jo daugiau ir tai yra dehidratacijos simptomas. Ne visi nori cukraus po sporto, bet, kai esate pavargę, kyla daugiau pagundų kažką saldaus suvalgyti. Geresni pasirinkimai: vaisiai ir pieno produktai, kurie turi maistingų angliavandenių bei daug skysčių, saugančių nuo dehidratacijos.
- Sumažėja odos elastingumas. Sužnybkite plaštakos odą – jeigu nėra dehidratacijos, oda greitai turi grįžti į pradinę padėtį. Odos elastingumas sumažėja, kai organizmas netenka skysčių iki 5 %.
- Sportuoti tampa sunkiau. Dehidratacija sumažina kraujo spaudimą, priverčia širdį dirbti sunkiau, todėl reikia labiau stengtis sportuojant. Netekus tik 2 – 3 % skysčių jau tampa sunkiau sportuoti.
- Vairavimas lyg apsvaigus. Dėl dehidratacijos automobilių vairuotojai gali padaryti daug klaidų kelyje. Britų tyrėjai atliko tyrimą (su stimuliatoriumi) ir nustatė, kad pakankamai skysčių suvartojantys asmenys padarė 47 vairavimo klaidas, o tie, kurie patyrė dehidrataciją – net iki 101! Dehidratacija sukelia nuovargį ir neigiamai paveikia pažintinę funkciją, mąstymas ir reakcija sulėtėja.
- Galvos svaigimas, atsistojus per daug greitai. Vienas iš dehidratacijos ženklų yra tas, kada kraujo tūris ir spaudimas nukrinta, gali atsirasti galvos svaigimas, ypač staiga atsistojus po ilgo sėdėjimo.