Vis daugiau prekybos centrų ir sveiko maisto parduotuvių prekiauja produktais be glitimo. Tuo džiaugiasi sergantys celiakija, kurie negali valgyti glitimo. Tačiau glitimo vengia ne tik tie, kurie serga celiakija ar yra jautrūs kviečiams. Glitimas – tai baltymas, esantis kviečiuose, rugiuose ir miežiuose. Ar tikrai produktai su glitimu kenkia jūsų sveikatai? Ar jo atsisakius galima numesti svorio? O galbūt nieko tokio kartais suvalgyti ir kitokių produktų?

 

glitimas

Šiandien dauguma žmonių, jei ne atsisako glitimo, tai bent pagalvoja apie tai, kad tą padaryti reikėtų dėl geros sveikatos. Maždaug trečdalis amerikiečių teigia, kad norėtų atsisakyti glitimo, nors apklausos rodo, kad didžioji dalis gyventojų apskritai nežino, kas tai yra. Dauguma nežino, kas pasikeistų, jei atsisakytų glitimo arba mano, kad, norint išvengti glitimo, reikia atsisakyti visų angliavandenių. Arba tiki, kad, atsisakius glitimo, svoris kris be jokių pastangų.

 

7 mitai apie dietą be glitimo:

 
  • Visiems reikia atsisakyti glitimo. Netiesa. Svarbiausia reikia atkreipti dėmesį į savo kūno simptomus. Galima išskirti dvi žmonių grupes, kuriems būtinai reikia atisakyti glitimo. Jo griežtai vengti reikia asmenims, sergantiems autoimunine liga – celiakija, nes organizmas nesugeba skaidyti, virškinti glitimo. Liga diagnozuojama pagal kraujo mėginio arba plonojo žarnyno biopsijos rezultatus. Galima nesirgti celiakija, bet patirti nemalonius virškinimo sutrikimus, suvalgius duonos ar kitų miltinių gaminių. Jeigu turite alergiją kviečiams, jų reikėtų atsisakyti, bet tai nereiškia, kad negalite vartoti jokių glitimo turinčių produktų. Greičiausiai galite vartoti miežius ir rugius.
 
  • Atsisakius glitimo organizmui trūks maistinių medžiagų. Netiesa. Glitimo organizmui nereikia. Glitimas – tai baltymas, o baltymų galima gauti iš kitų maisto produktų. Todėl visiškai saugu jo atsisakyti, net jei neturite jokių sveikatos sutrikimų. Dažniausiai glitimo atsisakymas – tai tik vienas žingsnelis, siekiant pradėti maitintis sveikiau, pirkti daugiau šviežio, skaidulų turtingo maisto.
 
  • Glitimo atsisakymas padės numesti svorio. Kai kurie žmonės gali numesti svorio, kiti – gali numesti. Kiekvieną kartą, kai atsisakote kokio nors produkto, kyla pavojus, kad jį pakeisite kažkuo, kas neleis jums numesti svorio ar net skatins jo augimą. Jei nesaikingai užkandžiausite sausainiais ir pyragaičiais be glitimo, tikrai priaugsite svorio. Kai kurie žmonės, atsisakę glitimo, pradeda valgyti didesnes maisto porcijas, net yra įsitikinę, kad tai sveikas maistas ir jis negali pakenkti. Be to, reikėtų vengti baltų ryžių, nors jie neturi glitimo, bet taip pat skatina svorio augimą kaip ir baltų miltų makaronai. Rekomenduojama rinktis viso grūdo produktus.
 
  • Iš valgiaraščio reikės išbraukti visus angliavandenius. Glitimo atsisakymas – tai ne tas pats, kas atsisakyti angliavandenių. Bulvės, batatai, moliūgai, ankštinės daržovės – angliavandeniai be glitimo. Sausainius galima keisti skrudintais avinžirniais, baltus miltus galima keisti avinžirnių miltais ir pan.
 
  • Negalima vartoti jokių grūdų bei kruopų. Galima vartoti bolivinių balandų sėklas, ruduosius ir laukinius ryžius, grikius, kukurūzus, soras, burnočius, asbisininių posmilgių dribsnius ir kitus grūdus, kuriuose nėra glitimo.
 
  • Niekada nebus galima paskanauti glitimo turinčių patiekalų. Jeigu nesergate celiakija, nieko baisaus nenutiks, jei retkarčiais leisite sau suvalgyti glitimo turinčių maisto produktų ar patiekalų, pavyzdžiui, picos. Svarbu stebėti savo kūno savijautą ir nevalgyti, jei jaučiami nemalonūs simptomai, diskomfortas.
 
  • Glitimo yra tik grūduose. Mitas! Glitimo gali būti įvairiuose maisto produktuose, nes jis naudojamas sutirštinti, suteiti formą maisto gaminiams. Todėl atsisakius glitimo, reikia atsiminti, kad reikės atidžiai skaityti produktų etiketes. Glitimo dažnai gali būti sriubose, mėsos pakaitaluose, energetiniuose batonėliuose, salotų užpiluose, bulvių traškučiuose, sojų padaže ir t. t.