Sėkmingas intymus gyvenimas – reikšmina gerų santykių dalis. Atsiradus problemų meilės guolyje dažnai kyla bendras nusivylimas santykiais, galimas partnerių atitolimas vienas nuo kito, netgi skyrybos. Kas poros santykiuose pražudo seksą ir kaip to išvengti?

 

Emocinio intymumo nepaisymasSad,Millennial,Lovers,After,Quarrel,Fight,Ignoring,Avoiding,Sex,In

 

Emocinis intymumas porų santykiuose ne mažiau svarbus už seksualinį, deja, jam ne visada skiriama pakankamai dėmesio. Psichologiniai ir seksologiniai tyrimai atskleidžia, kad nykstant emociniam partnerių intymumui dažnai mažėja ir seksualinis potraukis. Taip yra todėl, kad partneriai vienas kito draugijoje nebesijaučia saugiai, slopsta tarpusavio ryšys, tarsi atsiveria viską griaunanti praraja. Norintiems to išvengti patariama puoselėti ne tik fizinį ryšį, bet ir skirti laiko prasmingiems pokalbiams, vienas kito emociniams poreikiams suprasti, bendriems pomėgiams, vienijančioms patirtims. Jeigu kyla tarpusavio emocinių bėdų, kurių nepavyksta savarankiškai išspręsti, naudinga kreiptis į santykių psichologą. Kartais nešališka įžvalga arba paprasčiausia galimybė atsiverti ir išsikalbėti būna viskas, ko trūko.

 

Vengimas kalbėti apie seksą

 

Juokaujama, kad meilės guolyje kalboms ne vieta, esą čia reikia imtis veiksmų. Specialistų nuomone, tai ne visai tiesa. Pokalbiai apie seksą poros santykiams tokie pat reikšmingi, kaip ir pats intymus aktas. Tokių pokalbių metu partneriai gali atsiverti, pasidalinti pomėgiais ir baimėmis, išsakyti, kas priimtina, kas ne, nubrėžti sveikas ribas. Visa tai būtina darniems santykiams – ne tik seksualiniams, bet ir poros ryšiui apskritai. Amerikos seksualinės sveikatos asociacijos atlikta apklausa parodė, kad 68 % porų, kurios nusivylusios seksualiniu gyvenimu, susiduria ir su prasta tarpusavio komunikacija intymiais klausimais. Kai partneriai atvirai neaptaria seksualinių pageidavimų arba nesprendžia tokių problemų kaip nesuderinamas libido ar seksualinis nepasitenkinimas, tai gali sukelti nesusipratimų, nepatenkintų poreikių ir galiausiai sumažinti seksualinį aktyvumą.

 

Streso ignoravimas

 

Šiandieniame pasaulyje stresas ir nuovargis – vieni dažniausių veiksnių, lemiančių seksualinio aktyvumo mažėjimą. Moksliškai įrodyta, kad lėtinis stresas neigiamai veikia libido tiek moterims, tiek vyrams, šiems netgi gali sukelti erekcijos sutrikimų. Visa tai dėl streso hormono kortizolio poveikio. Todėl svarbu neignoruoti psichologinės įtampos ir kasdien skirti laiko atpalaiduojamai veiklai bei poilsiui. Taip pat svarbu nebijoti atvirai kalbėtis su partneriu ir paaiškinti, kaip jaučiatės, kodėl dingo seksualinis apetitas. Tai padės antrajai pusei suvokti, kad jis dėl to nekaltas, todėl jausis kur kas geriau, galės padėti įveikti užklupusį nerimą, kantriai palaikyti.

 

Neišspręsti konfliktai

 

Neišspręsti konfliktai gali sukurti toksišką aplinką, kuri slopina seksualinį potraukį. Remiantis Gottmano instituto atliktais tyrimais, poros, kurios jaučia pasipiktinimą ar turi neišspręstų problemų, rečiau užsiima seksu. Neišspręstas konfliktas gali sukelti emocinį atsitraukimą, kai vienas ar abu partneriai gali vengti sekso, kad išreikštų nepasitenkinimą. Tai tampa savotišku protestu. Deja, čia laiminčių būti negali. Bėgant laikui taip gali įsisukti užburtas ratas, kai seksualinio intymumo trūkumas paaštrina konfliktą bei dar labiau griauna santykius.

 

Įgrisusi monotonija

 

Seksualinė rutina iš pradžių gali atrodyti kaip komforto zona, kai viskas aišku ir nekelia jokios įtampos. Visgi ilgainiui tai gali sukelti nuobodulį ir nebekelti ne tik įtampos, bet ir malonaus jaudulio. Kinsey instituto atliktas tyrimas parodė, kad po pirmų santykių metų seksualinės sueities dažnis ir iš to gaunamas pasitenkinimo lygis mažėja, ir tai labiausiai susiję būtent su atsiradusia nuspėjama rutina. Monotonija seksą paverčia mechanišku veiksmu, kuriam trūksta spontaniškumo. Ilgainiui tai virsta varginančiu darbu, o ne malonumo šaltiniu. Taip vienas ar abu partneriai gali visiškai prarasti susidomėjimą seksualiniais santykiais. Todėl svarbu neleisti pilkai monotonijai įsilieti į meilės guolį. Paįvairinti seksualinį gyvenimą galima įvairiais būdais, pradedant naujomis sueities vietomis bei dar nebandytomis pozomis ir baigiant sekso žaisliukais. Įrodyta, kad visa tai puikiai atgaivina aistrą!

 

Fizinių problemų nepaisymas

 

Rodos, savaime aišku, kad fizinė sveikata turi milžinišką įtaką seksualiniam gyvenimui. Nutukimas, širdies ir kraujotakos sutrikimai, cukrinis diabetas, įvairios kitos ligos turi įtakos seksualinei funkcijai bei libido. Pavyzdžiui, beveik 50 % cukriniu diabetu sergančių vyrų susiduria su erekcijos sutrikimais, dėl kurių gali sumažėti ir seksualinis potraukis. Moterys su libido sumažėjimu susiduria po menopauzės. Svarbu suvokti, kaip esamos sveikatos problemos veikia seksualinį gyvenimą, ir to neignoruoti. Dauguma sveikatos būklių sėkmingai gydomos ar bent kontroliuojamos, yra pagalbinių priemonių, padedančių mėgautis seksualiniu gyvenimu net susiduriant su tam tikromis ligomis. Pavyzdžiui, jei yra erekcijos sutrikimų, padėtų specialūs vaistai. Jeigu moterį vargina skausmingi lytiniai santykiai dėl makšties sausumo, gali pakakti kokybiško lubrikanto. Kad ir kokios problemos kamuotų, svarbiausia apie jas kalbėtis tiek tarpusavyje, tiek su gydytojais, o tai padės rasti geriausią sprendimo būdą – kone 90 % atvejų jis yra!

 

Pernelyg didelis atsidavimas tėvystei

 

„Journal of Marriage and Family“ paskelbti tyrimai rodo, kad po vaiko gimimo lytinių santykių dažnis smarkiai sumažėja: nauji tėvai praneša, kad pirmais metais po gimdymo seksualinis aktyvumas sumažėjo 50 %. Nuolatinis rūpinimasis mažyliu, miego trūkumas, fizinis ir emocinis nuovargis, hormonų pusiausvyros pasikeitimai neabejotinai daro savo, bet sprendimas visuomet yra. Natūralu, kad šeimoje atsiradus vaikų seksualinis gyvenimas pasikeičia, partneriams tenka iš naujo prisitaikyti. Svarbiausia, kad būtų abipusės pastangos tai daryti. Tuomet anksčiau ar vėliau išmokstama prisitaikyti prie pasikeitusios rutinos ir joje iš naujo atrandamas intymus džiaugsmas. Svarbu net gimus vaikams būti ne tik tėvais, bet ir mylimaisiais. Tai ypač aktualu moterims, mat būtent jos neretai praranda save dėl motinos vaidmens.

 

Autorius Jūratė Survilė