Mes gyvename pasaulyje pilname triukšmo. Garsai, kurių garsumas gali pakenkti suaugusiojo klausai, mums tokie įprasti, kad beveik nekreipiame į juos dėmesio. Deja, klausos praradimas yra realus pavojus: jei dažnai esate apsuptas triukšmo ar turite kitų įpročių, kurie kenkia klausai, galite pamažu prarasti klausą net to nesuvokdami.

 

klausa

Klausos pažeidimo rizika priklauso nuo dviejų veiksnių: triukšmo stiprumo ir klausos organo veikimo trukmės. Ekspertai sutinka, kad ilgalaikis 80 – 85 dB ar didesnis garsas gali sukelti laipsnišką klausos praradimą. Todėl verta žinoti, kad gatvės triukšmas intensyvaus eismo vietose gali siekti iki 85 dB, motociklai skleidžia iki 100 dB garsus, o muzikos klausymas per ausines gali atakuoti ausis 110 dB galia! Kaip nuo viso to apsisaugoti, kad klausa ilgiau išliktų gera? Yra keletas būdų!

 

1) Garsiai muzikai pasakyti: „Stop!”.

 

Žinoma, klausytis garsios muzikos – ar per ausines, ar iš garsiakalbių, ar ypač koncerte – labai malonu. Deja, tai mirtina mūsų klausos organams! Jei naudojate ausines, niekada nenustatykite garso taip, kad jis visiškai užblokuotų išorinį triukšmą. Vietoj to galite naudoti triukšmą slopinančias ausines arba tiesiog stilingas ant ausų dedamas ausines, kurios sukuria panašų efektą! Garsių koncertų metu naudokite specialius ausų kištukus ar net klausos apsaugos priemones.

 

2) Išjungti įrangą.

 

Sumažinkite savo išmaniojo telefono skambučio garsą ir šiek tiek sumažinkite televizoriaus, radijo ir kompiuterio garsumą. Atminkite, kad jei, pavyzdžiui, įjungus radiją ar televizorių, turite pakelti balsą, norėdami pasikalbėti su šalia esančiu žmogumi, įrangos garsumas yra per didelis.

 

3) Netriukšmauti darbe.

 

Darbuotojų saugos ir sveikatos taisyklės reikalauja, kad darbdavys, dirbant ypač triukšmingą darbą, savo darbuotojams parūpintų reikiamas klausos apsaugos priemones. Jei ne, prašykite, kad būtų imtasi reikiamų veiksmų.

 

4) Riboti triukšmo lygį automobilyje.

 

Vairuodami automobilį susiduriame ne tik su triukšmu, sklindančiu iš gatvės, nes daugelis mėgsta klausytis muzikos, radijo. Klausantis garsios muzikos uždaroje erdvėje, padidėja klausos pažeidimo rizika, todėl pagalvokite apie savo ir kitų eismo dalyvių klausą ir nepaleiskite radijo visu garsu!

 

5) Leisti sau pailsėti nuo garsų.

 

Dvi valandas būnant triukšmingoje aplinkoje (apie 100 dB) reikia po to praleisti 16 valandų tyloje. Galvokite apie tai, kaip apie dietą ausims!

 

6) Nustoti valyti ausis su pagaliukais.

 

Daug žmonių turi blogą įprotį per daug intensyviai valyti ausis vatos tamponais. Tai labai prasta idėja. Truputis sieros yra būtinas gerai ausų higienai, o bet kokių daiktų kišimas į ausies kanalą gali pažeisti gležną jos paviršių.

 

7) Laikyti ausis sausas. 

 

Per didelis drėgmės kiekis gali padėti bakterijoms lengviau prasiskverbti giliai į ausies kanalą, o tai yra tiesus kelias į labai erzinančias infekcijas, įskaitant vadinamąją „Plaukiko ausį”. Kad išvengtumėte nemalonumų, po kiekvienų maudynių visada švelniai nusausinkite ausis. Jei jaučiate vandenį vienoje iš ausų, pakreipkite galvą į šoną ir šiek tiek patraukite už ausies lezgelio, kad vanduo išbėgtų. Dažnai plaukiojantys žmonės gali naudoti specialius ausų kištukus: universalius arba pagamintus pagal specialų užsakymą.