7 bruožai, kuriuos paveldėjote iš savo tėvo
2022-09-06 09:02Per biologijos pamokas mokėmės, kad 50 % paveldime iš motinos ir 50 % iš tėvo. Tačiau šis biologinis faktas nereiškia, kad kiekvienas iš tėvų savo vaikui perduoda vienodą kiekį fizinių ir genetinių savybių. Iš tikrųjų vaikai 60 % dažniau paveldi aktyvius bruožus iš tėčių vien dėl to, kad gamta pirmenybę teikia tų genų raiškai. Štai keletas bruožų, kuriuos, labiausiai tikėtina, paveldėjote iš savo tėvo.
1) Ūgis. Teko girdėti ką nors sakant: „Jis aukštas kaip tėvas”. Akivaizdu, kad šis teiginys paremtas mokslu. Žmogaus ūgį lemia mažiausiai 700 genetinių variacijų, paveldėtų iš abiejų tėvų. Tačiau atrodo, kad kiekvieno iš tėvų ūgio genas veikia šiek tiek skirtingai. Pavyzdžiui, tėvo genai yra svarbūs, skatinant augimą, taigi, ir ūgį, rašo brightside.me.
2) Kreivi dantys. Jei tėvo dantų sveikata prasta, vaikas dažniau nei jo bendraamžiai turės lankytis odontologo kabinete, net jei jo motina turi puikius dantis. Nuo dantų ėduonies iki kreivų dantų ir visos kitos dantų problemos gali kilti tiesiai iš tėvo burnos.
3) Lytis. Tėčiai yra 100 % atsakingi už savo naujagimių lytį. Vaiko lytį lemia X ir Y chromosomos, paprastai vadinamos lytinėmis chromosomomis. Mergaitės iš tėvo paveldi X chromosomą, todėl jų genotipas yra XX, o vyrai iš tėvo paveldi Y chromosomą, todėl jų genotipas yra XY. Kadangi motinos perduoda tik X chromosomas, tėvai visiškai lemia lytį.
4) Duobutės skruostuose. Daugelyje pasaulio kultūrų duobutės skruostuose laikomos grožio ir patrauklumo ženklu. Tačiau mokslininkai duobutes apibūdina kaip defektą, atsiradusį dėl sutrumpėjusių veido raumenų. Manoma, kad duobutės skruostuose yra paveldimos, nes jos yra dominuojantis genetinis požymis ir dažniau paveldimi iš tėvo.
5) Pirštų antspaudai. Nėra dviejų visiškai vienodų pirštų antspaudų, nes jie yra unikalus raštas. Nepaisant to, kūdikio pirštų antspaudai gali būti panašūs į tėvo pirštų antspaudus! Pirštų antspaudų raštai yra genetiniai bruožai, paveldėti iš mūsų tėvų.
6) Čiaudulys, žiūrint į ryškią šviesą. Daugelis iš mūsų pažįsta bent vieną žmogų, kuris nevaldomai čiaudi, žiūrėdamas į saulę ar kitą ryškią šviesą. Pasirodo, tai dar vienas genetinis bruožas, už kurį atsakingas tėvas. Ši būklė vadinama ACHOO sindromu arba autosominiu dominantiniu įdomiuoju helio-oftalminiu protrūkiu (agl. Autosomal Dominant Compelling Helio-Ophthalmic Outburst) ir ji dažniau perduodama iš tėvo pusės.
7) Psichinės sveikatos problemos. Jei vyras tėvu tampa vėliau, jo spermos kokybė būna prastesnė. Tai viena iš priežasčių, kodėl vyresnio amžiaus tėvai savo vaikams gali perduoti mutavusius genus, kurie gali sukelti psichikos ligas arba psichinės sveikatos problemas. Tai reiškia, kad vaikams gali išsivystyti tokie sutrikimai kaip hiperaktyvumas ir bipolinis sutrikimas. Vaikai, gimę vyresniems nei 45 metų tėvams, taip pat dažniau gali turėti mokymosi sunkumų ir galbūt net polinkį savižudybę. Tačiau naujausiuose tyrimuose pastebėta, kad genetinė įtaka psichikos sutrikimams gali būti ne tokia stipri, kaip manyta anksčiau. Psichikos sutrikimai turi ryšį, tačiau jis sudaro tik 10 – 20 % atvejų, o psichikos sveikatai įtakos turi ir daugybė kitų veiksnių.
Į ką jūs esate labiau panašūs – į mamą ar į tėtį? Ar manote, kad motina gamta yra teisinga?