Sakoma – meilė trunka trejus metus. Iš tiesų gyvenime būna įvairiai, tikra meilė nesibaigia, tik keičia savo pavidalą. Kiekvieni santykiai patiria pakilimų ir nuopuolių, deja, ne visi pastaruosius atlaiko. Kokie ženklai rodo, kad santykiams atėjo galas?

 

1 Emocinio ryšio žlugimasTwo,Hands,Holding,A,Red,Heart,Shaped,Balloon,Burst,And

 

Dažnai sakoma, kad užgeso liepsnelė ir partneriai nebetraukia vienas kito. Ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Nelieka tarpusavio artumo, noro dalintis mintimis, idėjomis, jausmais. Netgi gali atsirasti tam tikra siena, už kurios slepiasi netikrumas, baimės, nesaugumas ar tiesiog abejingumas. Jeigu daugiau nesinori dalintis slapčiausiomis širdies kertelėmis su antrąja puse, labai tikėtina, kad jūsų meilei – galas.

 

2 Komunikacijos krizė

 

Su santykių problemomis susiduriantys žmonės dažnai pastebi, kad vis rečiau su antrąja puse apie kažką diskutuoja, vis rečiau sprendžia kilusias problemas. Toli gražu ne dėl to, kad jų nebūtų – anaiptol. Visgi, užuot sprendę sunkumus, su kuriais susidūrė tarpusavio santykiai, abu partneriai juos nustumia gilyn apsimesdami, kad nieko nebuvo. Deja, nesprendžiamos problemos nedingsta, netgi kaip tik linkusios augti ir vis aštriau priminti apie save. Nenoras spręsti tarpusavio problemų gali reikšti abipusį abejingumą, vilties praradimą, nesaugumą. Vienaip ar kitaip, tai aiškus ženklas, kad jūsų meilės gyvenimas susidūrė su rimta krize.

 

3 Agresija

 

Vienais atvejais komunikacijos beveik nelieka, kitais ji įgauna agresyvų atspalvį. Su santykių krize susidūrę partneriai ima daugiau konfliktuoti, ginčytis ir tai jokiu būdu negalima pavadinti produktyviomis diskusijomis. Tai tikrų tikriausios kovos, kur kiekvienas siekia asmeninės pergalės negalvodamas, kaip tai paveiks kitą pusę. Poros nebėra, yra tik du priešininkai. Tokiais atvejais vos išvydus partnerį ar kitaip su juo užmezgus ryšį užplūsta nepasitenkinimas, pyktis, noras priešintis ir gintis – neretai net nežinoma, kas tai išprovokuoja, viskas kyla tarsi savaiminė reakcija. Deja, susivaldyti ir nesielgti agresyviai tampa labai sunku.

 

4 Pradingęs intymumas

 

Turbūt teko girdėti, kad kai kurios poros savo santykius apibūdina taip: gyvename it kambariokai arba kiekvienas gyvename savo gyvenimą. Tokie partneriai vis dar gyvena po vienu stogu, bet čia tik prasilenkia, juos jau mažai kas sieja, įskaitant ir intymų gyvenimą. Kadaise plieskusi aistra galutinai užgeso. Sudėtingiausiais atvejais vien mintis apie seksualinius santykius su šalia esančiu žmogumi atrodo atstumianti. Geriausiu atveju intymus gyvenimas egzistuoja, bet labiau iš pripratimo, nekelia jokio jaudulio ar malonumo. Tai virsta dar vienu darbu. Žinoma, libido numušti gali daugybė skirtingų veiksnių, tad nereikia daryti skubotų išvadų. Tačiau tai neabejotinai susimąstyti verčiantis rimtas signalas.

 

5 Fantazavimas apie kitus

 

Dauguma specialistų pasakytų, kad fantazavimas apie buvimą su kitu žmogumi – absoliučiai normalus ir dažnai neišvengiamas net darniuose santykiuose. Visgi svarbu atskirti, koks tai fantazavimas ir kaip jis priverčia jus pačius jaustis. Jeigu fantazuojama apie seksą su kitu asmeniu, bet tai tėra slaptas būdas pakurstyti aistras, greičiausiai tai visiškai nekalta. Kas kita, kai pradedama svajoti apie emocinį ryšį ar ištisą gyvenimą su kažkuo kitu. Tai jau įspėjimas, kad dabartinis gyvenimas netenkina. Ypač kai po tokių fantazijų lydi stipri kaltė arba nusivylimas realybe, dar didesnis atsiribojimas nuo esamo partnerio.

 

6 Bendros ateities nematymas

 

Kiekvienuose santykiuose yra natūralus progresas. Labai stereotipiškas variantas: apsigyvenimas kartu, bendro būsto įsigijimas, sėkminga karjera, vaikai ir t. t. Nesvarbu, kokį bendrą planą esate numatę, svarbiausia, kad jis tenkintų abi puses. Jeigu pagalvoję apie ateityje joje savęs nematote kartu su esamu partneriu, jeigu nesieja jokie bendri tikslai ir norai, vargu ar iš to kas nors rimto išeis. Tvariai meilei ir stipriems santykiams bendri tikslai būtini. Kaip ir vienas kito palaikymas, supratimas, dalijimasis panašiomis vertybėmis. Be viso to galimas tik trumpalaikis susižavėjimas, bet ne visa atlaikanti meilė.

 

O kas toliau?

 

Pastebėjote santykių krizės ženklus? Jie neabejotinai rodo, kad jūsų meilės ryšyje atsirado sunkumų, kuriuos būtina spręsti. Visgi tai nebūtinai reiškia santykių pabaigą. Tai gali būti tik laikina krizė arba tam tikro etapo pabaiga. Pirmiausia vertėtų paklausti savęs, kaip dėl viso to jaučiatės patys, kokių emocijų, minčių tai kelia, ko norėtumėte dėl to imtis ir ką realiai galėtumėte pakeisti. Paskui metas atviram pokalbiui su antrąja puse. Dažnai tarpusavio dialogo nepakanka, ypač kai problemos gilios ar seniai įleidusios šaknis. Partneriai tiesiog negeba užmegzti konstruktyvios diskusijos. Dažniausiai tokiose kritinėse situacijose daug naudos duoda porų psichologas. Beje, jo užduotis nėra išsaugoti santykius. Specialistas tik padeda suvokti, kodėl kyla tam tikrų konfliktų, kaip įmanoma juos spręsti, jeigu tai įmanoma. Visą darbą teks atlikti pačiai porai. Visgi gali paaiškėti ir tai, kad partneriams tikrai geriau atskirai – tokiu atveju specialistas gali tarpininkauti draugiškose skyrybose, kurios ne mažiau svarbu nei darnūs santykiai. Net jeigu meilė baigėsi, pasukti skirtingais keliais galima draugiškai, palinkėjus sėkmės, o ne svaidant akmenis į vienas kito daržą.

 

Autorius Jūratė Survilė